Redakcja Polska

Polscy turyści są we Włoszech masowo okradani. Służby konsularne proszą o ostrożność i czujność

05.06.2023 14:08
Polscy turyści we Włoszech bardzo często padają ofiarami kradzieży, między innymi w Rzymie. Polskie służby konsularne do wszystkich apelują o szczególną ostrożność i czujność.
Turyści okradani są w komunikacji miejskiej czy w pobliżu atrakcji turystycznych
Turyści okradani są w komunikacji miejskiej czy w pobliżu atrakcji turystycznychprochasson frederic/shutterstock

"Okradanych Polaków mamy na potęgę" - przekazali PAP przedstawiciele polskich służb konsularnych we Włoszech. Bardzo często pracownicy udzielają pomocy tym, którzy wraz z pieniędzmi tracą dokumenty tożsamości: paszporty i dowody osobiste.

Od lat okradanie zagranicznych turystów w najczęściej odwiedzanych przez nich miejscach jest prawdziwą plagą i mimo wysiłków służb porządkowych i wzmocnionych patroli policyjnych sytuacja nie poprawia się.

Okradani w środkach komunikacji czy w pobliżu atrakcji turystycznych

Turyści, w tym wielu Polaków, okradani są często w metrze oraz w autobusach i w rejonie największych atrakcji turystycznych. Przyczyną jest tłok w środkach komunikacji, ale także obniżona czujność w pobliżu zabytków, gdy uwaga turystów skupiona jest na tym, co oglądają.

Okradane są także wynajmowane przez turystów samochody; dlatego apeluje się, by nic w nich nie zostawiać.

Na stronie ambasady RP we Włoszech opublikowane jest ostrzeżenie: "Uważaj na złodziei! Pilnuj swoich dokumentów, rzeczy wartościowych i pieniędzy. Nie trzymaj ich w jednym miejscu. W miejscach publicznych zawsze miej oko na swoją torbę lub bagaż. Czasami wystarczy postawienie torby na chodniku lub ławce, na której siedzisz, by zostać okradzionym. Kradzieże w miejscach turystycznych zdarzają się naprawdę często".

"Nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu żadnych bagaży ani toreb. W szczególności nie pozostawiaj w pojeździe pieniędzy ani dokumentów. Jeśli bagaże muszą zostać na noc w samochodzie - zaparkuj w oświetlonym miejscu objętym monitoringiem.

Jeżeli utracisz dokumenty lub padniesz ofiarą przestępstwa bezzwłocznie zgłoś sprawę na najbliższym posterunku karabinierów (carabinieri) lub policji (polizia)" - zaleca polska ambasada.

Ostrzeżenie dla polskich turystów we Włoszech znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/wlochy/informacje-dla-podrozujacych-do-wloch


PAP/dad

Rywalka Trumpa w republikańskich prawyborach: jeśli Ukraina przegra, Polska i państwa bałtyckie będą następne

05.06.2023 11:50
Znaczenie wojny na Ukrainie wykracza poza obronę tego państwa, to wojna o wolność, którą musimy wygrać; jeżeli Kijów przegra, celem Rosji stanie się Polska i państwa bałtyckie, a to grozi wojną światową - podkreśliła w stacji CNN Nikki Haley, która ubiega się o nominację z ramienia Partii Republikańskiej w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2024 r.

Szef MON Mariusz Błaszczak w Korei Południowej: pierwsze wyrzutnie Chunmoo w Polsce już w sierpniu

05.06.2023 12:18
Jak poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, polska armia dostanie w sierpniu pierwsze wyrzutnie dalekiego zasięgu Chunmoo. - Uzbrojenie z Korei Południowej będzie montowane na polskich ciężarówkach Jelcz - przekazał w Seulu szef MON.

Holenderski portal pisze o "polskim obozie zagłady". Interweniuje ambasada RP w Hadze

05.06.2023 13:31
Portal informacyjny NU informując o 80. rocznicy deportowania żydowskich dzieci z prowadzonego przez SS w Holandii podczas II wojny światowej obozu w Vught, napisał na swoim portalu na Facebooku, że zostały one przewiezione do "polskiego obozu zagłady" (Pools vernietigingskamp).