Latające żaby i gibony Michała Siedleckiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 21:33
W "Atlasie polskich podróżników" opowiemy o polskim zoologu, który brał udział w wyprawach naukowych do wielu zakątków Ziemi.
Grafika według fotografii przedstawiającej Michała Siedleckiego. W tle jawajska plaża
Grafika według fotografii przedstawiającej Michała Siedleckiego. W tle jawajska plażaFoto: wikimedia/domena publiczna/Azwari Nugraha/wikimedia/CC BY-SA 2.0

"Najwspanialsze skoki, imponujące śmiałością i odległościami pokonywanymi jednym susem, wykonywa gibbon. Tę dużą szarą małpę, należącą do postaci najwyżej rozwiniętych z swego rodu a odznaczającą się niezwykłą inteligencyą, można dość łatwo obserwować w lesie dziewiczym. Zwykle widzi się go tylko przez chwilę, potem niknie z oczu wśród gęstwiny a dochodzi tylko jego głos donośny, który rozpoczyna się pokrzykiwaniem: wau - wau -waau - waau".

Tak pisał sto lat temu profesor Michał Siedlecki po powrocie z wyprawy na Jawę, gdzie prowadził badania nad lotem spadochronowym owadów i biologią żaby latającej.

***

Na "Atlas polskich podróżników" w sobotę (20.08) w godz. 22.00-23.00 zaprasza Bartosz Panek.

mc/jp


Czytaj także

Marzyciel. Dookoła świata z Władysławem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 12:00
8 lipca 1932 r. w Gdyni niespełna 20-letni niedoświadczony żeglarz wypłynął w morze wraz z kolegą. Tak zaczął się pierwszy polski rejs na jachcie żaglowym dookoła kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symeon Lehacy - notatki z podróży polskiego Ormianina

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 14:00
- Był człowiekiem zafascynowanym innością i egzotyką, a do tego: niezwykle dokładnym obserwatorem - podkreślał prof. Andrzej Zięba, opowiadając o życiu i działalności XVII-wiecznego podróżnika Symeona Lehacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Chlebowski. Polak na dworze tureckiego sułtana

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 12:30
O malarzu i podróżniku opowiadały Anna Merunowicz, tłumaczka jego listów na angielski, i dr Agata Wójcik, historyk sztuki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Piłsudski. Niespokojny brat Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 16:00
Nie potrafił usiedzieć na miejscu. Do 1905 roku przebył po Sachalinie 4655 wiorst: końmi, w zaprzęgach psich i jelenich, łodziami i pieszo. Zakładał szkoły dla Ajnów i nagrywał ich obrzędy.
rozwiń zwiń