Sacrum Profanum. Gatunki muzyczne też wymierają

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 12:16
- Zagrożone wyginięciem są nie tylko fauna i flora. Umierają języki, tracimy, obok bioróżnorodności, różnorodność kulturalną, wiele sfer naszego życia wymaga troski i zainteresowania. (…) Wyginięciem zagrożone są również gatunki muzyczne. Tak lubię myśleć o tych gatunkach, które prezentujemy na Sacrum Profanum. Jest to kultura niszowa, wymagająca zarówno publicznego mecenatu, jak i zaangażowanej publiczności - mówi na antenie Programu 2 Polskiego Radia Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum.
Plakat festiwalu Sacrum Profanum 2022
Plakat festiwalu Sacrum Profanum 2022Foto: materiały prasowe
  • Hasło, które spaja wszystkie wydarzenia festiwalu Sacrum Profanum to "Gatunki zagrożone wyginięciem".
  • Festiwal obchodzi w tym roku jubileusz - wydarzenie organizowane jest po raz 20. Pasmo koncertów "Activities" udostępnione zostanie bez biletów w formie podziękowania podziękowania publiczności za wspólnie spędzone 20 lat. 
  • Na finał festiwalu zabrzmi "NeoArctic", eko-opera w rytmie techno, łącząca muzykę techno z łotewską muzyką chóralną. 

Hasło, które spaja wszystkie wydarzenia Festiwalu Sacrum Profanum to "Gatunki zagrożone wyginięciem". - Mijające lato pokazało nam, jak istotny jest temat zmian klimatu i jak wiele uwagi powinniśmy przykładać do tego, co z naszego środowiska zostało i co przekażemy przyszłym pokoleniom. Staram się kłaść nacisk na to drugie: my może sobie jeszcze poradzimy, ale pomyślmy o tych, którzy po nas tu zostaną. Nawołujemy do podjęcia działania nim będzie za późno - mówił na antenie radiowej Dwójki Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum (…). - Podejmujemy ten temat, żeby motywować, a nie, żeby wspólnie użalać się nad naszym losem - zaznaczył gość radiowej Dwójki.

Muzyka naszych czasów

- Program festiwalu, tak jak i muzykę współczesną, pisze aktualność. To jest jego największa siła - podkreślił rozmówca Pawła Siwka. - Jest to muzyka, która nie opowiada o czasach, które były. Opowiada ona o czasach, które są, które my sami przeżywamy. Kompozytorzy i kompozytorki, którzy piszą tę muzykę są wśród nas, borykają się z tymi samymi co my problemami. Wydaje mi się, że to jest moc współczesnej sztuki, którą należy podkreślać. Być może jest ona często trudniejsza w odbiorze, jesteśmy do niej mniej przyzwyczajeni, bo są to często nowe środki wyrazu, nowe formy, nowe brzmienia - mówi dyrektor Pietraszewski.

Medytacja i uspokojenie

Czasy są trudne, frenetyczne, bywają histeryczne, więc i muzyka taka jest. Ale w świecie współczesnych dźwięków można też znaleźć ukojenie. Tak będzie na koncercie "Resting" - Ellen Arkbro i Anthony Pateras będą zamykać festiwal w uspokajającym rytmie. Medytacje organowe będą swoistym katharsis festiwalu, momentem wyciszenia i uspokojenia. 

"NeoArtcic" - techno i łotewska muzyka chóralna

Na finał wydarzenia 11 września zabrzmi "NeoArctic", eko-opera w rytmie techno, pokazująca "przyszłość, która nas wszystkich czeka, jeśli nie weźmiemy spraw w swoje ręce" - streszczał przekaz utworu Krzysztof Pietraszewski. Opera jest rodzajem multimedialnego show, które w warstwie dźwiękowej łączy techno z łotewską muzyką chóralną. Mariażu tych odległych światów dokonali Andy Stott i Krists Auznieks.


Posłuchaj
13:25 Poranek Dwójki Sacrum Profanum 1 wrzesień 2022 08_37_21.mp3 Rozmowa z Krzysztofem Pietraszewskim, dyrektorem artystycznym festiwalu Sacrum Profanum (Poranek Dwójki)

 

Podziękowanie za 20 wspólnych lat

Festiwal obchodzi w tym roku jubileusz; wydarzenie organizowane jest po raz 20. - Pasmo koncertów "Activities" udostępniamy publiczności bez biletów w formie podziękowania za 20 lat bycia z nami, mając też na uwadze problemy gospodarcze, inflację i nie najłatwiejsze domowe budżety. Na koncertach będziemy prowadzić zbiórkę dla Ukrainy - podkreśla gość Programu 2 Polskiego Radia.

Festiwal Sacrum Profanum odbędzie się w Krakowie w dniach 2-11 września 2022. Wydarzenie zagości w wielu wcześniej nie wykorzystywanych przestrzeniach, takich jak Hangar Czyżyny, Klub Spotkań Poczta Główna czy Klub 6. Brygady Powietrznodesantowej. Koncerty odbędą się także w Teatrze Starym.


Partnerem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Pietraszewski (dyrektor artystyczny Festiwalu Sacrum Profanum)

Data emisji: 1.09.2022

Godzina emisji: 8.37


djr

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patryk Zakrocki: blues jest muzyką wartą odkrywania

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 12:00
- W pewnym momencie źle traktowałem bluesa, odłożyłem go na półkę i zapomniałem, co jest jego esencją, co w nim pulsuje. A blues jest muzyką osobistą, daje możliwość opowiedzenia historii i krajobrazu ludzkiej duszy - mówił w Dwójce Patryk Zakrocki, który wraz z grupą Polski Piach zagra w sobotę 23 lipca podczas "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń