Redakcja Polska

Wiedeńska wystawa „Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu” Hélène Litorelle

10.06.2022 16:47
Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Republice Austrii zorganizował 9 czerwca wernisaż wystawy «Broken Dreams. War diary from the Ukrainian shelter» ukraińskiej artystki i projektantki mody Hélène Litorelle.
Wiedeńska wystawa Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu Hlne Litorelle
Wiedeńska wystawa „Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu” Hélène LitorelleFoto: Instytut Polski w Wiedniu

Wystawa ta ma formę dziennika; można podziwiać na niej prace poświęcone pierwszym dniom rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dzieła odzwierciedlają wspomnienia artystki z kijowskich schronów, jej osobiste przemyślenia i doświadczenia oraz decyzję o ucieczce.

„Pewnie zastanawiają się Państwo, dlaczego w Instytucie Polskim organizowana jest wystawa ukraińskiej artystki. Odpowiedź jest prosta: jest to po prostu bardzo dobra wystawa! Ponadto jest to również wyraz naszej solidarności z narodem ukraińskim.” – powiedziała dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Monika Szmigiel-Turlej.

Oprócz najnowszych prac publiczność miała okazję obejrzeć starsze dzieła odnoszące się do aktualnych wydarzeń, takich jak pandemia COVID-19, Brexit czy zmiany klimatyczne.

Jednym z najatrakcyjniejszych obiektów wystawy jest projekt materiałowej chusteczki, inspirowany filozofią i symboliką, wykonany na zamówienie Narodowego Muzeum Historii Ukrainy. Inspiracją do jego stworzenia był starożytny pektorał scytyjski.

Część wystawy stanowi również zbiór rysunków i wzorzystych jedwabnych chust przedstawiających totemy, mitologiczne stworzenia oraz gatunki zagrożone wyginięciem.

Wystawę można oglądać do 8 września 2022 w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Hélène Litorelle jest ukraińską artystką i projektantką mody. W jej twórczości można zaobserwować silną inspirację filozofią archaiczną i symbolizmem. Już w wieku 10 lat Litorelle wykazywała zainteresowanie sztuką. Oprócz tańca od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie malarstwem oraz literaturą i poezją.

Instytut Polski w Wiedniu otworzył swoje drzwi na ukraińską kulturę i ukraińską społeczność w Wiedniu: wystawa ta jest jednym z wielu wydarzeń Instytutu będących wyrazem solidarności i wsparcia dla narodu ukraińskiego.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

 

 

Singiel „Żurba”. Muzyczny protest przeciw wojnie na Ukrainie

07.06.2022 14:15
Zespół Wernyhora z Sanoka nagrał singla pt. „Żurba”, co po ukraińsku znaczy smutek. To wyraz sprzeciwu przeciw wojnie i przejaw wsparcia dla Ukraińców.

W Warszawie rozpoczął się XXII Festiwal Sinfonia Varsovia

08.06.2022 20:06
Większość koncertów tegorocznej edycji skupiona będzie wokół dwóch weekendów narodowych: weekendu norweskiego oraz weekendu ukraińskiego.

W Wilnie zostanie pokazany film "Pan Tadeusz" z 1928 roku

09.06.2022 11:10
W Wilnie w ramach obchodów Roku Romantyzmu zostanie wyświetlony film "Pan Tadeusz" z 1928 roku. Projekcja odbędzie się w Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim.

Wystawa "Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Belottem w tle"

10.06.2022 08:58
Na ekspozycji w warszawskim Zamku Królewskim zgromadzono naczynia porcelanowe, a także ryciny Belotta oraz reprodukcje widoków miast holenderskich.