REKLAMA

Zwinogrodzka: ustawa o działalności kulturalnej wymaga debaty

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 13:00
- Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która powstała w 1991 roku wymaga przejrzenia, rewizji, a być może nowelizacji i zmiany. To sprawa, która wymaga szerokiej debaty środowiskowej – powiedziała minister Wanda Zwinogrodzka.
Audio
  • Rozmowa z minister Wandą Zwinogrodzką, Hanną Wróblewską drem Arturem Szklenerem i prof. Lechem Śliwonikiem (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa NarodowegoFoto: PAP/Marcin Obara

Goszcząca w Dwójce podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego tłumaczyła, jakie są okoliczności zwołania rozpoczynającego się w poniedziałek 4 września Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Wydarzenie to ma na celu poznanie, przedyskutowanie oraz wcielenie w życie zamierzeń i realizacji potrzeb polskich środowisk artystycznych. 

- Odkąd zaczęliśmy pracę w ministerstwie, zaczęły napływać do nas coraz bardziej masowo postulaty ze strony różnych środowisk artystycznych, których wydźwięk był taki, że obecny system nie jest w pełni sprawny, a chwilami bardzo dolegliwy. Trzeba pamiętać, że ustawa powstała w okresie, gdy nikt nie zdawał sobie sprawy, czym będzie wolny rynek w kulturze – dodała minister Wanda Zwinogrodzka.

O problemach instytucjonalnych wynikających z braku rewizji obowiązującej ustawy mówił w audycji m.in. Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytut Fryderyka Chopina. Jednym z problemów są kwestie związane z planowaniem programu artystycznego.

- Aby zróżnicować ofertę i podnieść rangę artystyczną programu, należy planować go z wyprzedzeniem trzyletnim. Niestety jednak budżet państwa planowany jest z wyprzedzeniem rocznym, a często jedynie kilkumiesięcznym. Ten problem dotyczy głownie instytucji i muzyków wykonujących muzykę klasyczną.

W audycji posłuchamy również o innych wyzwaniach dotyczących kultury, takich jak np. polityka teatralna czy kwestie emerytury dla artystów.

***

Tytuł audycji: audycja okolicznościowa

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Wanda Zwinogrodzka (minister, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Hanna Wróblewska (dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki), dr Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina), prof. Lech Śliwonik (teatrolog)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/jp

Czytaj także

Minister Gliński: nie będę ingerował w przekaz artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:20
- Wolność twórcza ma szerokie granice, ale one istnieją. Będziemy w tej kwestii delikatni - deklarował wicepremier Piotr Gliński, komentując w Dwójce "awanturę" wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu i przedstawiając priorytety nowej polityki kulturalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywracanie pamięci i inne plany Magdaleny Gawin

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 20:30
Rozpowszechnianie polskiej kultury na Zachodzie i projekt związany z pamięcią i dziedzictwem narodowym to dwa główne cele nowej wiceminister kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister kultury: nie zajmujemy się tylko historią

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 19:00
- Zdecydowaliśmy się współprowadzić Warszawską Operę Kameralną, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Polski w Warszawie czy Orkiestrę Kameralną Amadeus - wyliczał Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, opowiadając o inicjatywach ministerstwa niezwiązanych bezpośrednio z polityką historyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To zapewni stabilizację zbiorom". Dyskusja o kolekcji Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 19:45
- Fakt, iż Skarb Państwa nabył tę kolekcję powoduje, że ma ona zapewnione funkcjonowanie na przyszłe lata bez konieczności konstruowania nowych mechanizmów finansowych, ponadto w ten sposób dojdzie do przyspieszenia pełnej ekspozycji kolekcji – powiedział dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń