Polskie Radio
Section05
Grodno

Przystanek Historia w Grodnie: o autorze "Nadberezyńców"

Polacy mieszkający na Białorusi mogli zapoznać się z postacią Floriana Czarnyszewicza, autora książki "Nadberezyńcy".  Czarnyszewicz opisywał losy Polaków żyjących pod zaborem rosyjskim na terenach między Dnieprem i Berezyną na tle rewolucji październikowej, wojny polsko-bolszewickiej i w końcu powstania na tych terenach sowieckiej Białorusi. To już drugi Przystanek Historia w Grodnie. IPN zamierza organizować takie spotkania co kwartał.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Grodno

Objazd polskich miejsc pamięci narodowej na Białorusi

Niedziela jest drugim dniem objazdu polskich miejsc pamięci na Białorusi. Akcję, z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizował Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez miejscowe władze. Odwiedzane są miejsca walk żołnierzy Armii Krajowej w okresie drugiej wojny światowej, zarówno z wojskami niemieckimi, jak i radzieckim NKWD.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Żołnierze Wyklęci Andrzej Poczobut Grodno

"Celem była sowietyzacja". Rocznica deportacji w Grodnie

Na Białorusi upamiętniono 78. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. W kościele katedralnym w Grodnie odprawiono nabożeństwo. Uczestniczyli w nim Polacy mieszkający w tym mieście oraz polscy dyplomaci i delegacje z Polski, między innymi z Częstochowy. Po nabożeństwie okolicznościowe uroczystości zorganizował Związek Polaków na Białorusi nieuznawany przez miejscowe władze.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Grodno Związek Polaków na Białorusi ZSRR HISTORIA deportacje

NASZ WYWIAD ”Historia to pole minowe". Jak pozbyto się badaczy z Grodna?

Chcieliśmy pisać obiektywnie o historii. Ale ponieważ historia otwiera ludziom oczy -  jest dla władz nie do zniesienia – mówił portalowi PolskieRadio.pl prof. dr hab Wiaczesław Szwed, który stracił pracę na uczelni w Grodnie. Obecnie grupa historyków wyrzuconych z białoruskich uniwersytetów pracuje w Polsce, w Centrum Studiów Białoruskich przy Studium Europy Wschodniej UW.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD HISTORIA ŚWIAT Grodno

Od Nowego Roku 10 dni bez wiz do Grodna, Brześcia i okolic

Białoruś otwiera się na turystów. Zgodnie z nowym dekretem Aleksandra Łukaszenki od 1 stycznia 2018 roku bez wiz można będzie jeździć do niektórych rejonów obwodu grodzieńskiego oraz brzeskiego. Jednak nie na dłużej niż 10 dni. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić, jakie wymagania trzeba spełnić, m.in. w kwestii ubezpieczenia, wykupionych usług turystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś turystyka Grodno podróże Brześć wizy ŚWIAT