Raport Białoruś

Ławrow: Rosja nie będzie błagać Zachodu w sprawie sankcji

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 22:08
- Moskwa ma nadzieję, że w relacjach między Rosją i Unią Europejską nie została przekroczona granica, zza której nie ma już odwrotu - mówił Siergiej Ławrow.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Ławrow i Łukaszenka o sytuacji na Ukrainie
Siergiej Ławrow
Siergiej ŁawrowFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w Mińsku podkreślił, że "Rosja nie zamierza błagać Zachodu o zniesienie sankcji". Według niego na Zachodzie już zaczynają odzywać się głosy o konieczności ich zrewidowania.

Minister Ławrow zaznaczył, że Rosja "postrzega i zawsze postrzegała Unię Europejską jako dużego i ważnego partnera gospodarczego”. Wezwał Komisję Europejską i państwa członkowskie Wspólnoty do stworzenia wspólnej przestrzeni współpracy, także gospodarczej, ”od Atlantyku do Pacyfiku".

Makiej: świat stanął na progu zimnej wojny >>>

Rosyjski minister spraw zagranicznych stwierdził też, że Moskwa jest przeciwna przekształcaniu OBWE "w instrument demokratyzacji” wschodniej Europy. Zaznaczył, że jego kraj będzie działał na rzecz zreformowania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Rosja chce znów rozmów w Mińsku o Ukrainie

Według Ławrowa Ukraina jest na krawędzi rozłamu i została wciągnięta w bratobójczą walkę. Rosyjski minister zaapelował o niezwłoczne przystąpienie do "wszechstronnego wewnątrzukraińskiego dialogu z udziałem wszystkich regionów i sił politycznych".

Zarzucił przy tym władzom ukraińskim, że "zamiast nawiązać kontakty (z separatystami) Kijów podjął politykę ekonomicznego i socjalnego dławienia południowego wschodu". "Mam nadzieję, że nasi zachodni koledzy, którzy mają wpływ na Kijów, zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa" takiej polityki - dodał.

Ławrow opowiedział się za jak najszybszym wznowieniem procesu pokojowego ws. Ukrainy w Mińsku. - Proces miński, w którym borą udział przedstawiciele Kijowa i południowego wschodu, jest bardzo ważnym krokiem praktycznym. Dlatego opowiadamy się za jego jak najszybszym wznowieniem jako bezwarunkowym priorytetem - zaznaczył.

Łukaszenka: nie można się godzić na aktywność Zachodu na granicy Rosji i Białorusi >>>

Ławrow przeciw konferencji w sprawie Ukrainy

Szef rosyjskiej dyplomacji opowiedział się w Mińsku przeciwko zwołaniu międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy, gdyż istnieje już "miński format" uregulowania konfliktu.

Minister Siergiej Ławrow po zakończeniu konsultacji resortów spraw zagranicznych Rosji i Białorusi powiedział, że w "mińskim formacie" prezentowane są zarówno władze Ukrainy, jak i liderzy separatystycznego południowego-wschodu kraju. Jego zdaniem, "próba zdeprecjonowania tego formatu do niczego dobrego nie doprowadzi”.

Szef rosyjskiego MSZ, który przebywa w Mińsku, skrytykował niedawny dekret prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki dotyczący Donbasu. Minister Ławrow uważa, że dokument ten "ma na celu socjalno-ekonomiczne zdławienie regionu”.

W Mińsku odbyła się w ostatnich miesiącach seria spotkań dotyczących sytuacji na Ukrainie. Podczas rozmów grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE 5 września podpisano tu protokół o wstrzymaniu ognia w Donbasie, a 19 września - memorandum przewidujące m.in. rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy.

Ławrow uważa przy tym, że UE stosuje w tej sytuacji politykę podwójnych standardów i stara się zrzucić odpowiedzialność na innych. - Wszystko to poważnie nadweręża zaufanie i stabilność na naszym kontynencie - zaznaczył.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruska opozycja: najpierw zwolnienie więźniów, wolne wybory, potem kredyty dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:30
Białoruska opozycja jest zaniepokojona faktem, że Unia Europejska w kontaktach z białoruskimi władzami zwraca coraz mniejszą uwagę na kwestię więźniów politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. W planach inne projekty integracyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
Białoruś i Rosja znajdują się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych - oświadczył we wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew po posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Białorusi i Rosji w Mińsku. Premier Białorusi z kolei zapowiedział prace nad wspólnym systemem płatniczym.a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcje UE zdjęto ze sponsorów reżimu Łukaszenki i sędzi odpowiedzialnej za represje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 16:57
Białoruscy obrońcy praw człowieka sceptycznie ocenili decyzję Unii Europejskiej, która utrzymała sankcje wobec Białorusi, ale skróciła "czarną listę" o 24 nazwiska. Według Walancina Stefanowicza z organizacji "Wiasna" UE liczy, że Mińsk wyjdzie jej naprzeciw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: nie można się godzić na aktywność Zachodu na granicy Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:20
Białoruś jest zaniepokojona pogarszaniem się sytuacji na Ukrainie - oświadczył Aleksander Łukaszenka, przyjmując ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: świat stanął na progu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:10
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział , że kryzys na Ukrainie "doprowadził do pogłębienia podziałów, zarówno wewnątrz tego kraju, jak i poza jego granicami". Mińsk odwiedził we wtorek Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś oczekuje tańszego gazu z Rosji. Ma zawrzeć nowy kontrakt na trzy lata

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:55
Mińsk oczekuje zmniejszenia ceny rosyjskiego gazu. W tym roku Białoruś kupuje gaz po 168 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To zapewne najniższa cena rosyjskiego gazu sprzedawanego do innego europejskiego państwa.
rozwiń zwiń