Redakcja Polska

Do Ostrej Bramy w Wilnie dotarła 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk

24.07.2022 14:46
Do Ostrej Bramy w Wilnie dotarła 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk. W tym roku wzięło w niej udział blisko pół tysiąca pątników z całej Polski.
Uczestnicy pielgrzymki w Wilnie
Uczestnicy pielgrzymki w WilnieŹródło: Facebook Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza Suwałki - Wilno @pielgrzymkaSuwalkiWilno

Uczestników pielgrzymki w Ostrej Bramie przywitał biskup ełcki ks. Jerzy Mazur. Duchowny w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że pielgrzymi do Wilna szli z prywatnymi intencjami. - Były to intencje osobiste, ze swoich rodzin i parafii. Pielgrzymi doświadczyli wspaniałej gościnności zarówno na terytorium Polski, jak też Litwy. Dlatego z wielką radością przychodzą, aby za to wszystko dziękować Maryi i przez Maryję Bogu w Trójcy Świętej jedynemu - powiedział duchowny.

Główny przewodnik pątników - salezjanin, ksiądz Michał Słojewski, przypomniał, że w poprzednich latach pielgrzymki z powodu pandemii miały ograniczony zakres. - Czuć ducha radości i wdzięczności za to, że mamy tę ogromną łaskę pielgrzymować. Tym bardziej, że hasło pielgrzymki 'Odwagi! Ja jestem!' zachęca do porzucenia strachów i lęków oraz wyjścia na nowo na trudne ścieżki swojego życia  - wyjaśnia. Duchowny zaznacza, że cechą charakterystyczną pielgrzymki są spotkania pielgrzymów z Polakami mieszkającymi na Wileńszczyźnie.


Posłuchaj
00:39 11857649_1.mp3 Do Ostrej Bramy w Wilnie dotarła 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk. Przygotował Kamil Zalewski

 

Pątnicy do Wilna przybyli z całej Polski. Niektórzy, tak jak Karolina z Piaseczna, zdecydowali się zabrać ze sobą dzieci. - Nasza córka Jagoda ma rok i pięć miesięcy. My z mężem pielgrzymujemy tu od dawna. Każdy lipiec mamy zabukowany na pielgrzymkę, a jak pojawiła się Jagoda to było oczywiste, że będziemy pielgrzymować w powiększonym składzie - wyjaśnia. W Ostrej Bramie pielgrzymi wzięli udział w uroczystej mszy świętej, której przewodniczył metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jutro pątnicy będą zwiedzać Wilno.

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 roku. Była dziękczynieniem za wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej i upadek reżimów komunistycznych.


IAR/dad

Ponad 50 transportów z pomocą humanitarną. Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera Ukrainę

24.07.2022 10:00
Wśród wielu ważnych misji, realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenną inicjatywą jest pomoc Ukrainie. Fundacja już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy.

Caritas Polska pomaga seniorom z Polski i z Ukrainy

24.07.2022 10:05
W ramach programu "Na codzienne zakupy" 11 tys. seniorów otrzymuje w tym roku karty na zakupy o wartości 160 zł miesięcznie. Jego uczestnicy mogą korzystać z pomocy 4 tys. wolontariuszy Caritas. Dla seniorów z Ukrainy w każdy piątek jest także spotkanie grupy wsparcia oraz z ekspertami.

Powrót z emigracji. Jak wybrać szkołę dla dziecka?

25.07.2022 14:00
Wakacje, zwyczajowy czas odpoczynku dla uczniów, to dla rodziców ostatni moment na wybór szkoły, do której zacznie uczęszczać nasze dziecko po powrocie do Polski. Oferta jest bogata, od szkół publicznych po prywatne, sprofilowane lub z bogatą paletą zajęć pozaszkolnych. „Wyzwaniem pozostaje trafna diagnoza potrzeb naszego dziecka wobec nowej placówki oświatowej” - przyznaje Agnieszka Kowalska, marketing manager Our Kids Polska.