Na ratunek. Archiwista na wojennym Żoliborzu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 16:12
Piotr Bańkowski z Głównego Archiwum Akt Dawnych sierpień i wrzesień 1944 r. spędził w Forcie Sokolnickiego, gdzie złożono najcenniejsze dokumenty Rzeczpospolitej.
Audio
  • Piotr Bańkowski - archiwista na wojennym Żoliborzu (Notatnik Dwójki)
Wybuch Powstania Warszawskiego zastał Piotra Bańkowskiego w pracy w Archiwum Skarbowym na Podwalu. Po kilku dniach udało mu się przedostać do Fortu Sokolnickiego, gdzie sprawował opiekę nad złożonymi tam najcenniejszymi zasobami warszawskich archiwów państwowych i Biblioteki Narodowej (zdj. ilustracyjne)
Wybuch Powstania Warszawskiego zastał Piotra Bańkowskiego w pracy w Archiwum Skarbowym na Podwalu. Po kilku dniach udało mu się przedostać do Fortu Sokolnickiego, gdzie sprawował opiekę nad złożonymi tam najcenniejszymi zasobami warszawskich archiwów państwowych i Biblioteki Narodowej (zdj. ilustracyjne)Foto: Effeietsanders/wikimedia/CC-BY-SA-2.5

Prowadził rozpaczliwą walkę o uratowanie relikwii narodowych w sytuacji, w której Fort Sokolnickiego zapełniany był przez tysiące ludzi, nie mniej potrzebujących schronienia.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Przygotowała: Anna Lisiecka

Goście: Anita Chodkowska (zastępca dyrektora Archiwum PAN, autorka opracowania pamiętnika Piotra Bańkowskiego "Archiwista na powstańczym Żoliborzu"), prof. Władysław Stępniak (dyrektor Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych) 

Data emisji: 16.09.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Czytaj także

Triumf pokoju. Krzysztof Wodiczko rozbraja pomniki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 14:00
– Kiedyś było powiedzenie: "gdzieś pomiędzy pomnikami jest Polska" – mówił Krzysztof Wodiczko o pomnikach, czyli "ideologicznych maszynach powielających wojnę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

2103: globalna wojna albo fuzja Wschodu z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 20:50
Dwa scenariusze - optymistyczny i pesymistyczny - kreśli dla świata Ian Morris, autor monumentalnej pracy "Dlaczego Zachód rządzi". Kluczowy wydaje się dopisek "na razie"...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Wojna w dziennikach jej świadków

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 14:00
"Wielka Wojna - codzienność niecodzienności" to niezwykle poruszający cykl wydawniczy pokazujący oblicze I wojny światowej. O opowieściach osób, które ją przeżyły, rozmawiali goście Dwójki.
rozwiń zwiń