Polskie Radio
Section05
Fryderyk Chopin

"Koncert Chopinowski": walce Chopina w interpretacji Barbary Hesse-Bukowskiej [POSŁUCHAJ]

W tym roku minęło 10 lat od śmierci Barbary Hesse-Bukowskiej - znakomitej pianistki, laureatki II nagrody IV Konkursu Chopinowskiego z 1949 r. Przy tej okazji Adam Rozlach przypomniał walce w jej wykonaniu z płyty amerykańskiej wytwórni "Westminster", ukazującej w roku 150. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina polskich laureatów Konkursów Chopinowskich.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Barbara Hesse-Bukowska Fryderyk Chopin Adam Rozlach muzyka fortepianowa

"Opisywanie historii znanych postaci jest dla mnie inspirującą opowieścią". Jakub Skworz o książce "Frycek Chopin"

Po książkach o Adasiu Mickiewiczu i Mani Curie Skłodowskiej, przyszedł czas by poznać bliżej Frycka Chopina. Jakub Skworz, autor serii o tych wybitnych postaciach zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni. W towarzystwie Oli i Eryka bohaterów książki "Frycek Chopin", poznajemy losy jednego z najsłynniejszych kompozytorów. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji "Kulturoteka" w której Jakub Skworz zdradził w jaki sposób i poznawał historię Frycka "od podszewki" i jakich sposobów użył, by słowami namalować jego portret.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca książki dla dzieci Fryderyk Chopin radio dla dzieci

Na co chorował i zmarł Chopin? Tajemnica zdrowia kompozytora zostanie rozwiązana

Naukowcy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina postanowili zbadać, na jakie choroby cierpiał najwybitniejszy polski kompozytor. Pierwszy etap badań już za specjalistami: były one nieinwazyjne i polegały na oględzinach serca kompozytora. Obecnie pobrano już próbki ze szczątków rodziców i siostry kompozytora. Następnym krokiem będzie uzyskanie materiału genetycznego, który zostanie przebadany.  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina badania choroby Tomasz Miara Trójka genetyka STYL ŻYCIA

Premiera książki "Frycek Chopin"

Przygotuj się na niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni z Fryderykiem Chopinem i jego młodymi przyjaciółmi. W najnowszej książce "Frycek Chopin" autorstwa Jakuba Skworza poznasz fascynujący portret wielkiego kompozytora i epoki, w której żył. Patronat medialny nad książką objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia egzemplarza tej książki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin literatura dziecięca patronatPRD radio dla dzieci

"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Część 1 i 2 [POSŁUCHAJ]

W dwóch audycjach usłyszeliśmy poematy nocy autorstwa Fryderyka Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Zmarły w 2021 roku brazylijski artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Adam Rozlach przypomniał Nokturny z opusów 9, 15, 27 i 32 (19.11) oraz 37, 48, 55 i 62 (26.11) w interpretacji Freirego nagrane w 2009 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin Nelson Freire

Chopin na cztery wiolonczele

Tę audycję wypełniły brzmienia kameralne, głównie z udziałem wiolonczeli, a właściwie aż czterech wiolonczel. Była to prezentacja Chopinowskiego albumu Polish Cello Quartet - jednego z naszych czołowych zespołów kameralnych, który tworzą czterej znakomici wiolonczeliści: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska Fryderyk Chopin wiolonczela instrumenty instrumentaliści

Materiał genetyczny rodziców i siostry Chopina pozwoli poznać prawdę o chorobach, na które cierpiał kompozytor

Materiał genetyczny, który udało się pobrać z grobów rodziców oraz siostry Fryderyka Chopina, ma pozwolić poznać prawdę o chorobach, na które cierpiał kompozytor. „Badania były możliwie nieinwazyjne. Po pobraniu materiałów szczątki wróciły do tych samych grobów” – powiedziała Ewa Bogula-Gniazdowska z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna badania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nominacja do Oscara, światowy sukces. Aleksander Tansman i jego barwne życie

- Mój przyjazd w 1919 do Paryża był raczej awanturą. Znalazłem się bez środków materialnych, na szczęście wkrótce poznałem Ravela - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Aleksander Tansman. 15 listopada 2023 roku mija 37 lat od śmierci tego wybitnego polskiego kompozytora, który mimo skomplikowanych losów stał się jednym z najbardziej znanych muzyków swoich czasów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Łódź Francja Aleksander Tansman Fryderyk Chopin Karol Szymanowski