Polskie Radio
Section05
Chiny

"Najważniejszym przeciwnikiem USA pozostają Chiny". Andrzej Kohut o polityce Stanów Zjednoczonych

- Federacja Rosyjska z każdym rokiem będzie słabła, w tej chwili stara się wykorzystać ten potencjał, który jej pozostał, ale kolejne dekady będą nieuchronnie przynosiły spadek znaczenia tego państwa, dlatego Stany Zjednoczone od kilku lat nie mają wątpliwości, że to Chiny są większym wyzwaniem - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, amerykanista (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Chiny Rafał Dudkiewicz USA

Przed spotkaniem Putin - Xi. Paweł Behrendt: Chinom zależy na utrzymaniu w regionie status quo

- Chiny nie zmieniły swojej polityki względem Rosji, nie widać zmiany kursu w Pekinie czy Moskwie, możemy się spodziewać dalszych zapewnień o ścisłej współpracy, prawie sojuszu - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt (Instytut Boyma) komentując spotkanie prezydentów Chin i Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Chiny Rafał Dudkiewicz Kazachstan

"Rosja jest dla Chin użyteczna". Eksperci tłumaczą, jak Pekin żeruje na Moskwie

Pekin udziela Moskwie wsparcia politycznego i mimo inwazji na Ukrainę deklaruje zamiar pogłębiania współpracy z Rosją. Zdaniem ekspertów oba kraje łączy chęć osłabienia światowej pozycji USA, a Rosja jest dla Chin użyteczna m.in. dlatego, że wspiera ich kluczowe interesy, odwraca uwagę Zachodu, jest źródłem surowców i technologii wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Rosja

Nigeryjski gaz popłynie do Polski. Co udało się uzgodnić?

– Najbardziej namacalnym konkretem jest porozumienie z Nigerią w sprawie zwiększenia importu gazu. Nigeria jest państwem bardzo bogatym w zasoby naturalne. To duży producent ropy, plasuje się też koło 10 miejsca na świecie, jeśli chodzi o produkcję gazu LNG – przypomina Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Ukraina Korea Południowa Chiny USA Rosja wojna na Ukrainie Arabia Saudyjska Finlandia

Półprzewodniki determinują politykę. Amerykańskie firmy technologiczne mają zakaz inwestowania w Chinach

Amerykańskie firmy technologiczne finansowane z budżetu państwa nie będą mogły w ciągu najbliższych 10 lat budować nowych zakładów produkcyjnych w Chinach. Waszyngton podkreśla, że ograniczenia mają służyć uniezależnieniu się USA od półprzewodników importowanych z Chin - poinformowała stacja BBC.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Stany Zjednoczone Chiny półprzewodniki produkcja technologia

Malezja: skazany były premier, gigantyczna afera finansowa i wywiad chiński w tle

Wieloletni wyrok więzienia dla byłego premiera Malezji Najiba Razaka za przyjęcie wielkich łapówek został utrzymany. Nadal trwają poszukiwania Jho Low, biznesmena-lobbysty pochodzenia chińskiego, który zniknął. Prawdopodobnie ukrywa się w Makau pod ochroną chińskiego wywiadu, który pojawia się w tle tej gigantycznej afery polityczno-finansowej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Malezja finanse korupcja Chiny Trójka Rafał Tomański

Które państwo jest największym zagrożeniem dla USA? Tomasz Smura wyjaśnia

- Wielu komentatorów obracających się w kręgach waszyngtońskich uważało, że dla Stanów Zjednoczonych siłą rzeczy najpoważniejszym zagrożeniem długofalowo będą Chiny. Co oznacza, że najpewniej Stany Zjednoczone nie chciałyby otwierać sobie dwóch frontów jednocześnie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Smura z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2022 Stany Zjednoczone Rosja Chiny

W. Brytania: Rząd chce dopuszczenia w pełni autonomicznych samochodów do 2025 roku

- Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że chce, aby w pełni autonomiczne samochody mogły się pojawić na drogach tego kraju do 2025 roku. Aby to umożliwić, przekaże na rozwój tej technologii 100 mln funtów.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochód autonomiczny autonomiczny Chiny elon musk tesla