Polak Polakowi wilkiem? "Zależy, kto to mówi"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 07:00
- Zamykamy się we własnych bańkach. Na Facebooku mamy znajomych, którzy podzielają nasze poglądy. To jest naturalny trend do tego, żeby nie narażać się na zderzenie z człowiekiem, który reprezentuje coś innego – powiedział w Dwójce prof. Mikołaj Cześnik z SWPS.
Audio
  • Debata o tym, co łączy i co dzieli Polaków (Innymi słowy/Dwójka)
Na zdjęciu od lewej: prof. Anna Giza, prof. Mikołaj Cześnik, Barbara Schabowska, dr Tomasz Kempski i dr Marek Kochan, prof. Anna Cegieła  oraz Paweł Dunin Wąsowicz
Na zdjęciu od lewej: prof. Anna Giza, prof. Mikołaj Cześnik, Barbara Schabowska, dr Tomasz Kempski i dr Marek Kochan, prof. Anna Cegieła oraz Paweł Dunin WąsowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zdaniem uczestników debaty, która odbyła się w Dwójce z okazji Święta Niepodległości, w polskim społeczeństwie coraz bardziej widać brak dialogu pomiędzy poszczególnymi grupami. Nie zawsze jednak jest to spowodowane rzeczywistym konfliktem.

- Jestem przekonana, że nauczyliśmy się mówić i wierzyć, że więcej nas dzieli niż łączy - powiedziała prof. Anna Giza. Dzieje się tak, bo na co dzień obracamy się we własnych kręgach, a o społeczeństwie jako całości dowiadujemy się z mediów, od socjologów i polityków, którzy tworzą taką narrację, w której toczy się wojna dobra ze złem - dodała socjolożka.

W nagraniu audycji posłuchamy m.in. również o inicjatywach, które łączą Polaków, i o tym, że... "mamy prawo nie mieć poglądów".

***

Tytuł audycji: Innymi słowy

Prowadzący: Barbara Schabowska i dr Tomasz Kempski oraz dr Marek Kochan

Goście: prof. Anna Cegieła (polonistka), prof. Anna Giza (socjolog), prof. Mikołaj Cześnik (dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS) i Paweł Dunin Wąsowicz (pisarz, wydawca)

Data emisji: 11.11.2016

Godzina emisji: 22.00

mz/bch

Czytaj także

Po co maszerujemy? Debata Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 14:13
Jakie cele dziś łączą ludzi idących we wspólnym kierunku? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, jaka odbyła się w studiu im. W. Szpilmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obywatelska próba sił. Manifestacje wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 16:00
- Dla dobrej manifestacji istotne są uczucia radości, szczęścia i wspólnoty - mówił w Dwójce Henryk Wujec. - Każda manifestacja jest wzmocnieniem uczestnika, on rozumie, że nie jest sam - dodawał Maciej Pawlicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kościół w XXI wieku. Co brać z nowoczesności?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:00
- Interesuje mnie, jak dzisiejszemu człowiekowi mówić o takich rzeczach, jak łaska Boża czy sakrament - mówił w Dwójce dominikanin o. Paweł Krupa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Młodzi coraz bardziej doceniają bycie razem"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 07:00
- Myślę, że nastąpiło pewne zachłyśnięcie konsumpcją i teraz młodzież coraz chętniej angażuje się w twórcze działania - mówiła w Dwójce Izabela Muszyńska, dyrektor Zespołu Szkół nr 118 im. Joachima Lelewela w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakaz handlu czy wolna niedziela? To wybór lokalny

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 13:00
- Jeśli miałyby być wprowadzane ograniczenia, to decyzja w tej sprawie powinna być rękach lokalnych wspólnot – powiedział Tomasz Krzyżak, zabierając głos w dyskusji o handlu w niedzielę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w teatrze wszystko wolno? Obejrzyj debatę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 18:00
W audycji "Innymi słowy" Monika Strzępka, Maciej Nowak, Wojciech Pszoniak i Wojciech Tomczyk rozmawiali o granicach wolności i prowokacji artystycznej w teatrze.
rozwiń zwiń