Redakcja Polska

"Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, abyśmy mogli ją chronić". Wołodymyr Zełenski z wizytą w Londynie, Paryżu i Brukseli

11.02.2023 13:20
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się w środę do obu izb brytyjskiego parlamentu, podziękował Wielkiej Brytanii za udzielane od samego początku wojny wsparcie. Zapewnił, że wolność zwycięży, ale podkreślił, że jego kraj potrzebuje do tego zachodnich samolotów.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył z wizytą do Wielkiej Brytanii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył z wizytą do Wielkiej BrytaniiUkraine Presidency / Zuma Press / Forum

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie Unii Europejskiej z udziałem prezydenta Ukrainy i wizytach Wołodymyra Zelenskiego w Londynie i Paryżu.

Zełenski, który przybył do Wielkiej Brytanii z niezapowiadaną publicznie wizytą, był pierwszym od 2012 r. zagranicznym przywódcą wygłaszającym przemówienie w Westminster Hall, najstarszej części budynku parlamentu, tej samej, gdzie pięć miesięcy temu wystawiona została trumna z ciałem królowej Elżbiety II.

Ukraiński prezydent zaczynając przemówienie - wygłoszone w całości po angielsku i wiele razy przerywane oklaskami - powiedział, że przybył tu "w imieniu odważnych, w imieniu naszych wojowników, którzy są teraz w okopach pod ostrzałem artylerii wroga, w imieniu naszych lotników i każdego obrońcy nieba, który chroni Ukrainę przed wrogimi samolotami i rakietami".

- Im szybciej Ukraina dostanie broń dalekiego zasięgu, im szybciej nasi piloci dostaną nowoczesne samoloty, tym szybciej skończy się ta rosyjska agresja i będziemy mogli przywrócić pokój w Europie – powiedział w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Zełenski przyleciał w środę późnym wieczorem z Londynu na podparyskie lotnisko Orly, gdzie został powitany przez ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu. Następnie od razu udał się do Pałacu Elizejskiego, gdzie czekali na niego prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

- Francja i Niemcy przez te wszystkie miesiące były u boku Ukrainy. Wiele razem przeszliśmy - zaznaczył Zełenski. - Emmanuel Macron wsparł Ukrainę najpierw lekkimi czołgami, a Olaf Scholz pokazał swoje przywództwo, dając niezbędną broń do powstrzymania rosyjskiego terroru. Te dwa kroki są historyczne. Dziękuję - dodał.

- Od początku tej okrutnej wojny znacząco wspieraliśmy Ukrainę finansowo, pomocą humanitarną i bronią. Będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne. Prezydent Macron i ja zapewnimy o tym prezydenta Zełenskiego dziś w Paryżu - zaznaczył kanclerz Scholz. - Ukraina należy do europejskiej rodziny - podkreślił szef niemieckiego rządu.

Informujemy również o polskiej pomocy udzielanej Turcji po tragicznym trzęsieniu ziemi w tym kraju.

Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji wzrosła do 20 665 - podała tamtejsza Agencja Zarządzania Kryzysowego (AFAD). Od poniedziałku po wstrząsach o magnitudzie 7,8 doszło do prawie 1900 wstrząsów wtórnych. Z rejonu kataklizmu ewakuowano 93 tysiące osób.

Na tereny zniszczone kataklizmem napływa pomoc ze świata. Bank Światowy obiecał Turcji i Syrii niemal 2 miliardy dolarów. Stany Zjednoczone z kolei przeznaczą na pomoc humanitarną dla obu krajów 85 milionów dolarów. W akcji ratowniczej i poszukiwawczej w Turcji uczestniczą ekipy z różnych krajów, w tym z Polski.

Mówimy też o unijnych funduszach dla Polski. Przedstawiciele rządu oraz Komisji Europejskiej zainaugurowali na Zamku Królewskim w Warszawie nową perspektywę finansową Unii Europejskiej. Polska będzie mogła korzystać ze środków na innowacje, infrastrukturę czy edukację. 

W audycji także komentarze po wyroku Sądu w Grodnie, który skazał Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia. Działacz Związku Polaków na Białorusi został oskarżony przez reżim o „wzniecanie nienawiści” i „działanie na szkodę państwa, poprzez wzywanie do nakładania sankcji”. W ocenie obrońców praw człowieka, wyrok jest motywowany politycznie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprezentowało znak „Polska. Solidarność dla wolności”. Autorami logotypu są Czesław Bielecki oraz Mateusz Machalski. Znak będzie wykorzystywany przy okazji promocji Polski na arenie międzynarodowej. O szczegółach w naszym programie.

Informujemy też o pożegnaniu w Jerozolimie, prof. Szewacha Weissa, byłego ambasadora Izraela w Polsce i wielkiego przyjaciela naszego kraju. 

W kartce z kalendarza przypominamy o 83 rocznicy pierwszej z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzonej przez Sowietów, którzy od 17 września 1939 okupowali wschodnie tereny II Rzeczypospolitej.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.





Departament Stanu USA: skazanie Poczobuta kolejnym dowodem na totalną pogardę praw człowieka

10.02.2023 08:15
Skazanie Andrzeja Poczobuta przez białoruski sąd jest kolejnym dowodem na totalną pogardę praw człowieka przez władze Białorusi - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA. Resort wezwał białoruski reżim do natychmiastowego uwolnienia ponad 1,4 tys. więźniów politycznych.

"Foreign Affairs": zamiast stopniowo dostarczać Ukrainie broń, NATO powinno przekazać całość na raz

10.02.2023 10:48
Zamiast stopniowo dostarczać Ukrainie kolejne rodzaje broni i sprzętu wojskowego w celu wsparcia jej walki z Rosją, NATO powinno spowodować "wielki wybuch" i ogłosić przekazanie całej pomocy wojskowej 24 lutego 2023 r, w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji. Wzmocniłoby to przekonanie na Kremlu, że Moskwa walczy ze świetnie uzbrojonym Sojuszem - ocenia Michael McFaul, politolog i były ambasador USA w Rosji, na łamach magazynu "Foreign Affairs".

Przedstawiciel Białego Domu odpowiada Polskiemu Radiu: wizyta Bidena sygnałem dla świata i Ukrainy

11.02.2023 09:55
- Prezydent chce wysłać jednoznaczny sygnał społeczności międzynarodowej i narodowi ukraińskiemu, że Stany Zjednoczone będą nadal stać po stronie Ukrainy - powiedział przedstawiciel Białego Domu John Kirby w odpowiedzi na pytanie korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego o przesłanie wizyty Joe Bidena w Polsce.