Polskie Radio
Section05
Emmanuel Macron

Zbigniew Stefanik o nowej premier Francji: Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną

- W poniedziałek ogłoszono nazwisko nowej pani premier. Jak wiemy, negocjacje trwały długo. Najpierw pojawiało się nazwisko działaczki partii Republikanie, jednak Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, politolog, korespondent polskich mediów we Francji.
Zobacz więcej na temat:  Francja ŚWIAT wybory we Francji polityka Emmanuel Macron Polskie Radio 24

Macron nie chce "upokarzać Rosji". Brytyjska minister: nie zgadzam się z tym, Putin musi przegrać na Ukrainie

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss jest przeciwna poszukiwaniu drogi wyjścia dla Rosji - tak we włoskim dzienniku "Corriere della Sera" odniosła się do stanowiska prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który nie chce "upokarzać Rosji" za wojnę na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Francja Wielka Brytania Emmanuel Macron

Macron chce ustępstw Ukrainy wobec Rosji? Jaros: nie ma mowy, Ukraina musi wygrać tę wojnę

- Ukraina broni się dzielnie i trzeba zrobić wszystko, żeby obroniła się przed tymi bandytami, przed tą hordą, która na nich napadła, najechała. I tutaj nie ma mowy o ustępstwach - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach ŚWIAT Europa Francja Ukraina Rosja wojna 2022 Emmanuel Macron Władimir Putin Wołodymyr Zełenski serwis wschodni

Macron chce reformować UE? Francuskie media: jego propozycje mogą podzielić Europę

Francuskie media rozpisują się nad projektem "politycznej wspólnoty europejskiej" przedstawionym w europarlamencie przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Lewicowe media stwierdziły, że prezydent Francji przyjął wczoraj rolę lidera i reformatora Unii Europejskiej. "Le Monde" nazwał propozycję Macrona "śmiałą", zaznaczając jednocześnie, że "naraża ona Europę na podziały".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Unia Europejska Francja wojna na Ukrainie wojna 2022 Emmanuel Macron

"Część krajów UE nie chce narażać się Rosji". Kuźmiuk o wojnie na Ukrainie

- Część krajów Unii Europejskiej ciągle jeszcze nie chce narażać się Rosji, bo zakłada, że tuż po wojnie znowu wróci do prowadzenia interesów z tym państwem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie trwają prace nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Unia Europejska Ukraina Rosja polityka Krzysztof Świątek ŚWIAT Zbigniew Kuźmiuk Emmanuel Macron Niemcy Francja

Macron wraca do dialogu z Putinem. Przywódcy rozmawiali ponad dwie godziny

Emmanuel Macron zadzwonił do Władimira Putina pierwszy raz od miesiąca. Jak poinformował Pałac Elizejski, rozmowa trwała ponad dwie godziny. Informację potwierdził także Kreml. Putin miał przekonywać prezydenta Francji, że "Kijów nie jest gotowy do poważnej pracy" nad zakończeniem konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja wojna 2022 Rosja Ukraina Władimir Putin Emmanuel Macron Paryż Moskwa Europa

Rozmowa na linii Paryż-Kijów. Francja zapowiada wzmocnienie pomocy humanitarnej i wojskowej na Ukrainie

Prezydenci Francji i Ukrainy - Emmanuel Macron oraz Wołodymyr Zełeński - odbyli rozmowę telefoniczną na temat dostaw broni na Ukrainę, sytuacji miast bombardowanych przez rosyjską armię oraz gotowości Francji do udzielenia gwarancji bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Francja Emmanuel Macron Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni broń

NASZ WYWIAD Przed podzieloną Francją znów wybory. Prof. Piotrowski (KUL): debata przenosi się na ulice, powód to ordynacja wyborcza

- Podział na Francję, która ma się dobrze i tą, która ma się źle, jest bardzo wyraźny - to pokazały bardzo jasno wybory prezydenckie - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Sebastian Piotrowski z Katedry Kultur i Literatur Romańskich Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaznaczył, że Emmanuel Macron świadomie zniszczył centrum polityczne - co ułatwia mu wygraną, zwłaszcza w wyborach prezydenckich. Wybory parlamentarne zaś, z racji ordynacji, nie będę odzwierciedlać dobrze spektrum opinii Francuzów.
Zobacz więcej na temat:  Europa Marine Le Pen Emmanuel Macron Francja wybory NASZ WYWIAD wybory we Francji protesty żółtych kamizelek

NASZ WYWIAD Prof. Pietraś: wybory we Francji to starcie partii "niecierpliwych" z tradycyjnymi

- Od wielu lat widzimy w Europie zderzenie partii tradycyjnego nurtu, czyli np. socjalistycznych, socjaldemokratycznych, chrześcijańskiej demokracji, liberalnych z siłami, politycznie "niecierpliwymi" - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marek Pietraś z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Marine Le Pen Emmanuel Macron Francja wybory NASZ WYWIAD wybory we Francji

"Należy się spodziewać dalszego działania Francji w duecie z Niemcami". Prof. Jabłoński o wygranej Macrona

- W relacjach z Polską należy się spodziewać tego samego działania w duecie z Niemcami i prezentowania polityki, w której te siły - Francja i Niemcy - mają dominować. To będzie się też przekładało na politykę wobec Ukrainy i wobec Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron ŚWIAT wybory we Francji Niemcy

Macron ponownie prezydentem Francji. Eryk Mistewicz: społeczeństwo odetchnęło z ulgą

- Większość Francuzów zagłosowała nie tyle na Emmanuela Macrona, co przeciwko klanowi Le Pen, który szykował się do władzy od 30 lat. Na szczęście dla Polski i dla Europy Wschodniej, dla kwestii ukraińskiej, Marine Le Pen nie uzyskała władzy - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Mistewicz (dziennikarz, publicysta we Francji, "Wszystko Co Najważniejsze"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska ŚWIAT Francja wybory prezydenckie Emmanuel Macron