Polskie Radio
Section05
Chiny

Premier Beata Szydło na szczycie 16+1

- Jeśli nie będziemy w stanie wypracować z Unią Europejską modelu dalszego finasowania naszego rozwoju, to oferta chińska może siłą rzeczy zyskiwać na znaczeniu – powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Odniósł się w ten sposób do wizyty premier Beaty Szydło w Budapeszcie, gdzie weźmie udział w szczycie krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, czyli tzw. szczycie grupy 16+1.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Budapeszt Węgry Chiny

NASZ WYWIAD "Specjalny wysłannik Xi do Korei Płn. po wizycie Trumpa"

- Niedługo po tym, jak Donald Trump opuścił Chiny, do Korei Północnej udał się specjalny wysłannik przewodniczącego Xi Jinpinga, to pierszwa od wielu lat taka wyprawa chińskiej dyplomacji do Korei Północnej - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Paweł Behrendt, ekspert ds. miedzynarodowych. Wizytę prezydenta USA w Azji skomentował również publicysta Matthew Tyrmand.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Donald Trump Stany Zjednoczone Korea Południowa Matthew Tyrmand NASZ WYWIAD

Korea Płn. buduje międzykontynentalną rakietę

Według południowokoreańskiej agencji wywiadowczej, jest możliwe, że Korea Północna ukończy w tym roku prace nad międzykontynentalną rakietą balistyczną, która będzie w stanie dosięgnąć bezpośrednio terytorium Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie agencja zapewnia, że na bieżąco obserwuje sytuację. W Polskim Radiu 24 komentarz Rafała Tomańskiego, eksperta ds. Azji.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna broń jądrowa Chiny USA Rafał Tomański