Polskie Radio
Section05
Biuro Ochrony Rządu

Rząd likwiduje BOR. Czy SOP ma mieć specjalne uprawnienia?

Koniec z Biurem Ochrony Rządu, zastąpi go Służba Ochrony Państwa. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. SOP zajmie się ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji. Nowa formacja ma się skoncentrować na rozpoznawaniu i zapobieganiu skierowanym przeciw nim przestępstwom, a także ochroną kluczowych dla funkcjonowania państwa obiektów. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Biuro Ochrony Rządu polityka Służba Ochrony Państwa

Koniec BOR. Zastąpi je Państwowa Służba Ochrony

Rząd zajmuje się projektem ustawy powołującym Państwową Służbę Ochrony, która ma zastąpić Biuro Ochrony Rządu. Nowa formacja ma liczyć 3 tys. funkcjonariuszy, którzy będą mogli wykonywać działania operacyjno-rozpoznawcze. O powstaniu nowej formacji mówili w Polskim Radiu 24 eksperci ds. bezpieczeństwa Krzysztof Kubiciel i Dariusz Loranty.
Zobacz więcej na temat:  rząd Biuro Ochrony Rządu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prezydent Andrzej Duda

Nowoczesna pyta czy inwigilowano Ryszarda Petru

Nowoczesna domaga się wyjaśnień w sprawie inwigilacji Ryszarda Petru, opisanej przez „Gazetę Wyborczą”. Dziennik opublikował nagrania, z których wynika, że policyjni tajniacy śledzili lidera Nowoczesnej oraz działaczy stowarzyszenia Obywatele RP. Policja tłumaczy, że nie mieliśmy do czynienia z inwigilacją, tylko zabezpieczeniem posłów wychodzących z parlamentu. O podejrzeniu inwigilacji opozycji mówił w audycji Gorący Temat politolog z UKSW Piotr Zakrzewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna Sejm Biuro Ochrony Rządu Gazeta Wyborcza

"Domagam się odtajnienia zeznań oficerów BOR ws. Smoleńska"

Dziennikarze „Faktu” napisali, że w trumnie generała Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, znalazły się szczątki 7 innych osób. Informację tę potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Gościem Polskiego Radia 24 był Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku ekshumacja Anna Walentynowicz Donald Tusk Ewa Kopacz Tomasz Arabski Bogdan Klich Andrzej Seremet Biuro Ochrony Rządu Zbigniew Ziobro