Raport Białoruś

Mińsk: Łukaszenka przedstawił komisarzowi UE swoją wizję. Partnerstwo Wschodnie - "gospodarcze"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 21:45
Szef białoruskiego państwa uważa, że należy zmienić format Partnerstwa Wschodniego. Aleksander Łukaszenka w trakcie spotkania z komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa, powiedział jednocześnie, że Białoruś jest zainteresowana poszerzeniem współpracy z Zachodem.
Audio
  • Łukaszenka przedstawił komisarzowi UE swoją wizję Partnerstwa Wschodniego. - gospodarczą. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn i przedstawiciel UE w Mińsku Maira Mora
Komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn i przedstawiciel UE w Mińsku Maira MoraFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Aleksander Łukaszenka powiedział, że chciałby aby Partnerstwo Wschodnie polegało bardziej na współpracy gospodarczej, niż na działaniach politycznych. Zdaniem Łukaszenki Partnerstwo Wschodnie należy rozwijać w kierunku współdziałania. Wyjaśnił, że ma tu na myśli relacje z Rosją i Chinami.

- Chcielibyśmy, by Partnerstwo Wschodnie zmieniło format ze zwykłej polityki - ten etap, który być może był niezbędny, już przeszliśmy - na ściślejszą, konkretną współpracę, opartą na rozwiązywaniu problemów gospodarczych - powiedział Łukaszenka w piątek.

Aleksander Łukaszenka zaznaczył, że Białoruś jest bardzo zainteresowana ściślejszą współpracą z UE w sferze technologii, przede wszystkim wykorzystywanej w celach cywilnych, oraz w rozwijaniu kontaktów gospodarczych. Według niego ekonomia powinna być fundamentem wszelkich stosunków i współpracy.

Za ważną uznał również współpracę w sferze walki z przestępczością transgraniczną i podkreślił, że Białoruś wnosi istotny wkład w walkę z przerzucaniem na terytorium Europy narkotyków oraz substancji jądrowych. - Myślę, że ten kierunek będzie w najbliższym czasie coraz bardziej aktualny - dodał.

Według niego "kierunków współpracy jest bardzo wiele" . Wyraził też przekonanie, że UE powinna określić kierunki współpracy z Eurazjatycką Unią Gospodarczą. - Myślę, że dojdziemy do tego, że nasze bloki wojskowo-polityczne będą jakoś podtrzymywać kontakty, a może i współpracować - dodał.

Komisarz UE za indywidualnym podejściem do każdego z państw

Ze swej strony Hahn powiedział, że UE pracuje obecnie nad projektowaniem swojej przyszłej polityki. - Kluczowym aspektem jest tu indywidualne podejście do wszystkich państw należących do Partnerstwa Wschodniego. W związku z tym powinniśmy poznać interesy naszych sąsiadów i porównać je z interesami całej Unii Europejskiej - oznajmił.

Zaznaczył, że kluczowym interesem UE jest pokój, stabilność i rozkwit państw sąsiednich. Podkreślił, że najważniejszy dla UE jest aspekt gospodarczy i w dalszym ciągu będzie on kluczowy w budowaniu polityki Unii.

Spotkanie komisarza Hahna z szefem MSZ Białorusi

W piątek rano Hahn spotkał się także ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem. Białoruski MSZ podał potem w komunikacie, że "podczas spotkania omówiono stan stosunków i perspektywy rozwoju współpracy między Białorusią i Unia Europejską w szerokim spektrum kierunków, łącznie z udziałem Białorusi w inicjatywie Partnerstwa Wschodniego i przygotowaniem do szczytu PW w Rydze".

 

 

Poprzedniego dnia, Johannes Hahn spotkał się w Mińsku z rodzinami więźniów politycznych, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej.  [CZYTAJ WIĘCEJ >>>]

 

 

W czwartek komisarz spotkał się również z wicepremierem Białorusi.

 

 

Komisja Europejska podała, że przed majowym szczytem Partnerstwa Europejskiego w Rydze Hahn odwiedza wszystkie kraje objęte inicjatywą. Obok Białorusi są to: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina.

Pod koniec lutego Edgars Rinkeviczs, szef dyplomacji Łotwy, która obecnie przewodniczy Radzie UE, poinformował, że udział Łukaszenki w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze jest sprawą otwartą. W ocenie szefa łotewskiego MSZ Białoruś chce "bardziej zrównoważonych" relacji z UE, ale to jeszcze nie jest zwrot w polityce Mińska.

UE domaga się uwolnienia i rehabilitacji białoruskich więźniów politycznych. To jeden z warunków, od których Unia uzależnia nawiązanie bliższej współpracy z Białorusią oraz ewentualne zniesienie sankcji wizowych i finansowych wobec ponad 200 przedstawicieli białoruskiego reżimu, w tym Aleksandra Łukaszenki.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ Białorusi: możliwe parafowanie umowy z UE w sprawie wiz przed szczytem w Rydze

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 13:44
Białoruś liczy na parafowanie umowy o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską oraz o readmisji do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze - oświadczyła białoruska wiceminister spraw zagranicznych Jelena Kupczyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka otrzymał order od Putina. Posiedzenie rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 23:00
Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini apelują do Łotwy: nie legitymizujcie dyktatora i pomóżcie Białorusi wrócić do Europy! Przeczytaj poruszającą petycję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:22
Białorusini proszą Łotwę, by nie zapraszała autokraty Aleksandra Łukaszenki na szczyt w Rydze. Chcą, by zamiast tego zacząć poważnie działać na rzecz praw Białorusinów, powrotu Białorusi do europejskiej wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Zachód uznał rolę Białorusi w systemie bezpieczeństwa, są nam wdzięczni

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:22
- Przedstawiciele państw Zachodu przyjeżdżają do nas w zupełnie pragmatycznym celu i ja ich w tym wspieram – powiedział Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źle z białoruską gospodarką. Spada przychód z eksportu, przestoje

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 16:35
Przychód z eksportu spadł na Białorusi w bieżącym roku do poziomu najniższego od 2011 r. Z kolejnych przedsiębiorstw napływają informacje o przestojach w pracy - informują niezależne media białoruskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie stanie się nigdy częścią Rosji. "Nie będziemy północno-zachodnim krajem"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:14
Według białoruskiego przywódcy jego krajowi nie grożą jednak konflikty z wielkim sąsiadem, a ten nie dąży do odtworzenia imperium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: komisarz UE i opozycja rozmawiali o prawach człowieka

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 22:45
Prawa człowieka, więźniowie polityczni oraz niezależność Białorusi znalazły się wśród tematów czwartkowego spotkania komisarza ds. polityki sąsiedztwa UE Johannesa Hahna z przedstawicielami białoruskiej opozycji w Mińsku.
rozwiń zwiń