Raport Białoruś

Białoruś: kolejne banki wstrzymują wydawanie kredytów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 20:40
Dwa największe banki komercyjne Białorusi - Biełarusbank i Biełagroprombank - wstrzymały wydawanie kredytów osobom fizycznym na budowę i kupno mieszkania.
Białoruś: kolejne banki wstrzymują wydawanie kredytów mieszkaniowych
Foto: Glow Images/East News

Przedstawiciele sektora bankowego tłumaczą to niestabilną sytuacją na rynku walutowym.

Na stronach internetowych obu banków (Biełarusbank i Biełagroprombank) zamieszczono informację, że czasowo wstrzymano przyjmowanie wniosków o kredyt na finansowanie nieruchomości, ale przedstawiciele banków powiedzieli agencji Interfax-Zapad, że nadal realizowane jest finansowanie kredytów na podstawie już podpisanych umów.

Kilka innych dużych banków komercyjnych - Bank BiełWEB, Biełinwiestbank i Biełgazprombank - wstrzymało wydawanie kredytów mieszkaniowych jeszcze 19 grudnia. BPS-Sbierbank nadal wydaje kredyty, ale od poniedziałku podniósł oprocentowanie do 60 proc. w skali rocznej.

Banki na Białorusi od 2009 r. przyznają osobom fizycznym kredyty na kupno lub budowę mieszkania wyłącznie w rublach białoruskich.

Przedstawiciele sektora bankowego powiedzieli agencji Interfax-Zapad, że wstrzymanie kredytów mieszkaniowych jest związane z niestabilną sytuacją na rynku walutowym i trwającą dewaluacją rubla białoruskiego. Jak zaznaczyli, kredyty mieszkaniowe są długoterminowe, dlatego w obecnej sytuacji uznano je za zbyt ryzykowne.

Zawirowania na białoruskim rynku walutowym są związane z gwałtownym spadkiem kursu rubla rosyjskiego, któremu nie odpowiadała równie znaczna dewaluacja białoruskiego rubla. To spowodowało spadek konkurencyjności białoruskich towarów w Rosji i masowe kupowanie dewiz przez Białorusinów jadących tam na zakupy.

Aby powstrzymać popyt na dewizy, od 20 grudnia na Białorusi wprowadzono 30-procentową prowizję na zakup waluty przez ludność. Ponieważ jednak Bank Narodowy pozostawił przy tym niezmienny kurs przy sprzedaży dewiz, spowodowało to pojawienie się nielegalnego rynku wymiany.

27 grudnia Aleksander Łukaszenka zdymisjonował szefową banku centralnego Nadzieję Jermakową. Stanowiska stracili również premier Michaił Miasnikowicz, trzech wicepremierów i ministrowie przemysłu, gospodarki, ds. podatków oraz oświaty.

Spadek wartości rubla białoruskiego

Po zmianie kierownictwa Bank Narodowy obniżył prowizję najpierw do 20 proc., potem do 10 proc., a od piątku zniósł ją całkowicie. Przy tym raptownie wzrósł kurs dolara i euro. O ile w ostatnim dniu minionego roku oficjalny kurs dolara wynosił 11 900 rubli białoruskich, to we wtorek - 14 330 rubli (wzrost o 20 proc.).

W 2014 r. rubel rosyjski stracił na wartości 36,2 proc. Analitycy wiążą to przede wszystkim ze spadkiem cen ropy naftowej na świecie. Wpływy z eksportu tego surowca stanowią prawie połowę przychodów budżetu Rosji.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś już nie chce handlować z Rosją w jej walucie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka polecił rządowi, aby handel z Rosją odbywał się w twardych walutach: dolarach lub euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poroszenko chwali Białoruś i chce pośredniczyć w relacjach z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 23:59
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów może pomóc Mińskowi w rozwoju stosunków z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: aresztowano cztery osoby za handel walutami

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 11:57
Na Białoruś powrócił zapomniany zawód tzw. ”cinkciarza”, czyli osoby nielegalnie wymieniającej waluty. To wynik zawirowań na miejscowym rynku walutowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zniesiono prowizję od kupna euro i dolarów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 12:55
Prowizja od kupna waluty przez ludność Białorusi zostanie od piątku zniesiona - zdecydował Bank Narodowy. Była ona pobierana od 20 grudnia w rozmiarze 30 proc., ale potem ją stopniowo obniżano. Miała ograniczyć popyt na walutę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: eksporterzy rolni stracili na spadku rubla rosyjskiego 360 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 22:00
Przedsiębiorstwa podlegające białoruskiemu Ministerstwu Rolnictwa straciły w ubiegłym roku na dewaluacji rubla rosyjskiego 362 mln dolarów - poinformowała wiceszefowa departamentu handlu zagranicznego w resorcie Tamara Usaczowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bank Światowy przyznał Białorusi 250 mln dolarów kredytu na drogę Mińsk-Grodno

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 22:00
Bank Światowy udzieli Białorusi kredytu wysokości 250 mln dol., m.in. na modernizację drogi Mińsk-Grodno - poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane w czwartek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja chce wycofać z obrotu sól z Białorusi i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 20:43
Rosyjska służba sanitarna rekomendowała sieciom handlowym wycofanie ze sprzedaży soli wyprodukowanej na Ukrainie i Białorusi. Na razie zalecenia zostały wysłane do rosyjskich regionów - nie ma oficjalnego, centralnego zakazu.
rozwiń zwiń