Raport Białoruś

Unijny komisarz odwiedzi w czwartek Białoruś. Wcześniej spotkał się z Alesiem Bialackim

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 16:55
Unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn uda się w czwartek z dwudniową wizytą na Białoruś - poinformowała Komisja Europejska.
Johannes Hahn
Johannes HahnFoto: Komisja Europejska

Ma tam szukać "dróg do poprawy stosunków" między UE, a krajem rządzonym przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

W programie wizyty, obok spotkań z Łukaszenką i szefem białoruskiego MSZ Uładzimirem Makiejem, przewidziano rozmowy z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, obrońcami praw człowieka i krewnymi więźniów politycznych.

"Głównym celem wizyty jest poszukiwanie dróg do poprawy stosunków między UE a Białorusią" - napisała w komunikacie KE.

Będzie to pierwsza wizyta Hahna na Białorusi odkąd w nowej KE powierzono mu funkcję komisarza ds. polityki sąsiedztwa. KE podała, że przed majowym szczytem Partnerstwa Europejskiego w Rydze Hahn odwiedza wszystkie kraje objęte inicjatywą. Obok Białorusi są to: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina.

Pod koniec lutego Edgars Rinkeviczs, szef dyplomacji Łotwy, która obecnie przewodniczy Radzie UE, poinformował, że udział Łukaszenki w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze jest sprawą otwartą. W ocenie szefa łotewskiego MSZ Białoruś chce "bardziej zrównoważonych" relacji z UE, ale to jeszcze nie jest zwrot w polityce Mińska.

UE domaga się uwolnienia i rehabilitacji białoruskich więźniów politycznych. To jeden z warunków, od których Unia uzależnia nawiązanie bliższej współpracy z Białorusią, a także ewentualne zniesienie sankcji wizowych i finansowych wobec ponad 200 przedstawicieli białoruskiego reżimu, w tym Łukaszenki.

Postawa Aleksandra Łukaszenki w sprawie kryzysu ukraińskiego, w tym jego zaangażowanie w poszukiwanie rozwiązania i organizacja w Mińsku rozmów o zawieszeniu broni, wywołały spekulacje o ociepleniu stosunków UE z Białorusią i jej autorytarnym przywódcą.

Przed podróżą do Mińska Hahn spotkał się z Alesiem Bialackim, o czym poinformował w środę na Twitterze.

Jak napisał, rozmawiano o sytuacji społeczeństwa obywatelskiego i prawach człowieka na Białorusi. Komisarz zapewnił, że solidarność Unii Europejskiej ze społeczeństwem białoruskim pozostaje niewzruszona.

PAP/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ Białorusi: możliwe parafowanie umowy z UE w sprawie wiz przed szczytem w Rydze

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 13:44
Białoruś liczy na parafowanie umowy o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską oraz o readmisji do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze - oświadczyła białoruska wiceminister spraw zagranicznych Jelena Kupczyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka otrzymał order od Putina. Posiedzenie rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 23:00
Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini apelują do Łotwy: nie legitymizujcie dyktatora i pomóżcie Białorusi wrócić do Europy! Przeczytaj poruszającą petycję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:22
Białorusini proszą Łotwę, by nie zapraszała autokraty Aleksandra Łukaszenki na szczyt w Rydze. Chcą, by zamiast tego zacząć poważnie działać na rzecz praw Białorusinów, powrotu Białorusi do europejskiej wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Zachód uznał rolę Białorusi w systemie bezpieczeństwa, są nam wdzięczni

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:22
- Przedstawiciele państw Zachodu przyjeżdżają do nas w zupełnie pragmatycznym celu i ja ich w tym wspieram – powiedział Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źle z białoruską gospodarką. Spada przychód z eksportu, przestoje

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 16:35
Przychód z eksportu spadł na Białorusi w bieżącym roku do poziomu najniższego od 2011 r. Z kolejnych przedsiębiorstw napływają informacje o przestojach w pracy - informują niezależne media białoruskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie stanie się nigdy częścią Rosji. "Nie będziemy północno-zachodnim krajem"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:14
Według białoruskiego przywódcy jego krajowi nie grożą jednak konflikty z wielkim sąsiadem, a ten nie dąży do odtworzenia imperium.
rozwiń zwiń