Raport Białoruś

Ekspertka: Białoruś i Kazachstan nie muszą nakładać sankcji tak jak Rosja

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 11:45
To, że Rosja nałożyła sankcje m.in. na kraje UE nie oznacza, że pozostałe kraje Unii Celnej muszą zrobić to samo - powiedziała Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jej zdaniem Rosja "totalnie" zablokuje import żywności z UE.
Ekspertka: Białoruś  i Kazachstan nie muszą nakładać sankcji tak jak Rosja
Foto: Glowimages/East News

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił w czwartek, że jego kraj wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału ze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób Rosja odpowiada na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie. Minister rolnictwa Rosji Nikołaj Fiodorow poinformował, że opracowane zostaną rozwiązania, które zapobiegną reeksportowi zakazanych produktów do Rosji z Kazachstanu i Białorusi. Państwa te wchodzą w skład powołanej przez Moskwę Unii Celnej.

Białoruś chce zastąpic Zachód na rosyjskim rynku żywności >>>

Według Dyner to, czy pozostałe kraje Unii Celnej zrobią to samo co Rosja, będzie zależało od tego, czy kraj ten będzie chciał sprowadzać produkty żywnościowe "okrężną drogą, jakby tylnymi drzwiami". Przypomniała, że takie sytuacje już się zdarzały.

- W trakcie wojny celnej z Gruzją, po wojnie w 2008 roku Rosjanie zakazali sprowadzania m.in. gruzińskich win, a te wina były dostępne na terenie Białorusi. Częściowo były nawet przepakowywane i rozlewane na Białorusi, a potem jechały do Rosji - zaznaczyła.

Z drugiej strony - jej zdaniem - Rosja jest w stanie wymusić nieformalnie na krajach Unii Celnej nałożenie podobnych sankcji jak Rosja. - To jest bardzo proste i mieliśmy już z tym do czynienia w wypadku zakazu sprowadzania wieprzowiny z Polski, kiedy wykryto ogniska afrykańskiego pomoru świń. Taki zakaz wprowadzili również Białorusini - mówiła.

- Z nieoficjalnych informacji wynika, że Rosja poprosiła Białoruś o wprowadzanie takiego zakazu, ale za tą prośbą stała groźba, że jeśli tego nie zrobią, to żadna wieprzowina z terytorium Białorusi nie wiedzie do Rosji, a to by uderzyło w producentów tego mięsa na Białorusi - zaznaczyła ekspertka.

Dyner powiedziała, że Rosja nie będzie chciała dzielić wewnętrznie krajów UE na te, z których będzie jednak sprowadzała żywność i na te, od których nie będzie kupowała. - Rosja zdecydowała się potraktować całościowo wszystkie państwa, które wprowadziły przeciw niej sankcje. Znalazły się na tej liście nie tylko kraje UE, ale także Kanada, Stany Zjednoczone, Australia i Norwegia. To pokazuje, że nie będzie sankcji wybiórczych, z jakimi mieliśmy do czynienia kilka dni temu, kiedy wydawało się, że ucierpią przede wszystkim polscy sadownicy w związku z embargiem na import jabłek - powiedziała Dyner.

Dodała, że jej zdaniem Rosja będzie konsekwentna i będzie "twardo postępować, tzn. totalnie zablokuje import żywności z krajów UE i pozostałych, które objęto zakazem importu". Jej zdaniem taka postawa Rosji może utrzymać się przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy.

Sankcje wprowadzone przez Rosję są odpowiedzią na sankcje wprowadzone przez Zachód wobec Rosji w związku z jej rolą w konflikcie na Ukrainie. Rosyjskie restrykcje nie objęły produktów z Japonii i Ukrainy, która jest największym eksporterem żywności do Rosji.

Jakie będą straty?

Straty związane z rosyjskim embargiem na import z Unii będą, ale mniejsze niż się spodziewano - tak szacuje teraz Komisja Europejska. Ponad 5 miliardów 200 milionów euro - to szacunkowe dane KE. Bruksela poinformowała, że sankcje dotkną około połowy unijnego eksportu produktów rolno-spożywczych.
Unijny eksport do Rosji wyniósł w ubiegłym roku 11 miliardów euro. Moskwa, nakładając restrykcje na całą Unię, wstrzymała import tylko wybranych produktów, stąd mniej strat niż oczekiwano.
Najwięcej na rosyjskim embargu może stracić Litwa, która sprzedała do Rosji produkty warte ponad 900 milionów euro. Kolejna jest Polska. Do strat związanych z embargiem na wieprzowinę, oraz warzywa i owoce, doliczono kolejne co dało prawie 850 milionów euro. Następne są Niemcy ze stratami wynoszącymi prawie 600 milionów euro, a także Holandia, Dania, Hiszpania, Finlandia, Belgia, oraz Francja.
Skutki rosyjskiego embarga będą jeszcze badać dokładnie eksperci z dyrekcji generalnej zajmującej się w Komisji Europejskiej rolnictwem i handlem.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka rządzi Białorusią 20 lat. Umacnia reżim pod bokiem Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:30
Aleksander Łukaszenka, który obchodzi właśnie 20-lecie na stanowisku prezydenta, zbudował w Białorusi autorytarny system, w którym wszelkie przejawy sprzeciwu są dławione. Niestety, raczej trudno spodziewać się rychłych zmian sytuacji politycznej. Dyktatora wspiera finansowo Rosja - bez jej dotacji rządy Łukaszenki nie byłyby możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: ulotki wzywające do pomocy dla Ukrainy i walki z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:45
W ulotkach napisano, że rosyjsko-ukraińska wojna jest również wojną Białorusinów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: linie lotnicze zmieniają trasy lotów na Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:50
Białoruskie linie lotnicze Bieławia zmieniły trasy swoich lotów nad wschodnią Ukrainą w związku z czwartkową katastrofą samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych, w której zginęło blisko 300 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: opozycja apeluje o wyłączenie rosyjskich kanałów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 23:00
Opozycyjna Białoruska Chrześcijańska Demokracja wezwała władze, by zrezygnowały z rosyjskich stacji, jako źródła dezinformacji i propagandy. Rosyjska telewizja jest na Białorusi bardzo popularna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś chce włączenia Rosji do działań Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:30
Białoruś opowiada się za udziałem w dialogu z krajami Partnerstwa Wschodniego państw trzecich, w tym Federacji Rosyjskiej. Białoruskie MSZ twierdzi, że ma to służyć zmniejszeniu napięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś przejmie od Ukrainy produkcję broni dla Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 09:00
Rosja zaproponowała Białorusi produkcję podzespołów do broni, które dotychczas były wytwarzane na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś chce zastąpić Zachód na rosyjskim rynku żywności

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 23:55
Władze w Mińsku deklarują zwiększenie dostaw produktów żywnościowych do Rosji. Białoruska żywność miałaby zastąpić częściowo produkty z krajów zachodnich, na które embargo nałożył prezydent Władimir Putin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Wzrosną ceny na rosyjskim rynku”. "Imperium" zła upadnie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 23:59
Białoruskie rolnictwo czekają ”złote czasy”. Tak mińskie media skomentowały dekret prezydenta Władimira Putina o nałożeniu embarga na płody rolne krajów, które przyłączyły się do sankcji wobec Rosji z powodu sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń