Redakcja Polska

Caritas Polska niesie pomoc Ukrainie i uchodźcom

15.03.2022 13:50
Na Ukrainę nieprzerwanie płynie pomoc z całej Polski. Pomagają różnego rodzaju instytucje, samorządy, organizacje pozarządowe czy kościelne. Działania pomocowe ze strony Kościoła koordynuje Caritas Polska.
Audio
  • Caritas Polska pomaga Ukrainie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wolontariusze Caritas Polska pomagają osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy
Wolontariusze Caritas Polska pomagają osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy Foto: Facebook.com/CaritasPL

Caritas Polska przekazała potrzebującym blisko 50 tysięcy paczek żywnościowych i darów rzeczowych. Każdego dnia uchodźcy z Ukrainy w placówkach Caritas i miejscach publicznych dostają ok. 45 tysięcy posiłków. Takie posiłki dostają m.in. uchodźcy na Dworcu Głównym w Krakowie – mówi rzecznik archidiecezji krakowskiej ksiądz Łukasz Michalczewski.  

Organizacja wysłała już ponad 150 tirów z pomocą dla naszych wschodnich sąsiadów. - Wsparcie realizowane jest też ciągle na granicach - mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska. Kościół w Polsce przyjmuje też sieroty z Ukrainy.  

- Jesteśmy wdzięczni za pomoc, która dociera do nas z Polski - mówi biskup pomocniczy rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

30 tysięcy kanapek rozdaje dziennie uchodźcom Caritas archidiecezji przemyskiej, a wolontariusze przekazują osiem palet żywności osobom czekających w kolejkach na odprawę graniczną. Metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal podkreśla, że pomoc jest powszechna. - Uchodźców pod swój dach przyjmują osoby świeckie, Dom Matki i Dziecka Caritas, Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu oraz w zakonach siostry zakonne - dodaje arcybiskup Szal.

Na teren Ukrainy dzięki staraniom przemyskiej Caritas przekazano już 63 tiry i 38 busów z żywnością, wodą, suchym prowiantem, środkami higienicznymi, lekami, czy kocami. Na dworzec główny w Przemyślu oraz na granicę w Korczowej i Medyce przekazano także 45 wózków inwalidzkich oraz zamówiono 100 agregatów prądotwórczych dla ukraińskich szpitali i obiektów publicznych.

Caritas Polska współpracuje z Caritas Norwegii, USA, Niemiec. Wspólnie przygotowuje apele humanitarne. Przygotowuje również pomoc finansową dla uchodźców w miejscach ich pobytu.

IAR/ep

Polski ksiądz z Charkowa: do końca życia będę pamiętał każdy dzień wojny

14.03.2022 10:56
Do końca życia będę pamiętał każdy dzień wojny na Ukrainie – jak on wyglądał, co się działo, jakie były emocje i strach – przyznał dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, który w rozmowie z PAP opisał aktualną sytuację w mieście.

Wsparcie za przyjęcie uchodźców pod swój dach. Środki dla polskich rodzin, wojewodów i samorządów

14.03.2022 17:51
- Koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy, zostaną zwrócone - zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Pieniądze trafią też do Polaków, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców. Wiceminister poinformował, że w obliczu napływu osób z Ukrainy wsparcie w pracy dostaną również w razie potrzeby urzędnicy.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński w Kijowie. Rozmowy z prezydentem Ukrainy

15.03.2022 11:17
Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii wyruszyli do Kijowa, gdzie spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem oraz przedstawią pakiet wsparcia dla Ukrainy - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.