Redakcja Polska

Po raz dziesiąty przyznano w Rumunii Nagrody im. Janusza Korczaka

18.11.2022 15:00
17 listopada podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie wręczone zostały Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
Laureaci Nagród im. Janusza Korczaka
Laureaci Nagród im. Janusza KorczakaFoto: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie

Nagrody przyznawane są przez Federację Organizacji Pozarządowych działających na Rzecz Dziecka (FONPC) od dwunastu lat, a od dziesięciu lat, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie, noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowatorskim podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.    

W czasie tegorocznej Gali zostały wręczone nagrody im. Janusza Korczaka za 2020 rok (laureaci nie mogli otrzymać ich wcześniej z powodu pandemii) w  pięciu kategoriach: za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka, profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych, profesjonalista z organizacji pozarządowych, dziennikarz i młody debiutant.  Natomiast tegoroczne nagrody  w 2022 r., aby móc uhonorować młodzież, stworzone zostały nowe kategorie: zaangażowanie, odwaga, nadzieja, wizja, empatia, innowacja. 

Nagrody im. Janusza Korczaka Nagrody im. Janusza Korczaka

FONPC istnieje od 1997 r. i skupia obecnie 65 organizacji pozarządowych. Zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia ustawodawstwa w tej dziedzinie. W 2022 r. FONPC zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na tegoroczną galę zaproszono ukraińskie rodziny i dzieci z Bukaresztu, nie zabrakło także momentów artystycznych z ich udziałem.

Instytut Polski rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga. Od tego czasu instytut jest partnerem nagrody, funduje także przyznawane co roku statuetki, wyjątkowe kolorowe kostki, zaprojektowane przez rumuńską artystkę Ankę Benerę.  

Nagrody im. Janusza Korczaka Nagrody im. Janusza Korczaka

Mat. prasowe Instytutu Polskiego w Bukareszcie

Cenna inicjatywa. Rezydencja Ambasador RP w Bernie „Domem Życia”

17.11.2022 10:53
Dawna siedziba Poselstwa RP w Bernie, służąca obecnie za oficjalną Rezydencję Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej otrzymała dziś oficjalnie tytuł „Domu Życia” (House of Life) przyznawany przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga. To wyróżnienie dla miejsc, w których ukrywano i chroniono Żydów podczas II wojny światowej. Berneńskiej Rezydencji tytuł ten nadano w uznaniu działalności Grupy Ładosia.

Grupa Ładosia uhonorowana. Rezydencja Ambasador RP w Bernie z tytułem "Dom Życia"

17.11.2022 13:32
Dawna siedziba poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie, służąca obecnie za oficjalną rezydencję ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej, otrzyma dziś oficjalnie tytuł "Domu Życia". To wyróżnienie, przyznawane przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga miejscom, w których ukrywano i chroniono Żydów w czasie II wojny światowej.

Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji

18.11.2022 12:44
Zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Urszulę Gołdę i Bożenę Krasoń, którego ideą jest tworzenie przestrzeni do integracji i współpracy Polaków mieszkających na całym świecie oraz promowania polskości za granicą. „Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona” - zaznacza Urszula Gołda.