Polskie Radio
Section05
FILM

"To dramat dla całej branży". Jak koronawirus zmieni świat kultury?

- To cios dla całej branży filmowej. Zawieszono wiele produkcji, odwołano premiery kinowe, wielu artystów pozostało bez środków - wskazywali w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski (dokumentalista, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, pomysłodawca warsztatów scenariuszowych online) oraz reżyser Grzegorz Pacek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM pandemia reżyser Arkadiusz Gołębiewski Polskie Radio 24 Magdalena Piejko

Jak ocalić świat na małej scenie? Zofia Uzelac oraz Dorota Segda

- Bierzemy pod uwagę fakt, że nie wrócimy do Akademii już do końca wakacji. Staramy się tak pracować, żeby studenci zyskiwali z tych zajęć jak najwięcej - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Z kolei zdaniem Zofii Uzelac, dziekan Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi "studenci czwartego roku są w bardzo trudnej sytuacji".
Zobacz więcej na temat:  TEATR SZTUKA FILM KULTURA artysta Łódź pandemia reżyser kino społeczeństwo Polskie Radio 24

"Ściana cieni". Eliza Kubarska: to film o tym, jak góra traci swoją świętość

– Zainspirowała mnie historia Everestu, czyli góry, która była zawsze najświętsza, była górą-matką. Ale miejscowi musieli w pewnym momencie zmienić do niej swój stosunek z powodów ekonomicznych – opowiadała w Dwójce himalaistka i alpinistka, a także reżyserka filmu dokumentalnego "Ściana cieni", który bierze udział w konkursie Hot Docs w Toronto.
Zobacz więcej na temat:  góry Dwójka Bartosz Panek dokument FILM Himalaje