Polskie Radio
Section05
FILM

Andrzej Miłosz. "Był kimś w rodzaju zwariowanego Kmicica"

21 września 2002 roku zmarł Andrzej Miłosz. Był nie tylko reportażystą, twórcą filmów dokumentalnych, lecz także człowiekiem, który podczas II wojny światowej pomagał ratować Żydów z wileńskiego getta. Wraz ze swoim bratem poetą i noblistą Czesławem Miłoszem otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Czesław Miłosz FILM dokument reportaż Armia Krajowa sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

Przygotowania do 14 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW

Jak wrzesień, to festiwale, przede wszystkim filmowe. Wciąż jeszcze żyjemy projekcjami i werdyktami 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a już wkrótce, 28 września, w tych samych przestrzeniach rozpocznie się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. I o tym właśnie wydarzeniu w "Klubie Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiał Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia FILM festiwal filmowy Arkadiusz Gołębiewski Trójka

PR24 Wspomnienie Márii Wittner, bohaterki powstania 1956 roku

- Mária Wittner była postacią niezłomną, która nigdy nie straciła wiary. Moja generacja miała to szczęście, że była bardzo aktywną osobą. Bardzo otwarcie rozmawiała o wartościach i swoich przeżyciach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Orsolya Zsuzsanna Kovács, węgierska ambasador w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci ŚWIAT Europa Węgry powstanie węgierskie Polskie Radio 24

Elżbieta II i inne ikony popkultury, czyli co nam dała Wielka Brytania?

Wielka Brytania niewątpliwie jest europejskim liderem w kształtowaniu trendów. Brytyjczycy dali światu największą liczbę popkulturowych ikon, a jedną z nich była sama królowa Elżbieta II. Z czego mieszkańcy Wysp są dumni oraz jakich artystów im zawdzięczamy?
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Karol Gnat Trójka Królowa Elżbieta II zespół literatura MUZYKA FILM ikony popkultury The Beatles Rolling Stones Queen Pink Floyd Tolkien James Bond

47. festiwal filmowy w Gdyni. Złote Lwy rozdane. Znamy wszystkich laureatów

Złote Lwy za najlepszy film - "The Silent Twins" - trafiły do reżyser Agnieszki Smoczyńskiej oraz producentek Klaudii Śmiei-Rostworowskiej i Ewy Puszczyńskiej. Z kolei Srebrne Lwy za film "Filip" otrzymali reżyser Michał Kwieciński oraz producentka Krystyna Świeca. O najważniejszą nagrodę 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rywalizowało w tym roku 20 produkcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Gdynia FILM KULTURA FPFF w Gdyni

Autorka "Fabryki splendoru": festiwale filmowe nie istnieją bez gwiazd

- Wszystkie trzy najważniejsze europejskie festiwale oprócz kina artystycznego, filmów mistrzów i mistrzyń lubią kino komercyjne. Premierom takich filmów towarzyszą bowiem gwiazdy. Łatwo wtedy rozpromować festiwal, łatwo o zainteresowanie mediów i o wypełnienie czerwonego dywanu - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Ewa Szponar, autorka książki "Fabryka splendoru".
Zobacz więcej na temat:  kino festiwal filmowy Cannes Wenecja Berlinale Jakub Jamrozek FILM

PR24 "Orlęta. Grodno '39" może ciekawić również widza za granicą

- Cieszę się, że w końcu opowiadamy o historii polskiej w taki sposób, że możemy zaciekawić widza za granicą. To film opowiedziany z perspektywy dziecka. To, że jest to żydowski chłopiec jest także plusem z perspektywy zachodniego widza - powiedział o produkcji "Orlęta. Grodno '39" Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Grodno film polski II wojna światowa Rosja historia Polski kino KULTURA FILM Polskie Radio 24

FPFF w Trójce. Małgorzata Gorol gościem "Trójki pod Księżycem"

Trwa Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dziś dzień konkursowy i ostatnie pokazy poza centrum w Teatrze Muzycznym. W sobotę z kolei czeka nas zamykająca Festiwal Gala Nagród. Dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia śledzą filmowe zmagania twórców. U progu przedostatniego dnia festiwalu, gościem "Trójki pod księżycem" była Małgorzata Gorol, odtwórczyni roli głównej w filmie pod tytułem "Siubuk". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka Anna Dymna FPFF w Gdyni Gdynia FILM film polski