Polskie Radio
Section05
Auschwitz

O wyroku w sprawie telewizji ZDF. Komentarze

W czwartkowej "Debacie poranka" komentowano decyzję niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że wyrok polskiego sądu w sprawie sformułowania "polskie obozy zagłady" nie może być egzekwowany na terenie Niemiec. Goścmi audycji byli: Piotr Pałka (publicysta niezależny), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Grzegorz Łaguna (Superstacja). 
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz ZDF II wojna światowa Niemcy Holokaust

B. więzień Auschwitz: niemiecki Trybunał fałszuje historię

- Jestem sfrustrowany i zbulwersowany - tak w rozmowie z Polskim Radiem decyzje niemieckiego Trybunału komentuje Karol Tendera - były więzień Auschwitz-Birkenau. Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że telewizja ZDF nie musi przepraszać byłego więźnia za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady". Wcześniej sądy w Polsce, a później w niemieckiej Koblencji nakazały właścicielowi telewizji publikację przeprosin. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy ZDF Auschwitz

Stosunki polsko-niemieckie. Wymiana poglądów zamiast dialogu

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec Jacek Czaputowicz i Heiko Maas rozmawiali w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia o relacjach dwustronny i sprawach międzynarodowych. Podkreślili wymiar miejsca spotkania, które jest „symbolem trudnej polsko-niemieckiej historii". O stosunkach między państwami mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Nord Stream 2 Auschwitz Heiko Maas Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Europa

Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa. Zobaczcie dokumentację

Po blisko 75 latach i ponad rocznych negocjacjach, Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów. O pozyskaniu archiwum poinformowały Polskie Radio Ambasada RP w Bernie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa Auschwitz dyplomacja

Marsz Witolda Pileckiego. "Przesłanie rtm. jest uniwersalne"

Upamiętnienie i uczczenie Witolda Pileckiego jest główną ideą Warszawskiego Marszu Rotmistrza, który odbędzie się w  niedzielę 13 maja. Na temat tego wydarzenia, a także o znaczeniu rotmistrza dla naszej historii mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej. – Marsz jest bardzo dobrym sposobem na to, by wzmocnić pamięć o jednym z naszych narodowych bohaterów – powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Warszawa II wojna światowa Holokaust Auschwitz