Raport Białoruś

Wieńce dla dowódcy ułanów Księstwa Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 11:00
W 200 rocznicę wojny napoleońskiej 1812 roku polski konsul generalny z Grodna i ambasador Francji na Białorusi złożyli kwiaty na grobie Konstantego Dunin-Rajeckiego.
Audio
Fragment obrazu Juliana Fałata: Odwrót znad Berezyny
Fragment obrazu Juliana Fałata: Odwrót znad BerezynyFoto: Wikipedia/CC/Armin Schönewolf

Uroczystość odbyła się w miejscowości Obryń (obecnie Pasiołak Pierszamajski) na zachodniej Białorusi. Konstanty Dunin-Rajecki był kawalerem francuskiej Legii Honorowej. Dowodził 19 pułkiem ułanów Księstwa Warszawskiego. Osłaniał odwrót armii napoleońskiej przez Prusy Wschodnie do Wielkopolski. Po zakończeniu wojen napoleońskich wrócił do majątku w Obryniu i wybudował pałac.

Konsul Andrzej Chodkiewicz powiedział, że pozostały tam ruiny dworu i zabudowań gospodarczych oraz piękny park w stylu angielskim. W parku uporządkowano i zabezpieczono katakumby, w których spoczywa pułkownik Rajecki. W ceremonii składania kwiatów uczestniczyła oprócz konsula i ambasadora Francji Michela Raineriego grupa polskich harcerzy i studentów z Grodna oraz okoliczni mieszkańcy.

19. pułk ułanów Księstwa Warszawskiego został sformowany w Nowogródku na rozkaz Napoleona. Podczas kampanii 1812 r. nie poszedł on na Moskwę, tylko osłaniał odwrót wojsk napoleońskich przez Prusy Wschodnie do Wielkopolski. Następnie dotarł przez Magdeburg do Hamburga i został połączony z 17. pułkiem ułanów. W 1813 r. żołnierze pułku zakończyli swój szlak bojowy po stronie francuskiej. - Dunin-Rajecki był dowódcą pułku od chwili jego powołania do połączenia z 17. pułkiem w marcu 1813 r. Wrócił i tu (w Obryniu) zamieszkał. Na początku lat 20. wydał swoją córkę Zofię za ułana z 17. pułku Józefa Kaszyca, który był prawdopodobnie pierwowzorem Sędziego z „Pana Tadeusza" - powiedział Chodkiewicz.

Jak dodał konsul, Rajecki zbudował pałac w Obryniu w 1839 r. i pozostał on własnością Kaszyców do II wojny światowej. W majątku zachowały się do dziś ruiny dworu i oficyny nad jeziorem, a także ogromny park w angielskim stylu ze stawami. - Ostatni z Kaszyców został zastrzelony przez Niemców i nawet dzisiaj dowiedzieliśmy się, gdzie jest pochowany. Niestety nie ma mogiły - mówi Chodkiewicz.

Konstanty Dunin-Rajecki  był kawalerem francuskiej Legii Honorowej. Urodził się w 1773 r., zmarł w 1844 r.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka zaprzecza Katyniowi

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:45
Na terytorium Białorusi radzieckie NKWD nie rozstrzelało w 1940 roku ani jednego Polaka - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Tymczasem w grobach w Kuropatach znaleziono dowody, że spoczywają tam Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Mińsku będzie nowy pomnik Dzierżyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 20:10
"Żelazny Feliks", założyciel słynącej z okrucieństwa sowieckiej policji politycznej Czeka, będzie patronował białoruskim kagiebistom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oficerowie KGB-dzieciom!" na 95-lecie Czeka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 22:30
Absurd, który możliwy jest tylko na Białorusi, w państwie autorytarnym. KGB, osławione torturowaniem więźniów politycznych i prześladowaniem obywatelskiego społeczeństwa, organizuje imprezę da dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk świętuje 945 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 08:26
Minęło 945 lat od czasu pierwszej wzmianki o Mińsku w kronice „Powieść lat minionych”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: zatrzymanie po wieczorze historycznym

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 23:00
Redaktor naczelny białoruskiego czasopisma "Arche" Waler Bułhakau został zatrzymany w piątek w Grodnie podczas prezentacji białoruskiego wydania książki "Sowietyzacja Zachodniej Białorusi 1944-1953" polskiego historyka Jana Szumskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laureat nagrody Giedroycia stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 16:00
Redaktor naczelny białoruskiego czasopisma "Arche" Waler Bułhakau został zatrzymany, gdy prezentował książkę o sowietyzacji Białorusi.
rozwiń zwiń