Śmierć Zbigniewa Brzezińskiego "to koniec pewnej epoki"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 12:00
– Obok m.in. Jana Karskiego był jedną z osób, które pozwalały zrozumieć ten obszar świata, który po drugiej stronie Atlantyku nie był zbyt dobrze znany – mówił o zmarłym 26 maja Zbigniewie Brzezińskim amerykanista dr Marek Szopski.
Audio
  • Zmarł Zbigniew Brzeziński. "To koniec pewnej epoki" (Poranek Dwójki)
Zbigniew Brzeziński na zdjęciu archiwalnym z 2013 roku
Zbigniew Brzeziński na zdjęciu archiwalnym z 2013 rokuFoto: PAP/Paweł Supernak

Na świecie Zbigniew Brzeziński znany jest przede wszystkim jako politolog i wybitny analityk sytuacji międzynarodowej, w polskiej świadomości najsilniej zaznaczył się jednak okres, w którym był doradcą prezydenta Jimmy'ego Cartera w latach 1977-1981. – Myślę, że tandem Carter-Brzeziński w dużym stopniu przygotował grunt do tego, co się później stało w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział dr Marek Szopski.

– Prof. Brzeziński odznaczał się i szeroką, i długą perspektywą spojrzenia – ocenił gość Dwójki. – Była to mądrość i roztropność, która powodowała, że polityka nabierała zupełnie innego wymiaru. Administracja Cartera w dużym stopniu przyswoiła sobie sposób widzenia świata, który reprezentował Zbigniew Brzeziński. Myślę, że to był bardzo szczęśliwy okres dla świata, ale chyba wciąż niedoceniany – dodał.

Zbigniew Brzeziński zmarł w wieku 89 lat.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: dr Marek Szopski (amerykanista w UW)

Data emisji: 27.05.2017

Godzina emisji: 9.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/pg

Czytaj także

Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński - były doradca prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 13:08
Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981), jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA. Miał 89 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Zbigniew Brzeziński. "Czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 19:52
- Był człowiekiem, który spinał epoki. Dany Polsce, jak Jan Paweł II, czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną - wspominał wybitnego Polaka Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera (1977-1981). Jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA miał 89 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński. "Odszedł wielki Polak"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 10:40
Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981). O jednym z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA mówili goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykanistka o Zbigniewie Brzezińskim: był racjonalistą

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 13:40
- Zbigniew Brzeziński wiedział, że Stanom Zjednoczonym Związek Radziecki, a teraz Rosja, jako partner, konkurent jest potrzebny - mówiła w radiowej Jedynce Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń