Polskie Radio
Section05
Auschwitz

Będzie dochodzenie ws. marszu narodowców w Oświęcimiu

- W poniedziałek prokuratura poleciła policji wszczęcie dochodzenia w sprawie niedzielnego zgromadzenia narodowców z udziałem Piotra Rybaka, w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz - poinformował zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka. Dodał, że istnieje podejrzenie o publiczne nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym lub rasowym.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Oświęcim Holokaust prokuratura II wojna światowa Niemcy POLSKA

Jarosław Sellin: będzie reakcja na wydarzenia w Oświęcimiu

– Reakcja na to na pewno będzie. Komenda policji, która zabezpieczała wczorajsze obchody w Oświęcimiu, już wzięła filmy z monitoringu miejskiego – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Jarosław Sellin, wiceminister kultury, odnosząc się do antysemickich haseł, które miały paść na marszu narodowców w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin społeczeństwo Auschwitz Holokaust Trójka POLSKA

Premier: państwo polskie stoi na straży prawdy

 - Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana; taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Szef rządu podkreślił, że Zagłady nie dokonali "żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Holokaust premier Mateusz Morawiecki II wojna światowa społeczeństwo

Historyk: nie można banalizować zła i historii

- Prawda historyczna wygląda tak, jak przedstawił ją Mateusz Morawiecki. Człowiek się zastanawia, jak tak straszne rzeczy były możliwe, ale nie ma no to pytanie pełnej odpowiedzi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o uroczystościach 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz prof. Antoni Kamiński, socjolog PAN. Gościem audycji byli również: prof. Wiesław Wysocki i dr Piotr Zakrzewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Oświęcim II wojna światowa Auschwitz Auschwitz rocznica

Więzień obozu: najgorsze było zabranie nam człowieczeństwa

Dla mnie najgorszym w Auschwitz nie był głód, nie to, że nas zmuszano do niewolniczej pracy, ale to, że nas pozbawiono człowieczeństwa - powiedział PAP Stanisław Zalewski, b. więzień Pawiaka, KL Auschwitz-Birkenau i KL Mauthausen-Gusen. W obozie nie byliśmy ludźmi - podkreślał. 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Holokaust

Piotr Cywiński odznaczony francuskim orderem

Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy odznaczył orderem Kawalera Legii Honorowej Piotra Cywińskiego. Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz prezes Zarządu Fundacji Auschwitz-Birkenau został uhonorowany - jak mówił Pierre Lévy - za wkład i wyjątkowe zaangażowanie na rzecz zachowania i szerzenia pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Francja Auschwitz

Wicepremier: spór ws. obchodów w Auschwitz wrażliwym tematem

- Nikomu nie zależy na tym, żeby przy okazji uroczystości dotyczących wyzwolenia obozu Auschwitz dochodziło do jakichkolwiek kontrowersji - mówił w audycji "W samo południe" wicepremier Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego odniósł się w ten sposób do sporu między organizatorem wydarzenia, a stowarzyszeniem, które nie zostało zaproszone na obchody. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jerzy Jachowicz Auschwitz