Łukasz Borowicz nagrodzony Fryderykiem: jestem elementem w sztafecie pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 11:00
- Koncerty zespołów Polskiego Radia to są godziny nagrań archiwalnych, to są godziny koncertów transmitowanych, tak że to jest spuścizna, na którą składa się praca całych pokoleń. Miło w tej sztafecie być jakimś drobnym elementem - mówił dyrygent Łukasz Borowicz po odebraniu Fryderyka w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa".
Łukasz Borowicz prezentuje trzypłytowy album z nagraniami oper Verbum nobile Stanisława Moniuszki oraz Zemsta za mur graniczny Zygmunta Noskowskiego
Łukasz Borowicz prezentuje trzypłytowy album z nagraniami oper "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki oraz "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta NoskowskiegoFoto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
  • Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia zdobyły Fryderyka 2024 w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa".
  • Nagrodzone wydawnictwo zawiera nagrania dwóch oper - "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki oraz "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego, której libretto zostało oparte na słynnej komedii Aleksandra Fredry.
  • Trzypłytowy album został wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Związany z Dwójką Łukasz Borowicz oraz poprowadzone przez niego Orkiestra i Chór Polskiego Radia, a także Chór Filharmonii Wrocławskiej (obecnie Chór NFM) świętują wielki sukces. Monumentalny, trzypłytowy album wydany pod koniec ubiegłego roku przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia zdobył prestiżową nagrodę - Fryderyka - w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa".

Gala Fryderyk 2024 w Katowicach

Uroczysta gala wręczenia Fryderyków w dziedzinie muzyki poważnej miała miejsce 28 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

- To wybór środowiska, wybieramy najlepszych spośród nas, których my sami doceniamy. Cieszy nas, że jubileusz tak ważnej nagrody ma miejsce tutaj, u nas - mówiła Ewa Bogusz-Moore, dyrektorka naczelna i programowa NOSPR.

Łukasz Borowicz i artyści Polskiego Radia

Pod dyrekcją maestro Łukasza Borowicza w nagraniu zwycięskiego albumu wzięły udział Polska Orkiestra Radiowa (obecnie: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), Chór Polskiego Radia w Krakowie (obecnie w Lusławicach), Chór Filharmonii Wrocławskiej (obecnie Chór NFM), oraz soliści: Marta Boberska (sopran), Patryk Rymanowski (bas), Leszek Skrla (baryton), Robert Gierlach (bas-baryton), Piotr Nowacki (bas), Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Robert Gierlach (bas-baryton), Paweł Skałuba (tenor), Ryszard Minkiewicz (tenor), Wojciech Gierlach (bas) i Dariusz Machej (bas).

Czytaj także: Polskie Radio z prestiżową nagrodą! Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia laureatami Fryderyka 2024

- Jestem przekonany, że każdorazowe występy zespołów Polskiego Radia są wielką radością dla melomanów, bo przecież koncerty zespołów Polskiego Radia - Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, ale także innych zespołów artystycznych Polskiego Radia - to są godziny nagrań archiwalnych, to są godziny koncertów transmitowanych, tak że to jest spuścizna, na którą składa się praca całych pokoleń. Miło w tej sztafecie być jakimś drobnym elementem - stwierdził Łukasz Borowicz.

Łukasz Borowicz - muzyk i radiowiec

Łukasz Borowicz (rocznik 1977) - dyrygent, skrzypek, meloman, kolekcjoner, odkrywca dzieł zapomnianych, radiowiec; jest dziś jedną z najjaśniej świecących gwiazd polskiego życia muzycznego. Był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej i Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

W latach 2007-2015 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej, a od sezonu 2021/2022 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Jego dorobek fonograficzny obejmuje dziesiątki płyt i setki godzin nagrań radiowych.

Na antenie Dwójki w każdy piątek o godz. 22.00 można słuchać autorskiej audycji Łukasza Borowicza pt. "Karnawał instrumentów".


Posłuchaj
07:20 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_04_29-08-07-32.mp3 Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia z Fryderykiem (Poranek Dwójki)

Rafał Blechacz i Krzysztof Meyer

Wielkim zwycięzcą wieczoru okazał się pianista Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego. Jego album Chopin został wyróżniony w kategorii Album Roku Recital Solowy oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Złotego Fryderyka odebrał natomiast wybitny kompozytor, pianista i pedagog Krzysztof Meyer.

POSŁUCHAJ utworu "Wstań serdeńko i chodź ze mną" (z opery Z. Noskowskiego "Zemsta za mur graniczny"): 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

***

Przygotował: Wawrzyniec Sobota

Data emisji: 29.04.2024

Godzina emisji: 8.05

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mgc/pg/wmkor

Czytaj także

Fryderyki 2024. Nominacja dla albumu Łukasza Borowicza, który wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 11:29
Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia znalazły się w gronie artystów nominowanych do Fryderyka w kategorii: Album roku - muzyka oratoryjna i operowa. Potrójny album z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyki 2024. "Nasza rada zajmuje się kategoryzowaniem, nie ogłaszaniem nominacji" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 11:46
W piątek, 22 marca, w Gliwicach odbędzie się gala rozdania nagród Fryderyk. - Zajmujemy się chyba najmilszą częścią, to znaczy przesłuchiwaniem płyt, które są zgłaszane i nadawaniem im możliwości nominacji w poszczególnych kategoriach: Debiut, Artysta Roku i Album Roku - mówiła w Dwójce wokalistka Anna Gadt z sekcji jazzowej Rady Akademii Fonograficznej.
rozwiń zwiń