Maria Piotrowska-Bogalecka: nie czuję, żeby chór był moją własnością

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 21:30
- Bardzo sobie cenię współpracę ze wszystkimi innymi dyrygentami. Uważam, że wszystko nas szalenie ubogaca, czerpią nie tylko artyści chóru, czerpię również ja. Nie, nie czuję, żeby chór był moją własnością - mówiła w Dwójce Maria Piotrowska-Bogalecka - dyrygentka i dyrektorka artystyczna Chóru Polskiego Radia.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego Radia Foto: Karolina Hayder

16 stycznia w radiowym Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Chór Polskiego Radia wykonał dzieła a cappella autorstwa dwóch wielkich polskich kompozytorów z pokolenia 1933 - Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Na rozmowę z Marią Piotrowską-Bogalecką zaprosiliśmy Państwa w przerwie koncertu.

Chóralna elastyczność

Maria Piotrowska-Bogalecka kieruje chórem od 2018 roku. W rozmowie z Karolem Furtakiem opowiadała o tym, jak bogaty repertuar wykonuje ten zespół. Są to bowiem zarówno kompozycje współczesne, jak i klasyczne, nie brakuje także utworów muzyki dawnej.

- Chór Polskiego Radia musi tę elastyczność przechodzenia z jednego repertuaru do innego gatunku mieć na najwyższym poziomie - przyznała dyrygentka.

Opus magnum, czyli psalmy Gomółki

Jednym z największych projektów chóru jest nagranie wszystkich psalmów Mikołaja Gomółki. Przedsięwzięcie to zrealizowane zostało z dyrygentką Agnieszką Budzińską-Benet, a Maria Piotrowska-Bogalecka stwierdziła, że bardzo ceni sobie tę współpracę.

- Uważam, że wszystko nas szalenie ubogaca, czerpią nie tylko artyści chóru, czerpię również ja. Nie, nie czuję, żeby chór był moją własnością, czuję, że to jest niesamowicie piękne dobro i każdy z prowadzących dyrygentów może na swój sposób kształtować brzmienie tak pięknego instrumentu, narrację i myślę, że to jest właśnie cudowne w muzyce, że jesteśmy otwarci na nowe interpretacje, na nową współpracę - mówiła.

Pokolenie '33

W programie koncertu, który miał miejsce 16 stycznia, znalazło się pięć kompozycji Krzysztofa Pendereckiego i dwie Henryka Mikołaja Góreckiego. Powodem sięgnięcia po ten repertuar był pewien jubileusz.

- Obecny rok, 2023, jest rokiem jubileuszowym. Gdyby nasi kompozytorzy żyli, obchodziliby swoje 90. urodziny - wyjaśniła Maria Piotrowska-Bogalecka.

Chór Polskiego Radia to jeden z najstarszych profesjonalnych zespołów wokalnych w Polsce. Został założony przez słynnego w latach powojennych dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta w październiku 1948 roku, co oznacza, że w tym roku również obchodzi swój jubileusz - kończy 75 lat.

Posłuchaj
15:02 Dwojka Filharmonia Dwojki 2023_01_16-20-11-10.mp3 Maria Piotrowska-Bogalecka: nie czuję, żeby chór był moją własnością (Filharmonia Dwójki)

 

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Maria Piotrowska-Bogalecka (dyrygentka i dyrektorka artystyczna Chóru Polskiego Radia)

Data emisji: 16.01.2022

Godzina emisji: 19.45

Materiał wyemitowano w audycji Filharmonia Dwójki.

mg

Czytaj także

"Gore gwiazda Jezusowi". Dorota Miśkiewicz: śpiewanie kolęd jest wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 11:59
- Są to utwory, które większość z nas zna. Pojawia się więc pytanie, co z tymi kolędami zrobić. Przy prostych melodiach my jazzmani możemy wszystko; możemy powywracać harmonie do góry nogami, poszukać jakichś zupełnie nowatorskich rozwiązań. To bardzo kuszące, tylko na ile to będą wtedy kolędy, na które ludzie czekają? - mówiła w Dwójce Dorota Miśkiewicz o płycie "Gore gwiazda Jezusowi". W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia repertuar ten zabrzmiał na antenie PR2.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pastuszka: trzeba zacząć zbliżać te światy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 21:05
- Gdy słucham naszych nagrań, muszę powiedzieć, że widać w nas wciąż poszukiwania. Te poszukiwania i marzenia były od początku. Są to poszukiwania instynktownej taneczności, której czasem brakuje (...), po drugie, pragnienie frazy do końca zdania z kropką i zrozumieniem (…) i ostatnia rzecz to poetyckość i czar niedopowiedzeń - mówiła Martyna Pastuszka na antenie Dwójki.  
rozwiń zwiń