Polskie Radio
Section05
Jerozolima

Palestyńczycy obawiają się przekształcenia meczetu Al-Aksa w żydowską świątynię. Spór o wizytę kontrowersyjnego ministra

Wizyta skrajnie prawicowego ministra policji Izraela Itamara Ben Gwira na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, do której doszło we wtorek rano, została uznana przez premiera Palestyny Mohammeda Sztajeha za próbę przekształcenia znajdującego się tam meczetu Al-Aksa w żydowską świątynię.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Palestyna islam Jerozolima

TYLKO U NAS W Jerozolimie mnożą się akty agresji. Cegielski: to się dzieje "pod powierzchnią"

Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie zawarły bezprecedensową umowę - chcą wspólnie bronić się przed narastającym zagrożeniem ze strony izraelskich grup osadniczych. Chodzi przede wszystkim o próby przejęcia nieruchomości w chrześcijańskiej dzielnicy jerozolimskiego Starego Miasta. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24 korespondent Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Jerozolima Wojciech Cegielski chrześcijaństwo

TYLKO U NAS Nasilają się akty agresji w Jerozolimie. Chrześcijanie czują się zagrożeni

Z roku na rok maleje liczba chrześcijan w Jerozolimie. Miejscowi nie tylko emigrują, by znaleźć lepszą pracę, lecz także z powodu nasilających się aktów agresji ze strony izraelskich osadników. Sytuacja jest na tyle poważna, że wszystkie Kościoły chrześcijańskie zawiązały specjalną koalicję, by wspólnie bronić się przed zagrożeniem. Informację o sojuszu Kościołów jako pierwszy w Polsce podał Wojciech Cegielski w podcaście Polskiego Radia "Świat".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jerozolima Izrael Bliski Wschód chrześcijaństwo

tylko u nas "Trzeba połączyć siły, żeby się bronić". Chrześcijanie w Jerozolimie jednoczą się przeciwko izraelskim ekstremistom

Wszystkie Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie zawarły bezprecedensową umowę - chcą wspólnie bronić się przed narastającym zagrożeniem ze strony izraelskich grup osadniczych. Chodzi przede wszystkim o próby przejęcia nieruchomości w chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Jerozolima chrześcijaństwo

Lipiec miesiącem wielkich bitew. Jak starcia militarne wpłynęły na losy świata?

Dlaczego lipiec to miesiąc obfitujący w znaczące bitwy w dziejach świata, w różnych okresach historycznych? Listę słynnych starć militarnych otwiera zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców 15 lipca 1099 roku, czyli zwieńczenie pierwszej krucjaty i początek ruchu krucjatowego. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Europy bitwa pod grunwaldem Jerozolima Grunwald Konfederacja I wojna światowa Marna historia Polski

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Izrael Egipt starożytność archeologia NAUKA odkrycia i ciekawostki Jerozolima

Ziemia Święta i jej polskie ślady. "Odgrywała dużą rolę w mentalności Polaków"

Pielgrzymki Polaków do Ziemi Świętej mają bogatą tradycję, która sięga czasów średniowiecza. Istnieje na ten temat wiele wspomnień i opisów podróży. - Praktycznie od początku polskiej państwowości Ziemia Święta odgrywała w mentalności i pobożności Polaków bardzo dużą rolę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Barbara Strzałkowska, biblistka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i przewodniczka po Izraelu.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Jerozolima pielgrzymka wiara Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Dziesiątki tysięcy wiernych w Jerozolimie. Przybyli do miejsca zmartwychwstania Jezusa

Tysiące chrześcijan uczestniczyło w mszy w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, która według tradycji jest miejscem ukrzyżowania, pochówku i zmartwychwstania Jezusa - przekazała agencja Associated Press. Z uwagi na zniesione ograniczenia pandemiczne, dziesiątki tysięcy osób przyjechało do Jerozolimy na Wielkanoc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielkanoc wiara chrześcijaństwo aktualności katolickie Bliski Wschód Jerozolima

"Jeden wielki kocioł". Paweł Rakowski o niespokojnej sytuacji w Ziemi Świętej

Jest bardzo niespokojnie. Nakładają się na siebie uroczystości katolickiej Niedzieli Wielkanocnej i prawosławnej Niedzieli Palmowej. Mamy tutaj też święto Pesach i tłumy pod ścianą płaczu. To oczywiście tworzy jeden wielki kocioł. To nie jest najweselszy czas w tej części Ziemi Świętej - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Jerozolima zamieszki Autonomia Palestyńska

Wojciech Cegielski o Wielkanocy w Jerozolimie

Katolicy w Jerozolimie rozpoczynają Wielkanoc jako pierwsi. Wbrew naszym wyobrażeniom w to ważne święto wcale nie zobaczymy tam koszyczków wielkanocnych, czekoladowych zajączków i pisanek, bowiem wśród mieszkańców Ziemi Świętej katolicy stanowią mniejszość. O tym, jak wyglądają Święta Wielkanocne w najważniejszym dla chrześcijan miejscu, opowiedział korespondent Polskiego Radia w Jerozolimie Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielkanoc jajko tradycja symbole święta Tomasz Miara Triduum Paschalne Kościół Jerozolima chrześcijaństwo Wojciech Cegielski Kościół katolicki