Polskie Radio
Section05
Artur Wolski

Czym jest deepfake? Naukowcy chcą walczyć z dezinformacją

W erze cyfrowej, gdy technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowana, naukowcy podejmują wyzwanie stworzenia metod, które pomogą odróżnić prawdziwe treści od manipulowanych. Na Politechnice Gdańskiej realizowany jest projekt badawczy, który może mieć ogromne znaczenie w walce z dezinformacją.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja dezinformacja Andrzej Czyżewski Politechnika Gdańska deepfake Adam Nowiński Ewa Augustynowicz-Kopeć Artur Wolski

Redaktor Artur Wolski nagrodzony w konkursie "Perspektywy Medycyny"

Dziennikarz radiowej Jedynki, komentator naukowy Artur Wolski otrzymał nagrodę i statuetkę w trzeciej edycji konkursu "Perspektywy Medycyny", którego celem jest promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawiających jakość opieki medycznej, oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna

Lęk matematyczny. Jakie są jego konsekwencje w dorosłym życiu?

Opublikowane wyniki projektu badawczego EduNav wykazują, że blisko 44 proc. badanych uczniów szkół podstawowych, którzy natrafią na trudności podczas rozwiązywania zadania matematycznego, nie podejmuje samodzielnej próby pokonania problemu. Jakie są konsekwencje takiego lęku przed matematyką w procesie edukacji, a potem w dorosłym życiu?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski matematyka szkoła Zuzanna Jastrzębska-Krajewska Michał Proszowski Światowe Centrum Słuchu Henryk Skarżyński

Dlaczego szczepimy się coraz rzadziej? Wpływ na to ma dezinformacja

- Problem odchodzenia od szczepień, szczególnie tych obowiązkowych, istniał już od bardzo dawna. Według statystyk z roku na rok przybywało osób uchylających się od szczepień. COVID-19 spowodował, że to zjawisko znacząco przyspieszyło - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Czym to jest spowodowane?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski szczepienia szczepionka Warszawski Uniwersytet Medyczny Filip Raciborski Michał Marcinkowski

Szczepienia piętą Achillesa w medycynie?

Polska należy do krajów o najniższym poziomie szczepień przeciw COVID-19 w Europie (dane z raportu: GOSPOSTRATEG II -/0007/2020-00). Z innymi szczepieniami jest podobnie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ubolewają nad tym, że w tym sezonie poziom wyszczepialności zamknie się na poziomie 5,7 proc. i będzie o blisko jedną piątą niższy niż w sezonie 2021/2022. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta Artur Wolski szczepienia szczepionka medycyna COVID-19

Jaką rolę odgrywa żelazo w organizmie? Ważne odkrycie polskich naukowców

Polskie badania dotyczące żelaza zostały zauważone na całym świecie. - Skupiliśmy się na białkach, które mogą uczestniczyć w wyczuwaniu poziomu żelaza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Katarzyna Mleczko-Sanecka, koordynatorka projektu badawczego. Z czym wiąże się niedobór lub nadmiar żelaza w organizmie?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna Adrian Nowakowski Katarzyna Mleczko-Sanecka ochrona zdrowia społeczeństwo NAUKA badania polskich naukowców żelazo Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej