Redakcja Polska

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę upamiętniającą brawurową akcję Józefa Piłsudskiego

23.09.2023 13:43
W Bezdanach na Wileńszczyźnie odsłonięta została tablica z okazji 115. rocznicy akcji, przeprowadzonej tam przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
W sobotę w Bezdanach na Litwie odsłonięto tablicę upamiętniającą akcję pod Bezdanami
W sobotę w Bezdanach na Litwie odsłonięto tablicę upamiętniającą akcję pod BezdanamiFot.: Twitter/ UdSKiOR @Kombatanci

Bezdany są niewielką miejscowością, znajdującą się w odległości około 25 kilometrów od Wilna. 26 września 1908 roku na tamtejszej stacji kolejowej doszło do ataku na pociąg. - Akcja miała na celu zdobycie środków finansowych na prowadzenie późniejszej walki zbrojnej. Wzięło w niej udział czterech późniejszych premierów Polski - Józef Piłsudski, Walery Sławek, Aleksander Prystor i Tomasz Arciszewski - mówi Polskiemu Radiu szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

W brawurowej akcji zdobyto 200 tysięcy rubli. Jak dodaje Jan Józef Kasprzyk, pieniądze te i tak były zrabowane przez zaborcę rosyjskiego od Polaków, mieszkających na tych terytoriach. - Ten skok na pociąg w Bezdanach umożliwił sześcioletnią pracę na rzecz utworzenia później polskiej siły zbrojnej w Legionach - dodał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Pieniądze przeznaczone zostały między innymi na zakup broni, amunicji czy druków propagandowych. Środki posłużyły też do wykupywania z rosyjskiejniewoli polskich patriotów.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich i zrzeszających działaczy opozycji antykomunistycznej. Napis na tablicy "W hołdzie Józefowi Piłsudskiemu i jego towarzyszom" powstał w trzech językach - po polsku, litewsku i angielsku. - Upamiętnia ona akcję, dzięki której możliwa była dalsza walka o niepodległość Polski - dodaje Jan Józef Kasprzyk.


Akcja pod Bezdanami była jedną z najbardziej zuchwałych operacji, przeprowadzonych przez Organizację Bojową Polskiej Partii Socjalistycznej Była też jedyną tego typu, w której Józef Piłsudski wziął bezpośredni udział.

V Kongres Archiwów Społecznych. Przed nami ogólnopolskie święto pasjonatów historii

22.09.2023 13:53
Jak rozmawiać o przeszłości i nagrywać opowieści osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami? W jaki sposób korzystać z tych doświadczeń w działaniach twórczych? Jak zapisywać historię, która dzieje się na bieżąco? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy V Kongresu Archiwów Społecznych - ogólnopolskiego święta pasjonatek i pasjonatów oddolnego dokumentowania historii, organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.

Wilno: upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach

22.09.2023 14:52
W lesie ponarskim w Wilnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy mordu na przedstawicielach polskiej inteligencji w Ponarach. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zatrzymano 140 polskich zakładników w odwecie za wykonanie przez ruch oporu wyroku śmierci na funkcjonariuszu litewskiej policji bezpieczeństwa i agencie Gestapo. Następnego dnia w Ponarach rozstrzelano 10 osób. Wśród zabitych był m.in. prof. Mieczysława Gutkowskiego, wykładowca na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego oraz światowej sławy lekarz i prekursor polskiej onkologii prof. Kazimierz Pelczar. Była to jedna z wielu zbrodni niemieckich w tym miejscu.

Biden zmienił zdanie? Pociski dalekiego zasięgu ATACMS mogą trafić na Ukrainę

23.09.2023 09:31
Prezydent USA Joe Biden miał obiecać prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Mają to być zmodyfikowane systemy, które zamiast pojedynczych głowic będą  wystrzeliwać pociski kasetowe.

Dominikanin z Fastowa: pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów, które okupowała Rosja

23.09.2023 11:01
Bez wsparcia Polski nie moglibyśmy pomagać ludziom żyjącym przy froncie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji – mówi ojciec Michał Romaniw z dominikańskiego Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim Ukrainy.

Ukraińcy w sobotę rano zaatakowali rakietami Krym. To kolejny taki atak w ciągu ostatnich dni

23.09.2023 12:56
Ukraińcy celują w obiekty wojskowe na okupowanym przez Rosjan półwyspie. Niszczą sprzęt i zgrupowania żołnierzy wroga. W okupowanym Sewastopolu rano słychać było eksplozje. Mieszkańcy donoszą o dymie unoszącym się w nadmorskim rejonie miasta.