Polskie Radio
Section05
Aleksandra Łapkiewicz

Zasadnicza służba wojskowa ks. Jerzego Popiełuszki

- Znane są dokumenty wydawane przez zarząd polityczny Wojska Polskiego, które podpisywał gen. Jaruzelski. Były tam konkretne instrukcje, jak postępować z alumnami, którzy zostali wcieleni do wojska. Jeden z zapisów mówił na przykład, że skoncentrowany wysiłek wobec żołnierzy alumnów powinien zmierzać do trwałego pogłębiania w nich krytycyzmu wobec Kościoła i osłabienia wiary - mówiła w Dwójce Milena Kindziuk, biografka ks. Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Aleksandra Łapkiewicz HISTORIA wojsko Bartoszyce

Katarzyna Ziętal: archiwa społeczne tworzą osoby z pasją

- Te dokumentacje tworzą ludzie, którzy odkryli, że jakiś temat jest nieudokumentowany. Nie ma badań na ten temat, często nawet w jakiejś społeczności lokalnej ten temat nie istnieje i ci ludzie postanawiają ten temat udokumentować metodą archiwum społecznego, czyli gromadzą te materiały i udostępniają je społeczeństwu - mówiła w Dwójce manager z Ośrodka Karta.
Zobacz więcej na temat:  Ośrodek Karta Aleksandra Łapkiewicz archiwizacja KULTURA

Autoportrety Malczewskiego. Czy artysta był narcyzem?

- Nie ma w malarstwie polskim artystów, który pozostawiłby po sobie tak dużą ilość własnych wizerunków. Myślę, że to jest najważniejszy i najbardziej interesujący aspekt, który czyni Malczewskiego bardzo współczesnym - mówił w Dwójce artysta Bartek Jarmoliński. W 90. rocznicę śmierci, właśnie poprzez autoportrety, przyjrzeliśmy się dojrzałej twórczości wybitnego malarza.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski malarstwo KULTURA SZTUKA Aleksandra Łapkiewicz

Zbigniew Libera. "Art of Liberation"

- Moja mama uważała, że to, czym ja się zajmuję, jest pozbawione sensu, że to na pewno mnie na manowce sprowadzi, a w ogóle to nie ma żadnego oddziaływania społecznego. A już w tych latach 80. zaczęły się ukazywać o mnie jakieś krótkie notki i teksty. I ja to zbierałem, żeby jej to pokazywać i ją przekonywać, że tak nie jest, jak ona myśli - mówił w Dwójce polski artysta i performer, autor publikacji "Art of Liberation. Studium prasoznawcze 1988–2018".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Libera Aleksandra Łapkiewicz

Piotr Tabakiernik: przy "De Trinitate" to tekst uruchomił muzykę

- Zastanawiałem się, gdzie można to zakotwiczyć. Natychmiast pojawił mi się jeden temat, czyli chorał gregoriański. Dla współczesnego kompozytora, tak mi się wydaje, to zawsze straszny problem, co zrobić z tym chorałem, który sam w sobie jest doskonałą muzyką pisaną na chwałę bożą i nic więcej nie potrzeba - mówił gość Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień MUZYKA Aleksandra Łapkiewicz premiera studio im. Witolda Lutosławskiego kompozytor

Cień jaskółki. Dziecięce wspomnienia z Pińska

W dokumentalnej audycji o swoim dzieciństwie opowiadali zmarły w 2015 roku pisarz Zdzisław Romanowski, autor opartej na wspomnieniach powieści "Cień jaskółki" oraz mieszkający w Pińsku do 1945 roku Kazimierz Gloc. Przywołali oni zapamiętane sprzed wojny obrazy i wojenne epizody, a z ich wspomnień wyłoniła się tragiczna historia kresowego miasteczka.
Zobacz więcej na temat:  Pińsk II wojna światowa Aleksandra Łapkiewicz KULTURA HISTORIA

Jan Ołdakowski: była świadomość, że muzeum musi powstać

- Idea Muzeum Powstania Warszawskiego jest właściwie tak stara, jak pamięć o Powstaniu Warszawskim. O tym, że Powstanie Warszawskie musi być w różnorodny sposób upamiętnione, uważano właściwie od pierwszych obchodów - opowiadał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w cyklu "Zapiski ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Aleksandra Łapkiewicz HISTORIA KULTURA