Polskie Radio
Section05
Jan Parys

PR24 Wojna w Gazie. Jan Parys: z miasta zostanie tylko gruz. Izrael nie ma innego sposobu na zwycięstwo

- Nie ma innego sposobu zniszczenia oddziałów partyzanckich niż zniszczenie zabudowań w Gazie. To miasto prawdopodobnie zamieni się w kupę gruzu, co niewątpliwie będzie ze szkodą dla ludności palestyńskiej, która straci swoje podstawy materialnego życia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef MON. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Parys ŚWIAT Izrael Strefa Gazy konflikty międzynarodowe Bliski Wschód

PR24 Jak bronić UE przed agresją Rosji? Jan Parys: Z Niemcami i Francją różnimy się fundamentalnie

- Dopóki w Europie nie ma jedności czy zgody co do definicji zagrożeń, to zbudowanie wspólnej europejskiej armii jest niemożliwe, bo armię się buduje w odpowiedzi na zagrożenia. Jeżeli jest rozbieżność w ich definiowaniu, to żadna autonomia strategiczna nie zostanie zbudowana - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Wojsko Polskie wojsko Jan Parys Krzysztof Świątek

PR24 Opozycja mówi o redukcji liczebności armii. Jan Parys: to zamykanie oczu na rzeczywistość

- Polscy politycy przejmują niemiecki punkt widzenia, chociaż jest on zupełnie oderwany od rzeczywistości. uważają, że skoro Niemcy są bezpieczne, to i Polska jest bezpieczna, a Rosja jest krajem przyjacielskim, który nikomu na świecie nie z zagraża - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef MON.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Wojsko Polskie wojsko Tadeusz Płużański Jan Parys

"Redukowanie wojska byłoby szaleństwem". Parys komentuje wypowiedź Siemoniaka

- Obecna sytuacja powoduje, że tak skromna armia, jaką tworzono za rządów PO nie byłaby w stanie obronić naszego kraju ani na linii Bugu, ani na linii Wisły. Polska potrzebuje dziś minimum 6 dywizji. Redukowanie wojska byłoby szaleństwem - mówił w niedzielę w rozmowie z wPolityce.pl były szef MON Jan Parys.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie MON wojsko Jan Parys Ministerstwo Obrony Narodowej

PR24 "Konflikt korzystny dla Rosji". Jan Parys o ataku na Izrael

- Od wielu lat wiadomo, że Rosja wspierała finansowo i wspierała militarnie - dostawami broni - zarówno Hezbollah, jak i Hamas. Te organizacje nie istniałyby bez wsparcia zagranicznego. To nie jest tak, że utrzymywałyby się dzięki wsparciu lokalnej palestyńskiej ludności, część wsparcia szła z Iranu, część z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka kryzys migracyjny 2023 Magdalena Złotnicka Jan Parys Izrael Bliski Wschód Palestyna Strefa Gazy

PR24 Parys: najazd migrantów ekonomicznych wspierany przez przemytników to nie zjawisko humanitarne. To wojna hybrydowa

- W tych kwestiach nie może być żadnego głosowania, powinny one być rozstrzygane jednomyślnie, ponieważ dotyczą bezpieczeństwa i nie są one przekazane do władz Unii Europejskiej. Trzeba budować koalicję, starać się o jakiś kompromis, ale nie powinniśmy tutaj ustąpić - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Tadeusz Płużański Jan Parys

PR24 "Bardzo naiwna, dziecinna polityka". Parys o działaniach rządu Tuska wobec Rosji

- Za czasów Donalda Tuska przyjęto bardzo naiwną, dziecinną tezę o tym, że Rosja jest przyjacielem Europy i jest życzliwym sąsiadem wobec Polski, że nie będzie nam nic zagrażało z jej strony. Z fałszywej diagnozy wynikały błędne decyzje, dotyczące bezpieczeństwa naszego kraju - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Parys wojsko Donald Tusk Platforma Obywatelska służby i bezpieczeństwo

PR24 "Powinniśmy szanować autorytet mundurowych, a nie go podważać". Jan Parys o filmie Holland

- Zawsze znajdą się sponsorzy czy zwolennicy filmów atakujących Rzeczpospolitą i jej potencjał obronny - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys, oceniając nowy film fabularny Agnieszki Holland. - Nie można abstrahować od tego, że od strony Białorusi granica jest bardzo chroniona i żaden migrant nie podejdzie pod nią bez zgody - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Parys Adrian Klarenbach granica służby i bezpieczeństwo straż graniczna

