Ossendowski. Przygody, reportaże i awantury

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 15:45
– To, w jaki sposób Ossendowski podpisał się pod swoimi utworami, sprowokowało naukowców do zabrania głosu i podjęcia dyskusji – mówił prof. Zbigniew Kopeć o książce "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów".
Audio
  • Ossendowski. Przygody, reportaże i awantury (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Grafika według pocztówki z fotografią Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego
Grafika według pocztówki z fotografią Antoniego Ferdynanda OssendowskiegoFoto: Shutterstock.com/wikimedia/domena publiczna

AF Ossendowski 1200.jpg
Ossendowski na dzikich stepach Azji Centralnej

Antoni Ferdynand Ossendowski był jednym z najsławniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego, który w warunkach świeżo odzyskanej polskiej niepodległości odpowiedział na pewną czytelniczą potrzebę. – Chciano literatury, która już nie opowiada ani o kwestiach bieżącej polityki, ani o martyrologii narodu polskiego, tylko o kimś, kto niekoniecznie zawsze przegrywa, kto jest bohaterem, kto sobie radzi w różnych okolicznościach zewnętrznych po to, by osiągać cel. Taką prozę tworzył Ossendowski – powiedział prof. Zbigniew Kopeć.

Gość Dwójki opowiadał m.in. o nurtach prozy uprawianych przez Ossendowskiego: powieści przygodowej ("sposób na nią okazuje się prosty: awantura, polityka, szpiegostwo oraz magia, przepowiednie, wróżby, szamanizm") oraz tekstach reportażowych, które swego czasu wywołały wiele kontrowersji. A chodziło o to, że pod kilkoma z nich Ossendowski podpisał się jako "profesor doktor".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Zbigniew Kopeć (historyk literatury z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arianka Spiegel. Cudowne dziecko dwudziestolecia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:00
– Józef Lejtes, znany przedwojenny reżyser, nakręcił z nią pięciominutowy film, który dziś nazwalibyśmy "demo tape", z myślą, by wysłać to do Hollywood – mówił o Arianie Spiegel dokumentalista Tomasz Magierski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ręka, noga, sztuka. Nieznana biografia Strzemińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:00
– W pierwszym momencie, gdy to przeczytałam, nie mogłam w to uwierzyć – mówiła o pewnym odnalezionym dokumencie Ewa Paulina Wawer, współautorka książki biograficznej o Władysławie Strzemińskim.
rozwiń zwiń