Raport Białoruś

Białoruś: obrońcy praw człowieka przeciw systemowi umów tymczasowych

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 12:00
Obecnie większość Białorusinów jest zatrudniona na krótkoterminowych umowach, co jest wykorzystywane przez władze jako element nacisku, stwarza też możliwość popełniania nadużyć przez pracodawców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Białoruscy obrońcy praw człowieka wystąpili do władz państwa z postulatem rezygnacji z systemu krótkoterminowych umów o pracę, który ich zdaniem pozwala dyskryminować pewne grupy obywateli, np. członków niezależnych związków zawodowych czy opozycjonistów.

Obecnie zdecydowana większość osób jest na Białorusi zatrudniona na podstawie krótkoterminowych (od roku do 3 lat) umów o pracę, co według obrońców praw człowieka jest „podstawowym mechanizmem represji, z którego władze korzystają w celu wywierania nacisków na osoby o innych poglądach, pedagogów w placówkach oświatowych, członków niezależnych związków zawodowych czy działaczy partii politycznych i organizacji społecznych” – napisano w oświadczeniu, zamieszczonym w środę na stronie internetowej salidarnasc.org.

Obrońcy praw człowieka zwrócili się również do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o rozpatrzenie zgodności z konstytucją dekretu Aleksandra Łukaszenki nr 29 z 1999 r., który stanowi podstawę prawną systemu umów krótkoterminowych.

Umowy oparte na dekrecie Łukaszenki

Według nich dekret ten postawił pracowników w „sytuacji skrajnej zależności od pracodawcy”. - Decyzja o przedłużeniu umowy zależy od subiektywnego stosunku pracodawcy do pracownika, podyktowanego wzajemnymi sympatiami i antypatiami, lojalnością lub nielojalnością itp. – podkreślają obrońcy praw człowieka.

Ich zdaniem stwarza to szerokie możliwości nadużywania stanowisk kierowniczych przez pełniące je osoby, które „otrzymały do dyspozycji niczym nie ograniczony mechanizm arbitralnego zwalniania niepożądanych pracowników”.

List skierowany do parlamentu, Rady Ministrów i Sądu Najwyższego został podpisany przez 9 organizacji obrony praw człowieka, w tym Centrum Praw Człowieka „Wiasna” i Białoruski Komitet Helsiński.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE zawiesiła sankcje wobec Łukaszenki i urzędników reżimu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 20:50
Państwa UE zawiesiły w czwartek na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzję podjęto w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem. Zawieszenie restrykcji obejmuje m.in. Aleksandra Łukaszenkę. W piątek akty prawne dotyczące zawieszenia sankcji wobec Białorusi zostały opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym. Obowiązują od soboty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: drobni przedsiębiorcy wystąpili do władz z krytyką nowych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 20:30
Białoruska organizacja społeczna ”Perspektywa”, skupiająca drobnych przedsiębiorców, wystąpiła do prezydenta i Rady Ministrów z ostrą krytyką obowiązującego od 1 stycznia dekretu dotyczącego certyfikacji towarów, apelując do rządu o "powrót na drogę rozumu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś liczy na nowy program MFW jeszcze w styczniu lub w lutym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 12:44
Białoruś liczy na rozpoczęcie nowego programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym już wkrótce – oświadczył w poniedziałek wicepremier Wasil Maciuszeuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: rekordowa niska wartość rubla. Rezerwy są najniższe od pięciu lat

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 14:16
Rekordowe osłabienie białoruskiej waluty. Na giełdzie w Mińsku wartość dolara wzrosła dziś prawie o 300 białoruskich rubli, a euro - o 600 rubli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: rubel wciąż tanieje, dolar i euro osiągają rekordowe ceny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:00
Taniejący białoruski rubel pokonał kolejną psychologiczną barierę. Na giełdzie walutowej w Mińsku w piątek za jednego dolara płacono już ponad 20 tysięcy białoruskich rubli, a za euro prawie 22 tysięcy rubli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: o jedną trzecią wzrosły opłaty za wodę i ciepło

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 06:01
Białorusini muszą coraz mocniej zaciskać pasa. Drożeją usługi komunalne. Natomiast płace w przeliczeniu na twardą walutę maleją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś wznowi eksport nieprzetworzonego drewna

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 13:30
Zakaz zaczął obowiązywać od początku tego roku. Wcześniej Białoruś była czołowym dostawcą drewna dla polskiego przemysłu.
rozwiń zwiń