Guy Delisle. Zwykły facet od komiksów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:25
– Nie szukam obiektywnych prawd. Po prostu staram się mówić o rzeczach, które zauważyłem, i robić to tak szczerze, jak tylko potrafię – mówił kanadyjski rysownik, autor graficznych opowieści z podróży.
Audio
  • Guy Delisle. Zwykły facet od komiksów (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment okładki Kronik jerozolimskich Guya Delislea
Fragment okładki "Kronik jerozolimskich" Guya Delisle'aFoto: materiały prasowe

– Cieszę się, że zająłem się formą komiksu autobiograficznego – wyznał Guy Delisle. – Dzięki temu mogę rysować z własnej perspektywy. Odbiorca wie, że nie jestem specjalistą od właściwie żadnego innego regionu świata, że jestem tylko zwykłym facetem, który obserwuje rzeczywistość. Wydaje mi się, że to sprawiedliwe i szczere podejście. Dlatego wolę autobiografię od dziennikarstwa, które mylnie pojmowane często zakłada, że gdzieś musi być obiektywna prawda i należy dotrzeć do jej źródła – powiedział.

Autor nagradzanych tomów "Pjongjang", "Kroniki jerozolimskie" i "Kroniki birmańskie", które są graficznymi relacjami z pobytów w różnych częściach świata, opowiadał w Dwójce m.in. o tym, że nawet w najbardziej egzotycznym miejscu dość szybko zaczyna czuć się jak w domu, mówił o rozwoju politycznej wrażliwości, której w jego pracach jest coraz więcej, tłumaczył, czym komiks góruje nad literaturą i filmem, dlaczego "tworzenie komiksów nie jest stresującym zajęciem" i dlaczego w pewnym okresie nikt w Polsce nie chciał robić z nim wywiadów.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Hanna Szczęśniak

Gość: Guy Delisle (rysownik, autor komiksów)

Data emisji: 19.09.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

Życiorys z dymkiem. Biografie komiksowe

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 16:12
Czy powieść obrazkowa może być dobrym nośnikiem dla opowieści dokumentalnych, historii o życiu i literatury faktu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski komiks testuje w USA apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 16:00
- To są komiksowe eseje, rodzaj fantazji o mieście przyszłości, groteskowe, ale i podszyte lękiem - opowiadał Kuba Demiańczuk o zbiorze "Testując apokalipsę" Toma Kaczyńskiego, Amerykanina o polskich korzeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komiks w Polsce ma dziś wiele twarzy"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 09:00
- Wielu ludziom się wydaje, że komiks skończył się u nas po 1989 r. na "Tytusie, Romku i A'Tomku” czy "Kajko i Kokoszu". Tak nie jest. Polski komiks żyje i z roku na rok ma się coraz lepiej - mówił Szymon Holcman, zapraszając na festiwal "Niech żyje komiks!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maus". Historia Zagłady wyrażona w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 18:30
- Uważam, że "Maus" ze wszystkich dzieł, książek czy filmów, najbardziej zbliżył się do okrutnej prawdy o tamtym czasie – podkreślał Szymon Holzman, opowiadając o słynnym komiksie Arta Spiegelmana na temat Holokaustu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstał komiks o ostatnim żołnierzu wyklętym

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 17:16
- Józef Franczak był człowiekiem, który najdłużej po wojnie pozostawał w podziemu. Zrobiliśmy o nim komiks, żeby jego postać i pamięć o nim trafiła w obieg kultury masowej - mówił w Dwójce Witold Tkaczyk, współautor tomu "Oto jest głowa Franczaka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks "Millenium". Realizm i chłód doskonały

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 18:00
- Jest to tylko pozornie komiks realistyczny - opowiadał Tomasz Kołodziejczak o serii komiksów opartych na słynnej trylogii "Millenium" Stiega Larssona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks o Memlingu. "Malarze Północy jako wyrobnicy z misją"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 17:45
- Hans Memling jest w pewnym sensie zbiorem wszystkich innych dobrych malarzy swoich czasów. Jest podobny do swojego nauczyciela van der Weydena, do braci van Eycków - mówił Łukasz Pawlak, autor komiksu "Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu".
rozwiń zwiń