Polskie Radio
Section05
Chiny

Wojna na Ukrainie. Czy zmienia się podejście zwykłych Rosjan?

– Myślę, że jest najwyższa pora, żeby Rosjanie też zaczęli się bać. Rosja od lat, dekad stosuje taktykę zastraszania społeczności światowej, swoich sąsiadów. Zachowuje się jak typowy osiłek, który zastrasza wszystkich, których spotyka na swojej drodze, żeby go pokonać, to on musi się zacząć bać. Na takich ludzi, działa tylko metoda brutalnej siły – ocenia Tomasz Grzywaczewski, publicysta zajmujący się tematyką międzynarodową.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Ukraina Korea Południowa Chiny USA Rosja wojna na Ukrainie Arabia Saudyjska Finlandia

PR24 Echa wizyty Pelosi na Tajwanie. Dr Górka-Winter wskazuje na ukraiński kontekst

- Pokazywanie, że Stany Zjednoczone nie odpuszczają również na odcinku Tajwanu, to sygnał dla Chin by nie angażowały się w większą pomoc Rosji niż do tej pory - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Górka-Winter, wiążąc wizytę Nancy Pelosi na Tajwanie z wojną na Ukrainie. - Chińczycy powinni czuć oddech Amerykanów na plecach w swoim regionie i to powinno powstrzymać ich przed angażowaniem się w nieswoje wojny - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel ŚWIAT Chiny Tajwan USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Azja

Konflikt na linii Chiny-Tajwan. Hanna Shen: wojna już trwa, ale bez użycia armii

- Zachód bardzo pasjonuje się tym, kiedy Chiny uderzą w Tajwan, ale my powinniśmy zrozumieć, że ta wojna już się toczy - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen polska dziennikarka mieszkająca na Tajwanie. Jak wyjaśniła "Chiny podjęły działania wojenne bez użycia armii w wielu dziedzinach. W biznesie, w świecie akademickich, mediach".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Tajwan Rafał Dudkiewicz USA Stany Zjednoczone konflikty międzynarodowe

Będą wspólne manewry wojsk Chin i Rosji. Celem "pogłębienie przyjaznej współpracy"

Chińskie wojska wezmą udział w w ćwiczeniach wojskowych z Rosją - poinformowało ministerstwo obrony w Pekinie. Swój udział zapowiedziały także Indie, Białoruś i Tadżykistan. "Udział Chin we wspólnych ćwiczeniach nie jest związany z obecną sytuacją międzynarodową" - przekazał w oświadczeniu resort.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Rosja Azja Europa serwis wschodni ŚWIAT bezpieczeństwo

Piotr Plebaniak o polityce USA: konflikt nie tylko z Chinami

- Atakując dwóch najsłabszych przeciwników, Amerykanie zyskują przewagę, wypadają z gry Rosja i Niemcy, zostają Chiny, które bez tych dwóch państw nie mają szans na zbudowanie bloku gospodarczego. Wojna na Ukrainie jest elementem tej rozgrywki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, ekspert ds. relacji Chiny-Tajwan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja serwis wschodni NATO Chiny Tajwan USA Azja Rafał Dudkiewicz

Co łączy politykę Chin i Rosji? Dr Lubina wskazuje trzy główne cechy wspólne

- Chiny ze zrozumieniem podchodzą do rosyjskich działań w Europie, a Rosja ze zrozumieniem podchodzi do chińskich działań w Azji - powiedział w Polskim Radiu politolog, dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pytany o podobieństwa między oboma krajami. - To jest ententa, wzajemne zrozumienie - dodał, wskazując trzy punkty zrozumienia między Pekinem a Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Tajwan Azja Azja Wschodnia Antoni Opaliński Rosja

Rozpędzona fala powodziowa w Chinach porwała turystów. Są ofiary

Jak poinformowały lokalne władze, na skutek gwałtownej powodzi w prowincji Syczuan w południowo-zachodniej części Chin zginęły cztery osoby, a dziewięć zostało rannych, w tym trzy poważnie. Rozpędzona fala powodziowa na rzece w mieście Pengzhou zaskoczyła kąpiących się w niej turystów. W trakcie ucieczki co najmniej jedna osoba została porwana przez prąd.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny powódź