Zatopić się w doświadczeniu innych bytów - "Rhizopolis" Joanny Rajkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:40
- Wiedza jest dla mnie pożywką, ale motorem, który porusza mnie, jest fikcja i próba stworzenia wielosensorycznego doświadczenia - mówiła Joanna Rajkowska, autorka instalacji Rhizopolis.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/khonlangklong

Posłuchaj
05:41 _PR2_AAC 2021_02_02-08-12-56.mp3 Joanna Rajkowska o instalacji "Rhizopolis"

Rhizopolis to futurystyczna scenografia do nieistniejącego filmu science-fiction, to ciemna, ożywcza przestrzeń, pachnąca ziemią i drewnem, to przestrzeń doświadczeń i zmiany.

Przestrzeń doświadczeń

7a5e2bce-bbfc-4b86-aeda-260a0767ed07.jpg
"Trouble in Paradise". Symboliczne otwarcie Pawilonu Polonia w Zachęcie

- Nie spodziewałam się, że będzie tak immersyjna, że będzie atakować wszystkie zmysły, że będzie tak pachnieć, że będzie tak gęsto - opowiadała autorka instalacji.

Rhizopolis. Podziemne miasto-państwo, którego podzielnym suwerenem są korzenie martwych już drzew. Odwiedzający wystawę wędrują między nimi, dotykają ich, czują zapach ziemi, stając się częścią ryzosfery.

Ryzosfera – przestrzeń obejmująca powierzchnię korzenia, otaczającą go glebę oraz komórki kory - jest narzucającym pierwsze skojarzenia odniesieniem autorki instalacji. Ale nie tylko, bo i "Metropolis" Fritza Langa i Thea von Harbou, "She Unnames Them" Ursuli K. Le Guin, "Upadek kultury Zachodu" Naomi Oreskes i Erica M. Conway’a, czy etyka w rozumieniu Donny Haraway i przekraczanie dyscyplinarności w ujęciu francuskiego socjologa Michela de Certeau.

Rhizopolis to nie tylko czułe doświadczenie, ale także czujna obserwacja. - Widzowie grają główną rolę w filmie, który wyświetlany jest w sąsiednim pomieszczeniu z dwuminutowym opóźnieniem - opowiadała Joanna Rajkowska.

Joanna Rajkowska. Rhizopolis | wystawa Już 1 lutego otwarcie „Rhizopolis” – projektu Joanny Rajkowskiej zrealizowanego...

Opublikowany przez Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art Czwartek, 28 stycznia 2021

post promujący wystawę w mediach społecznościowych, źródło: strona Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" na Facebooku

Przestrzeń zmiany

Ciemna, pachnąca glebą przestrzeń doświadczeń ma stać się dla uczestników miejscem swoistej restrukturyzacji myśli, zmiany czułych punktów w hierarchii bytów. - Nie myślę o refleksjach. Myślę przede wszystkim o przestrajaniu wrażliwości - mówiła Rajkowska. - Ludzi można nastrajać jak instrumenty, nie chodzi o to, co mają myśleć, ale w jakich rejestrach mają przetwarzać informacje - dodała.

Autorce wystawy zależy na naciągnięciu strun wrażliwości zwiedzających. - Chciałabym, aby była to wrażliwość materialna, molekularna, która rozumie konsekwencje naszych działań, rozumie naszą współzależność, a czasem wręcz fundamentalną zależność od innych gatunków - opowiadała autorka wystawy.

***

Rozmawiała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Joanna Rajkowska (artystka wizualna)

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

"Na świeżym powietrzu?". Geneza ruchu ekologicznego w polskiej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:30
- Wizualność sztuki była połączona z tym, co naturalne wokół nas - mówiła o Plenerach w Osiekach Julia Ciunowicz, kuratorka wystawy "Na świeżym powietrzu?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie i w sieci. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 17:50
Tym razem w zasięgu naszego komputerowego gładzika i myszki znalazły się m.in. galeria z Berlina i muzeum w Londynie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Łubieński: przyroda to wielka otucha

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:32
- Fascynujące jest jak pisze Heinrich o lesie, jak pokazuje związki między wszystkim organizmami, które go zamieszkują: drzewami, grzybami, ptakami, owadami - opowiadał w "Literackich witaminach" pisarz, publicysta i kulturoznawca Stanisław Łubieński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
rozwiń zwiń