Przesłuchania jurorów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 12:00
O Konkursie Chopinowskim warto porozmawiać także z jurorami, z których wielu rozpoczynało karierę właśnie w Warszawie. Zapytaliśmy o ich początki oraz o to, jak dziś postrzegają konkursowe zmagania.
Audio
  • Agata Kwiecińska rozmawia z Kevinem Kennerem
  • Technika pianistów powinna być niewidoczna - twierdzi Philippe Entremiont
  • Barbara Schabowska rozmawia z Dang Thai Sonem

Kevin Kenner tryumfował na Konkursie Chopinowskim dwukrotnie: w 1980 roku - jako siedemantostolatek - uznany został za "najbardziej obiecujący talent"; dekadę później zdobył II nagrodę (I nie przyznano). Na tym nie kończą się jednak związki amerykańskiego pianisty z ojczyzną Chopina. Artysta odwiedza Polskę co roku, by prowadzić kursy mistrzowskie, dawać koncerty oraz recitale. Jego główną oficyną wydawniczą stało się warszawskie wydawnictwo Dux. W rozmowie z Agatą Kwiecińską Kenner opowiadał m.in o swojej "polskiej przygodzie", ale też zaskoczył sceptycznym stosunkiem do instytucji konkursów: - Tego typu wydarzenia promują pianistów, którzy nikogo nie obrażają, ale też nikogo w spoób szczególny nie poruszają. Niestety nie udało nam się wymyślić lepszego sposobu rozpoczynania kariery - dodał.

Zgodził się z nim Philippe Entremiont: - Konkursy często są nieludzkie, więc rzadko przyjmuję tego typu zaproszenia - ale Konkurs Chopinowski jest szczególny... Muzyk przyznał też, że jest pozytywnie zaskoczony artystycznym poziomem warszawskiego Konkursu oraz rzetelnością i uczciwością jurorów (!). Ten głos jest o tyle ważki, że znakomitego francuskiego pianistę oraz dyrygenta nie łączyły wcześniej żadne związkiz warszawską imprezą. Debiutował, co prawda, na konkursie pianistycznym, jednak miało to miejsce sześćdziesiąt lat temu w Paryżu. Jako nastolatek został laureatem prestiżowego  Konkursu Long-Thibaud. Między innymi o tym, jak ówczesny muzyczno-konkursowy światek różnił się od tego współeczesnego, opowiedział Klaudii Baranowksiej.

Bardziej optymistyczną postawę zaprezentował Dang Thai Son. - Dobry i zły gust to kwestie oczywiste, nie subiektywne - powiedział - Zresztą czasami bardziej podobają mi się interpretacje, które w ogóle nie przyszły mi do głowy. Z laureatem I nagrody X Konkursu Chopinowskiego (1980) rozmawiała Barbara Schabowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fryderyk Chopin i Wojciech Bobowski

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 18:05
Zaproszenia na koncerty odbywające się w ramach festiwali "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu oraz "Chopin i jego Europa" w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 15:44
Zapraszamy na transmisje przesłuchań i koncertów, rozmowy z autorytetami i wspomnienia poprzednich edycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Barbara Hesse-Bukowska

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 13:40
Ja w dalszym ciągu nie rozumiem, jakim cudem dostałam drugą nagrodę – wspomina wielka pianistka – jak ja musiałam grać…
rozwiń zwiń

Czytaj także

X, XI i XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 11:38
Dekada lat osiemdziesiątych to chude lata dla polskiej muzyki. Zapraszamy do wysłuchania kolejnych opowieści o historii Konkursów Chopinowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Adam Harasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 13:00
Gawęda zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Marta Sosińska-Janczewska

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 13:00
Gawęda laureatki III nagrody na Konkursie Chopinowskim z 1965 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowski laureat obchodzi urodziny

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 15:00
Piotr Paleczny to pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego (1970) oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych. Dziś kończy 56 lat. Posłuchaj wspomnień pianisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Rafał Blechacz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 19:48
Od tryumfu młodego polskiego pianisty na XV Konkursie Chopinowskim minęło pięc lat. Artysta opowiada Annie Skulskiej, jak od tamtej pory rozwinęła się jego kariera i osobowość.
rozwiń zwiń