Raport Białoruś

Więzienie za próbę spryskania Lenina walerianą

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 15:05
Białoruski opozycjonista Raman Wasiljeu spędzi w więzieniu 15 dni. Usiłował oblać pomnik wodza rewolucji w Mińsku walerianą.
Audio
Pomnik Lenina w Mińsku przed pomnikiem rządu i parlamentu
Pomnik Lenina w Mińsku przed pomnikiem rządu i parlamentuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Raman Wasiljeu podkreśla, że został ukarany aresztem z paragrafu "drobne chuligaństwo", mimo iż zarzucanego mu czynu nie popełnił. O winie przesądziło zeznanie jednego świadka, który zeznał, że pomnik oblewano, a oskarżony wulgarnie się wyrażał. Chłopaka zatrzymano 8 listopada przed jego domem, ale w protokole zapisano, że stało się to 6 listopada przed pomnikiem Lenina. Świadkiem i zatrzymującym była zresztą ta sama osoba - zastępca naczelnika milicji rejonu moskiewskiego w Mińsku, Aleh Biegunow - pisze Radio Swaboda.

Portal internetowy ”Nawiny” poinformował, że to już drugi opozycjonista ukarany w tym tygodniu za taki czyn. Skazany wcześniej, także na 15 dni aresztu, opozycjonista Uładzimir Jaromienka przyznał w sądzie, że pomnik Lenina oblał kroplami, ale zaprzeczył jakoby używał przy tym brzydkich słów.

Białoruscy opozycjoniści z organizacji Młody Front zamierzali zakłócić uroczystość składania kwiatów pod stołecznym pomnikiem Lenina 7 listopada w 95 rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej w Rosji. Zapachem waleriany chcieli ściągnąć pod pomnik Lenina okoliczne koty. Akcja jednak nie powiodła się - gdyż zwierzaki się nie pojawiły. W opinii znawców kocich zwyczajów opozycjoniści albo użyli za mało kropli walerianowych albo spłukał je padający deszcz.

Kasia Halickaja, aktywistka "Młodego Frontu" powiedziała Radiu Swaboda, że działacze tej młodzieżowej organizacji cały czas są nękani przez białoruskie władze - między aresztowaniami któregoś z nich pod różnymi pretekstami nie minęło do tej pory więcej niż trzy miesiące.

IAR/svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Raman
Raman Wasiljeu, źr. svaboda.org
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"17 września diabelstwo do nas przyszło. Dwa dni potem chcieli zabić ojca"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 14:12
- Brudni, oberwani, w dziwnych czapkach. Pomyślałam: to diabelstwo do nas przyszło. Dwa dni potem chcieli zabić mojego ojca - wspominała w rozmowie z portalem Polskiego Radia Weronika Sebastianowicz z Grodzieńszczyzny, zesłana potem do łagrów w tajdze. Anna Lewicka ze Lwowa mówiła, że wkrótce potem zaczęły się zsyłki - dobrze utkwiło to w jej pamięci. Obie mówią, że nikt nie spodziewał się napaści, natarcia Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cenne materiały historyczne" o relacjach Polska-Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 09:38
W Mińskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Maksima zostanie zaprezentowana książka o polsko-białoruskich relacjach w latach 1921-1953.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: książka o "terroryzmie Armii Krajowej"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 23:00
W Mińsku zaprezentowany został zbiór dokumentów o polsko-białoruskich relacjach w latach 1921-1953. Polską politykę w okresie międzywojnia przedstawia w jednoznacznie złym świetle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruscy naukowcy w obronie zwolnionego kolegi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 17:00
Na Białorusi zbierane są podpisy pod apelem do ministra edukacji o przywrócenie do pracy wykładowcy z uniwersytetu w Grodnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbiór podpisów w obronie historyka, zwolnionego za książkę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 14:00
Pod listem zamieszczonym na jednym z białoruskich niezależnych portali podpisują się naukowcy, działacze i zwykli ludzie. Chodzi o książkę o Grodnie, w której historyk Andrej Czarniakiewicz zamieścił m.in. obrazy herbu Pogoni i narodowej flagi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski historyk skazany - za "brak zezwolenia"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 16:00
Niezależny białoruski intelektualista Walery Bułhakau przestał kierować pismem "Arche", po tym gdy KGB przeprowadziło rozmowę z właścicielem tego wydawnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Areszty za "Dziady" dla powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:23
Akcję upamiętniającą powstańców styczniowych co roku w ostatni weekend października organizują przedstawiciele białoruskiej opozycji. Tym razem zatrzymano cztery osoby.
rozwiń zwiń