X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Wieńce dla dowódcy ułanów Księstwa Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 11:00
W 200 rocznicę wojny napoleońskiej 1812 roku polski konsul generalny z Grodna i ambasador Francji na Białorusi złożyli kwiaty na grobie Konstantego Dunin-Rajeckiego.
Audio
Fragment obrazu Juliana Fałata: Odwrót znad Berezyny
Fragment obrazu Juliana Fałata: Odwrót znad BerezynyFoto: Wikipedia/CC/Armin Schönewolf

Uroczystość odbyła się w miejscowości Obryń (obecnie Pasiołak Pierszamajski) na zachodniej Białorusi. Konstanty Dunin-Rajecki był kawalerem francuskiej Legii Honorowej. Dowodził 19 pułkiem ułanów Księstwa Warszawskiego. Osłaniał odwrót armii napoleońskiej przez Prusy Wschodnie do Wielkopolski. Po zakończeniu wojen napoleońskich wrócił do majątku w Obryniu i wybudował pałac.

Konsul Andrzej Chodkiewicz powiedział, że pozostały tam ruiny dworu i zabudowań gospodarczych oraz piękny park w stylu angielskim. W parku uporządkowano i zabezpieczono katakumby, w których spoczywa pułkownik Rajecki. W ceremonii składania kwiatów uczestniczyła oprócz konsula i ambasadora Francji Michela Raineriego grupa polskich harcerzy i studentów z Grodna oraz okoliczni mieszkańcy.

19. pułk ułanów Księstwa Warszawskiego został sformowany w Nowogródku na rozkaz Napoleona. Podczas kampanii 1812 r. nie poszedł on na Moskwę, tylko osłaniał odwrót wojsk napoleońskich przez Prusy Wschodnie do Wielkopolski. Następnie dotarł przez Magdeburg do Hamburga i został połączony z 17. pułkiem ułanów. W 1813 r. żołnierze pułku zakończyli swój szlak bojowy po stronie francuskiej. - Dunin-Rajecki był dowódcą pułku od chwili jego powołania do połączenia z 17. pułkiem w marcu 1813 r. Wrócił i tu (w Obryniu) zamieszkał. Na początku lat 20. wydał swoją córkę Zofię za ułana z 17. pułku Józefa Kaszyca, który był prawdopodobnie pierwowzorem Sędziego z „Pana Tadeusza" - powiedział Chodkiewicz.

Jak dodał konsul, Rajecki zbudował pałac w Obryniu w 1839 r. i pozostał on własnością Kaszyców do II wojny światowej. W majątku zachowały się do dziś ruiny dworu i oficyny nad jeziorem, a także ogromny park w angielskim stylu ze stawami. - Ostatni z Kaszyców został zastrzelony przez Niemców i nawet dzisiaj dowiedzieliśmy się, gdzie jest pochowany. Niestety nie ma mogiły - mówi Chodkiewicz.

Konstanty Dunin-Rajecki  był kawalerem francuskiej Legii Honorowej. Urodził się w 1773 r., zmarł w 1844 r.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka zaprzecza Katyniowi

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:45
Na terytorium Białorusi radzieckie NKWD nie rozstrzelało w 1940 roku ani jednego Polaka - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Tymczasem w grobach w Kuropatach znaleziono dowody, że spoczywają tam Polacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Mińsku będzie nowy pomnik Dzierżyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 20:10
"Żelazny Feliks", założyciel słynącej z okrucieństwa sowieckiej policji politycznej Czeka, będzie patronował białoruskim kagiebistom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oficerowie KGB-dzieciom!" na 95-lecie Czeka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 22:30
Absurd, który możliwy jest tylko na Białorusi, w państwie autorytarnym. KGB, osławione torturowaniem więźniów politycznych i prześladowaniem obywatelskiego społeczeństwa, organizuje imprezę da dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk świętuje 945 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 08:26
Minęło 945 lat od czasu pierwszej wzmianki o Mińsku w kronice „Powieść lat minionych”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grodno: zatrzymanie po wieczorze historycznym

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 23:00
Redaktor naczelny białoruskiego czasopisma "Arche" Waler Bułhakau został zatrzymany w piątek w Grodnie podczas prezentacji białoruskiego wydania książki "Sowietyzacja Zachodniej Białorusi 1944-1953" polskiego historyka Jana Szumskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureat nagrody Giedroycia stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 16:00
Redaktor naczelny białoruskiego czasopisma "Arche" Waler Bułhakau został zatrzymany, gdy prezentował książkę o sowietyzacji Białorusi.
rozwiń zwiń