Polskie Radio
Section05
FILM

Nie żyje Jean-Luc Godard. "Całe życie eksperymentował z kinem"

- To, co Godard wypuszczał ze swojej pracowni, to było coś nowego, rewolucyjnego. Jego rola w kinie jest nie do przecenienia. Bez niego kino traci swój wewnętrzny rozpęd; ten rozpęd, który powodował odnowienie tej sztuki - mówił w radiowej Dwójce o słynnym francuskim reżyserze Andrzej Kołodyński, filmoznawca. Jean-Luc Godard zmarł we wtorek (13.09) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Luc Godard Dwójka FILM kino Łukasz Adamski Andrzej Kołodyński Łukasz Maciejewski

PR24 Nowy dokument o Żwirce i Wigurze, Piotr Kloc: ta historia żyła w mojej rodzinie

- Kiedy okazało się, że polska myśl techniczna mogła prześcignąć niemiecką, a nasz pilot mógł być lepszy od uważanych za najlepszych na świecie pilotów niemieckich, to było dla nowej Polski, dla II RP, informacja bardzo pozytywna - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kloc, reżyser filmu “Żwirko i Wigura. 15 dni chwały”. Jak mówił, na pomysł zrobienia filmu o legendarnych polskich lotnikach, wpadł, gdy w piwnicy znalazł stare taśmy szpulowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM lotnictwo Franciszek Żwirko Stanisław Wigura Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Elżbieta II – brytyjska królowa w czasach popkultury

Elżbieta II przez 70 lat była nie tylko monarchinią, ale też symbolem Wielkiej Brytanii. To była niełatwa rola, na pewno wymagająca od niej wielu kompromisów. Z czasem, w coraz szybciej zmieniającym się świecie współczesnym, królowa stała się też częścią popkultury.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Królowa Elżbieta II Daniel Craig śmierć MUZYKA FILM telewizja serial Kuba Witkowski Michał Kirmuć Łukasz Sobolewski Trójka