Polskie Radio
Section05
Kościół katolicki

500 lat po reformacji. "Efektem podziały między ludźmi"

- Badania pokazują, że w Brazylii w latach 2015-16 ok. 9 mln wiernych odeszło z Kościoła katolickiego do różnych Kościołów protestanckich. Przy okazji 500-lecia reformacji warto zapytać o to, co się dzieje z chrześcijaństwem, szczególnie w wersji protestanckiej - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.
Zobacz więcej na temat:  Jan Pospieszalski katolicyzm Kościół Kościół katolicki religia wiara teologia etyka filozofia protestantyzm

Kraków podziękował kard. Stanisławowi Dziwiszowi za posługę

Tłumy wiernych, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, ale też reprezentanci środowisk akademickich i służb mundurowych brali udział we mszy dziękczynnej za posługę kardynała Stanisława Dziwisza. Tymczasem w w łódzkiej archikatedrze pożegnano abp. Marka Jędraszewskiego, który za tydzień obejmie urząd metropolity krakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Dziwisz POLSKA wiara religia Kościół katolicki

XX. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

- Celem obchodów Dnia Judaizmu jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzięki tym obchodom, pojawia się też sposobność do pogłębienia świadomości chrześcijan o swoich początkach – mówił o obchodach Dnia Judaizmu ks. Krzysztof Ołdakowski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki judaizm Krzysztof Ołdakowski Żydzi Kielce chrześcijaństwo religia

Chrześcijaństwo – najbardziej prześladowana religia świata

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest krytyczna: stanowią już tylko trzy procent ludności. Organizacje broniące praw prześladowanych obawiają się, że wkrótce skończy się, niemal dwutysiącletnia, historia chrześcijaństwa na tych ziemiach. O najbardziej prześladowanej religii świata mówił ks. prof. Waldemar Cisło.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Bliski Wschód chrześcijaństwo islam Syria Irak religia Jerozolima aktualności katolickie

Orszak Trzech Króli w Cieszynie z udziałem prezydenta

Para prezydencka w południe ma uczestniczyć we mszy świętej w XIII-w. cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindela. Po mszy uczestnicy liturgii z parą prezydencką na czele przejdą na zabytkowy rynek, gdzie spotkają się orszaki, które nadejdą z kilku cieszyńskich parafii. Planuje się, że prezydent zabierze wtedy głos.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trzech Króli religia Kościół katolicki Andrzej Duda