Polskie Radio
Section05
FILM

"Rękopis znaleziony w Saragossie". Ulubiony film Martina Scorsese

59 lat temu, 9 lutego 1965 roku, odbyła się premiera filmu Wojciecha Jerzego Hasa pod tytułem "Rękopis znaleziony w Saragossie". W niemal odciętej od świata komunistycznej Polsce, pod Częstochową, powstał dziejący się w Hiszpanii, urzekający wizualną siłą film, o którym tacy reżyserzy jak Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese mówią jako o swoim ulubionym dziele.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski premiera San Sebastian literatura literatura polska kino

Nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 [LISTA]

Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024. Te najważniejsze nagrody filmowe w naszym kraju zostaną przyznane w 18 kategoriach, a uroczysta gala odbędzie się 4 marca. Wcześniej, bo już 29 lutego, poznamy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Polskie Nagrody Filmowe Orły kos Paweł Maślona Jan Holoubek Michał Kwieciński DK Welchman Agnieszka Holland Hugh Welchman Trójka

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla konkurs chopinowski film polski kino Jakub Piątek reżyser film dokumentalny Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka KULTURA FILM dokument

"Biedne istoty" - postmodernistyczna opowieść, która podzieliła widzów

- Dawno nie przypominam sobie filmu, o którym wszyscy by tak żywo rozmawiali, o który by się tak kłócili. To, jak różne postawy i jak różne interpretacje tego filmu są obecne wśród widzów, to naprawdę jest rzadka sytuacja - tak Adriana Prodeus mówiła o filmie "Biedne istoty". Obraz otrzymał 11 nominacji do Oscarów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM kino Oscary Oscary 2024

Film fabularny "Putin" Patryka Vegi. "Agenci wywiadu próbowali skorumpować moją ekipę"

Najnowszym dziełem Patryka Vegi jest anglojęzyczny film fabularny "Putin", który w bezkompromisowy sposób pokazuje biografię Władimira Putina na przestrzeni 60 lat. Jeszcze przed premierą tej produkcji - ta planowana jest w pierwszej połowie 2024 r., film stał się obiektem zainteresowania rosyjskich służb specjalnych. Jak mówi PAP Life, Patryk Vega, agenci wywiadu próbowali skorumpować jego ekipę i kupić scenariusz "Putina" lub roboczą kopię filmu. Oferowali nawet 200 tys. dolarów za taki materiał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Patryk Vega społeczeństwo Władimir Putin

"20 dni w Mariupolu". Żenia Klimakin: to zapis zbrodni wojennych i zarazem dzieło sztuki

"20 dni w Mariupolu" nominowane jest do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". - Oprócz tego, że jest to ważny dokument, w którym są zarejestrowane zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, nagrywane w czasie rzeczywistym ludobójstwo, jest to naprawdę dzieło sztuki - mówił w Dwójce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu w reżyserii Mścisława Czernowa.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Ukraina wojna na Ukrainie Mariupol Paweł Siwek reportaż Żenia Klimakin Dwójka FILM KULTURA dokument Oscary 2024 Oscary kino Watch Docs Mścisław Czernow

"Jacek Malczewski/Lech Majewski". Znakomity reżyser tworzy 12 wideoartów inspirowanych wybitnym malarzem

W tym roku odbędzie się premiera 12 wideoartów Lecha Majewskiego inspirowanych obrazami Jacka Malczewskiego. Filmowe obrazy w ramach projektu "Jacek Malczewski/Lech Majewski" zamówiło Muzeum Narodowe w Poznaniu. W grudniu reżyser na potrzeby produkcji filmował dzieła Malczewskiego z poznańskiej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Poznaniu Jacek Malczewski Lech Majewski FILM Jacek Butlewski Tomasz Miara Trójka

"Cudowny chłopak. Biały ptak": wzruszająca opowieść o tym, że każdy ma drugą szansę

Do polskich kin właśnie trafił "Cudowny chłopak. Biały ptak", sequel przebojowego i wzruszającego filmu "Cudowny chłopak” o chłopcu ze zdeformowaną twarzą, który idzie do szkoły i musi się mierzyć z całą gamą reakcji na siebie i swój wygląd. W kontynuacji, bohaterem jest jego główny prześladowca, czyli Julian. Wyrzucony z jednej szkoły, trafia do innej, gdzie sam musi się odnaleźć, co nie jest łatwe. Pomaga mu w tym ekscentryczna ciotka, a raczej jej historia…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Marc Forster Helen Mirren Gillian Anderson Ryszard Jaźwiński Trójka

Zobacz wyniki aktualnego notowania "Mojej listy przebojów" [WIDEO]

"Moja lista przebojów" to 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory ze świata i przegląd hitów z Polski. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Ostatnie (filmowe) wydanie listy poprowadził Paweł Sztompke.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke muzyka filmowa FILM kino