Polskie Radio
Section05
Kurdowie

Donald Trump: Turcję czekają sankcje za ofensywę w Syrii

- Prezydent USA Donald Trump ostrzega, że Turcję czekają dotkliwe sankcje w odpowiedzi na jej ofensywę w północno-wschodniej Syrii, gdzie zaatakowała kurdyjską milicję - byłego sprzymierzeńca Stanów Zjednoczonych w walce z tzw. Państwem islamskim. Donald Trump zadeklarował jednocześnie, że jego kraj nie chce konfrontacji zbrojnej z Ankarą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Wojna w Syrii Donald Trump Kurdowie

Syria: Kurdowie nie chcą już pilnować więźniów z ISIS

Syryjscy Kurdowie oświadczyli, że nie będą strzec więzionych przez siebie byłych członków ISIS. Są bowiem zajęci odpieraniem tureckich ataków na miasta w północnej Syrii. Od środy Turcja prowadzi ofensywę w rejonach kurdyjskich po drugiej stronie granicy. Chce wypchnąć stamtąd Kurdów, aby utworzyć strefę buforową i osiedlić syryjskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  Syria Kurdowie Kurdystan Turcja Państwo Islamskie ISIS

Prezydent Turcji grozi Europie: otworzę granicę i wyślę miliony uchodźców

- Jeśli państwa europejskie uznają operację w północnej Syrii za okupację, otworzę granice i wyślę wam 3,6 milionów syryjskich uchodźców - powiedział turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, w odpowiedzi na zapowiedzi UE o wstrzymaniu środków finansowych dla Turcji w przypadku kontynuowania działań zbrojnych na północy Syrii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kurdowie Turcja Recep Tayyip Erdogan uchodźcy