Retransmisja wyjątkowego koncertu rocznicowego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 16:23
W Dwójce zaprosiliśmy na koncert z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego i w roku pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego. W programie utwory Cherubiniego, Szymanowskiego, Pendereckiego i Schumanna w wykonaniu Izraelskiej Opery i Instytutu Adama Mickiewicza. 
Plakat koncertów rocznicowych z udziałem pianisty Garricka Ohlssona w Izraelu
Plakat koncertów rocznicowych z udziałem pianisty Garricka Ohlssona w IzraeluFoto: materiały prom.

29 listopada w 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego i w roku pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego radiowa Dwójka zaprosiła słuchaczy na retransmisję koncertu Izraelskiej Opery i Instytutu Adama Mickiewicza, który odbył się 6 listopada br. 

W programie koncertu Luigi Cherubini Agnus Dei i Dies irae z Requiem, Krzysztof Penderecki Kadisz (izraelskie prawykonanie), Karol Szymanowski Słopiewnie op. 46 bis (izraelskie prawykonanie), Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54.

Wykonanie:  Iwona Hossa – sopran, Shai Abramson – kantor, Sławomir Holland – narrator, Garrick Ohlsson – fortepian, Chór Męski Filharmonii Krakowskiej, Israel Camerata Jerusalem, Avner Biron – dyrygent.

Karol Szymanowski – kompozytor, pianista, pedagog i pisarz, to jeden z najwybitniejszych polskich twórców. W swoich dziełach nie stronił od ludowości. Ważny w jego życiu był kontakt z Tatrami i góralszczyzną. W 1921 roku kompozytor ukończył cykl pieśni "Słopiewnie" do słów Juliana Tuwima. 

Szymanowski zmarł 29 marca 1937 roku w szwajcarskiej Lozannie. Za swoją twórczość muzyczną o wiekopomnym znaczeniu dla kultury polskiej i ogólnoświatowej prezydent Ignacy Mościcki nadał mu pośmiertnie, 2 kwietnia 1937 roku, Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski.

Do wysłuchania audycji "Filharmonia Dwójki", we wtorek (29.11) o godz. 19.00-22.00, zaprosiła Joanna Grotkowska. Koncert był transmitowany także w formie wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz w Dwójkowym kanale YouTube

materiały pras.

Czytaj także

"Ogród Pendereckiego" online. "Wchodzimy w interakcję z całym światem"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:50
- Wielką zaletą "Ogrodu Pendereckiego" jest jego wirtualność, która początkowo była koniecznością. Ideą ogrodu jest to, by był on swoistym centrum, reagującym na to, co się dzieje w rzeczywistości właściwej i odwzorowywał twórczość i pamięć o Pendereckim - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współtwórca nowej strony internetowej PendereckisGarden.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Chylińska. Całe życie z Szymanowskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 20:00
- To jest rzecz, której nigdy nie zapomnę, gdy w PWM-ie pracujący krótko, ale jakże owocnie, Tadeusz Strumiłło powiedział: "musimy podzielić między siebie klasyków. Mamy Moniuszkę, Chopina, Karłowicza, Szymanowskiego. To kto bierze Szymanowskiego?". Padło na mnie i od tego się zaczęło - mówiła w Dwójce Teresa Chylińska, autorka m.in. książki "Karol Szymanowski. Romans, którego nie było? Między Tymoszówką i Wierzbówką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Balas: Lusławice to IX Symfonia Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 12:34
- Patrząc dzisiaj na wielki dorobek muzyczny Krzysztofa Pendereckiego, patrzymy na ten przeciwległy biegun jego działalności, czyli wspaniałe arboretum, kolekcję blisko 2 tys. gatunków drzew, wspaniały dwór, XVI-wieczny lamus, no i nowoczesne Europejskie Centrum Muzyki, którego profesor był pomysłodawcą i patronem. To wielkie dzieło życia, myślę, że porównywalne z jego pracą artystyczną - mówił w Dwójce Adam Balas, dyrektor ECM w Lusławicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Lutosławski: dla kogoś z mojej generacji Szymanowski był rodzajem idola

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 13:30
Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z największych polskich kompozytorów, w audycji przywołujemy postać twórcy. Sięgamy do zasobów Archiwum Polskiego Radia. - Ukazanie się Szymanowskiego zawsze było bardzo wzruszające - wspominał w 1977 roku Jerzy Waldorff. - Bo poza świadomością, że się widzi tak wielkiego artystę i kompozytora, dochodziło jeszcze oczarowanie jego osobą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lubimy wyzwania". FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 10:50
- Po nagraniu pierwszej płyty zaczęliśmy pracę nad transkrypcją Sonaty Karola Szymanowskiego. Była to dla nas fantastyczna przygoda i stwierdziliśmy, że na pewno chcemy nagrać ten utwór - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Wojciech Fudala, który razem z pianistą Michałem Rotem tworzy duet FudalaRot Duo. Właśnie ukazała się ich nowa płyta - "Transfiguration".
rozwiń zwiń