X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jubileusz 50-lecia Szkoły Polskiej w Pradze

20.06.2021 10:00
Szkoła Polska w Pradze świętuje 50-lecie swojego istnienia. Jubileusz połączono z uroczystym zakończeniem roku szkolnego, które odbyło się w ogrodach polskiej ambasady w stolicy Czech.
Audio
  • 50-lecie Szkoły Polskiej w Pradze. Relacja Wojciecha Stobby [posłuchaj]
  • Szkoła Polska w Pradze ma 50 lat. Relacja Wojciechy Stobby [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com / Monkey Business Images

Konsul naszego kraju Artur Łukiańczuk podkreślił, że Szkoła Polska w Pradze jest jedną z najstarszych placówek funkcjonujących na podstawie polskiego prawa oświatowego poza granicami kraju. Szkoła działa w trybie wieczorowym i realizuje uzupełniający plan nauczania.

"Kładziemy nacisk na nauki humanistyczne. Ważne jest, żeby dzieci nauczyły się języka polskiego i dwujęzyczności. Żeby nauczyły się świadomości Polski i jej historii, żeby wiedziały, gdzie Polska jest. Te przedmioty kształtują Polaka" - wyjaśnił Artur Łukiańczuk.

Kierująca placówką Agata Vlasakova przyznała, że pandemia i związane z nią nauczanie zdalne było dla szkoły wyzwaniem. "Z powodzeniem prowadziliśmy te zajęcia i jako nauczyciele wiele się nauczyliśmy. Minusów było jednak mnóstwo. Nie mogliśmy się spotykać i mówić na żywo po polsku, co było wielką stratą. Nasi uczniowie mówią często w domu w języku czeskim lub angielskim. Bywa, że jedyna rozmowa po polsku jest w Szkole Polskiej" - powiedziała Agata Vlasakova.

Podczas uroczystości dyrektorka Szkoły Polskiej odebrała odznaczenie "Bene Merito". Natomiast stowarzyszeniu polskich rodziców w Pradze TramPOLina wręczono nagrodę "Meritis pro Familia".

IAR/ho

Sukces polskiej dyplomacji. Obraz Jana Matejki na wystawie w londyńskiej galerii sztuki

19.06.2021 09:15
W The National Gallery można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki.  Wystawa jest wynikiem partnerskiej współpracy między The National Gallery i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Rok Hiszpański w Polsce. Minister kultury: planowana jest wystawa dzieł z madryckiego Muzeum Prado

19.06.2021 16:00
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że w ramach Roku Hiszpańskiego w Polsce jest planowana wystawa dzieł z madryckiego Muzeum Prado. Inicjatywa wymiany sezonów kulturalnych obu krajów jest jednym z tematów wizyty wicepremiera w Hiszpanii. 

Znamy laureatów XII edycji Konkursu "Być Polakiem"

19.06.2021 11:36
Zakończył się kolejny etap XII edycji Konkursu „Być Polakiem“. Obradom  jury przewodniczyła Joanna Fabisiak, posłanka na Sejm RP, pomysłodawczyni konkursu.

Euro 2020: Hiszpania - Polska. Biało-czerwoni zostają w grze, Lewandowski zapewnił remis w Sewilli

19.06.2021 23:22
Reprezentacja Polski zremisowała na Estadio de La Cartuja w Sewilli z Hiszpanią (1:1) w meczu "o wszystko" grupy E na Euro 2020. Biało-czerwoni pozostają w grze i w ostatnim spotkaniu podopieczni Paulo Sousy zagrają ze Szwecją.