Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

"Promieniowanie ojcostwa" - dziś Dzień Papieski

"Promieniowanie ojcostwa" - to hasło XVIII Dnia Papieskiego, który będzie dziś obchodzony w Polsce i w środowiskach polonijnych na świecie. W kraju i za granicą odbędzie się wiele wydarzeń duchowych i kulturalnych, a także zbiórka na program stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, który prowadzi Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia chrześcijaństwo aktualności katolickie Jan Paweł II

Ignacy Niedźwiedziński - ksiądz, który został burmistrzem

Jego życie nie ograniczało się do samej posługi kapłańskiej. Duchowny działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, był kapelanem w czasie Powstania Wielkopolskiego, poświęcał się pracy naukowej oraz działał na rzecz lokalnej społeczności. Był zdecydowanym przeciwnikiem socjalizmu i gorącym orędownikiem ruchu spółdzielczego oraz pracy organicznej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski 11 listopada odzyskanie niepodległości II wojna światowa duchowieństwo

"Kler" wchodzi do kin. Kontrowersje wokół filmu Wojtka Smarzowskiego

- Mamy tendencję żeby wszystko upolityczniać.  Należy rozgraniczać kulturę i sztukę z polityką. Kino nawet mocne, zaangażowane społecznie nie musi stanowić obiektu wojny polsko-polskiej - mówił w Debacie Poranka Łukasz Rogojsz (Gazeta.pl). Naszym gościem był również Ryszard Gromadzki (Telewizja Republika). W piątek 28 września do kin wchodzi najnowszy film Wojtka Smarzowskiego "Kler".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Smarzowski FILM kino KULTURA

Polityka wschodnia Węgier. "Orban stawia na pragmatyzm"

- Viktor Orban bardzo silnie rozwija sieć konsulatów handlowych, przedsiębiorstw gospodarczych w innych krajach. Ewidentnie ten priorytet jest gospodarczy i pragmatyczny - mówił na antenie Jedynki Grzegorz Górny. Publicysta tygodnika "Sieci" opowiedział o stosunkach Węgier z krajami Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Górny Krzysztof Renik papież Franciszek Łotwa Węgry Ukraina Unia Europejska Wielka Brytania Brexit Europa ŚWIAT Viktor Orban Rosja katolicyzm

"Historyczna umowa"? Ugoda Chin i Watykanu ws. biskupów

Watykan i Chiny zawarły porozumienie, które hongkońskie media określają mianem "historycznego”. Stolica Apostolska zobowiązała się uznać 7 biskupów, którzy otrzymali sakrę bez zgody papieża, za to z przyzwolenia chińskich władz. W zamian podobny krok uczynić mają chińskie władze wobec biskupów wyświęconych "jedynie” za zgodą papieża.  Nie wszyscy jednak oceniają porozumienie pozytywnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan Chiny Kościół Azja Tajwan