PR24 Jan Parys: UE, która entuzjastycznie akceptowała politykę "herzlich willkommen", jest współwinna sytuacji na Lampedusie

- Wina Komisji Europejskiej i Ursuli von der Leyen jest ewidentna. Nie ma innego wyjścia, jak zabrać KE różne kompetencje, z którymi nie daje sobie rady. Na przykład politykę migracyjną - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys pytany o ocenę sytuacji na Lampedusie.
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023 Jan Parys Tadeusz Płużański imigranci w Europie imigracja

"Pytanie referendalne jest w pełni zasadne". Jan Parys o barierze na granicy z Białorusią

- Można się zastanawiać czy pytać w referendum o sprawy rozstrzygnięte przez rząd, czy zapisy konstytucyjne, tym niemniej trzeba pamiętać, że np. obrona polskiej granicy z Białorusią napotkała duże ataki niektórych polityków ze strony opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie Antoni Opaliński Jan Parys

PR24 "Idzie o to, czy polską gospodarkę traktować jako rzecz na sprzedaż". Jan Parys o pytaniu w referendum

- Jeśli wyprzedamy polskie firmy, to w sytuacji pandemii, czy kataklizmu militarnego, ataku na Polskę, nie będą one pracowały dla dobra wspólnego, a będą zainteresowane wyłącznie ratowaniem własnych zysków. To jest rzecz, z której Polacy powinni zdać sobie sprawę: czym grozi wyprzedaż banków, portów, linii lotniczych - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys, pytany o pierwsze pytanie w planowanym na 15 października referendum.
Zobacz więcej na temat:  Jan Parys Adrian Klarenbach POLSKA referendum prywatyzacja

Szczyt NATO w Wilnie. Parys: drzwi do Sojuszu stoją dla Ukrainy otworem

- Najważniejsze jest, że pomoc była jest i będzie, a Ukraina może liczyć na gwarancje bezpieczeństwa, to są wieloletnie gwarancje i Ukraina po raz pierwszy coś takiego dostaje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Parys, były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa NATO Ukraina wojna na Ukrainie Jan Parys Polskie Radio szczyt NATO szczyt NATO w Wilnie

Jan Parys o szczycie NATO: dla Ukrainy liczy się konkretna pomoc, a nie deklaracje

- Trzeba położyć nacisk na to, jaką pomoc konkretną Ukraina już otrzymała i jakiej dalej będzie potrzebowała. Nie liczą się akty prawne oraz deklaracje polityczne, liczy się to, czy Ukraina będzie dostawała czołgi, samoloty, pociski dalekiego zasięgu i w jakim tempie będzie to dostawała, czy będzie mogła się bronić, czy będzie mogła zwyciężać - mówił Jan Parys, były szef MON.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ukraina wojna na Ukrainie NATO szczyt NATO w Wilnie Jan Parys

PR24 Polska wydaje na zbrojenia najwięcej w NATO. Jan Parys: wzmacniamy bezpieczeństwo całego Sojuszu

Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Jan Parys powiedział, że w obliczu toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny inwestycja w polskie siły zbrojne jest konieczna. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do prognoz NATO, według których Polska wyda w tym roku najwięcej pieniędzy na zbrojenia spośród wszystkich krajów Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Parys służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie broń NATO POLSKA

"Trzeba ofensywnie bronić polskich interesów". Jan Parys o przymusowej relokacji migrantów

- Jeżeli rząd będzie miał wynik referendum ws. przymusowej relokacji migrantów, to będzie wiedział, że ma poparcie społeczeństwa i że nie może ustępować. (…) Trzeba twardo przeciwstawiać się Unii Europejskiej. Nie wystarczy lamentować, protestować i mówić, że coś wetujemy. Trzeba w sposób ofensywny bronić polskich interesów - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 były szef MON Jan Parys.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Parys imigranci w Europie Unia Europejska

Jan Parys o centralizacji UE: każda organizacja, aby przetrwać, musi brać pod uwagę interesy słabszych

- Jakakolwiek organizacja, żeby przetrwać, musi szanować interesy wszystkich członków, także tych mniejszych i słabszych. W przeciwnym razie będzie to organizacja, gdzie korzyści odnoszą najsilniejsi. (...) Taka organizacja może przetrwać parę lat, ale nie będzie miała przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, komentując działania podejmowane w Unii Europejskiej, zmierzające do centralizacji i federalizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Polityka zagraniczna Polski polityka Jan Parys Kongres Polska Wielki Projekt 2023