Redakcja Polska

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej obecne na Ukrainie od samego początku rosyjskiej inwazji

28.02.2024 10:46
Ewakuacje, dostarczanie paczek, organizowanie bezpiecznego miejsca, pomoc tuż przy linii frontu. Przez ostatnie dwa lata pracownicy i wolontariusze PCPM pomagali w Ukrainie.
Audio
  • Anna Radecka z PCPM mówi o pomocy, jaką fundacja niesie na Ukrainie [posłuchaj]
W Ukrainie zniszczono dziedzictwo kulturowe o wartości 3,5 mld dol.
W Ukrainie zniszczono dziedzictwo kulturowe o wartości 3,5 mld dol.shutterstock/diy13

Według najnowszego raportu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, dane gromadzone przez liczne instytucje państwowe i międzynarodowe ujawniają skalę zniszczeń w Ukrainie. Wojna odcisnęła piętno na ludności cywilnej, zmuszając miliony Ukraińców do migracji, a kolejne wpędzając na skraj ubóstwa. Przedłużająca się wojna zwiększa liczbę osób wymagających pomocy, w szczególności we wschodniej i południowej części kraju, gdzie na świat przychodzą dzieci, którym od pierwszych dni życia towarzyszą wybuchy i huk wystrzałów. 

Według UNHCR blisko 15 milionów osób w Ukrainie będzie potrzebować pomocy humanitarnej, w tym 3,7 miliona osób przesiedlonych w wyniku wojny. Jak podaje ta ONZ-owska agencja, liczba uchodźczyń i uchodźców szukających schronienia w całej Europie utrzyma się na poziomie około 5,9 miliona, przy ciągłym przemieszczaniu się między Ukrainą a krajami przyjmującymi. Zgodnie z wynikami tych samych badań, prawie 80 proc. uchodźczyń i uchodźców ma nadzieję, że pewnego dnia powróci na Ukrainę, jednak tylko 14 proc. planuje to zrobić w najbliższej przyszłości. Przy podejmowaniu decyzji o powrocie kwestie bezpieczeństwa pozostają najważniejsze, podobnie jak dostęp do podstawowych usług, mieszkań i źródeł utrzymania dla uchodźczyń i uchodźców oraz osób wewnętrznie przesiedlonych. 

Po 24 lutego 2022 r. zniszczona została znacząca część infrastruktury Ukrainy. Według Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej straty przekraczają 151 mld dolarów. Do regionów najbardziej dotkniętych zniszczeniami należą wschodnie i południowe tereny Ukrainy. Tam, gdzie toczyły się ciężkie walki, miasta jak Bachmut, Soledar, czy Awdijiwka stawały się stertami gruzów. Wiele dużych metropolii, takich jak: Siewierodonieck, Lisiczańsk, Kijów, Charków, Mikołajów, Czernihów, Chersoń, Mariupol i Zaporoże, poważnie ucierpiało w wyniku walk i ostrzałów.

PCPM dociera do tych miejsc i, poza wsparciem humanitarnym, pomaga też odbudować, to co zostało zniszczone. Więcej na ten temat w rozmowie Katarzyny Semaan z Anną Radecką z PCPM.


Zachęcamy do odsłuchania załączonego nagrania!

źródło: PCPM/ks

Radosław Sikorski wzywa Kongres USA do zatwierdzenia pomocy Ukrainie

22.02.2024 15:55
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał amerykański Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu wsparcia Ukrainy. W wywiadzie dla telewizji MSNBC szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że wstrzymywanie tej pomocy podważa wiarygodność USA w NATO i może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Polacy z Ukrainy nie tracą wiary w zwycięstwo. Polka z Odessy: miasto nie może się poddać, bo go nie będzie

23.02.2024 17:51
Skutki trwającej wojny ciągle są odczuwane przez mieszkańców południowej części Ukrainy. W Odessie przebywają Polacy, którzy udzielają pomocy swoim rodakom oraz żołnierzom walczącym na froncie. Związek Polaków na Ukrainie imienia Adama Mickiewicza jest jedną z organizacji nadal aktywnie działających w tym mieście.

"Ukraina nie walczy sama". Radosław Sikorski: stoją za nią państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska

24.02.2024 11:01
Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w przypadającą w sobotę drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, że nasi sąsiedzi nie walczą samotnie. - Za Ukrainą stoją państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.

We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej łączącej Ukrainę z krajami UE

27.02.2024 12:32
We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej o europejskim rozstawie torów, przeznaczonej dla ruchu towarowego i pasażerskiego; linia ta połączy Ukrainę z krajami UE - ogłosiła wojskowa administracja obwodu lwowskiego.

Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy

27.02.2024 19:32
Węgry i Słowacja nie zamierzają zmieniać swojej polityki i - w przeciwieństwie do Polski oraz Czech - nie będą wysyłać uzbrojenia. Po spotkaniu w Pradze premierzy państw Wyszehradzkiej Czwórki zadeklarowali gotowość dalszej pomocy humanitarnej i finansowej dla Kijowa.