Polskie Radio
Section05
Leopold Tyrmand

Leopold Tyrmand - niespotykana osobowość, pisarz dziennikarz, propagator jazzu

W sobotę 16 maja przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, barwnej postaci powojennej Warszawy. Nawiązując do ogłoszonego przez Sejm RP Roku Leopolda Tyrmanda – z okazji rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pisarza – portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu znakomitemu twórcy. 
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand serwisy specjalne PRL Jazz Jazz Jamboree Warszawa

Wystartował serwis specjalny portalu polskieradio.pl poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi

Nawiązując do ogłoszonego przez Sejm RP Roku Leopolda Tyrmanda - z okazji 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pisarza - portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu znakomitemu twórcy. Tyrmand.polskieradio.pl to barwna, tak jak jej bohater, multimedialna opowieść o legendarnym pisarzu, publicyście, liderze polskiego ruchu jazzowego, ikonie Warszawy lat 50., kontestatorze PRL-owskiej rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand

"Rozpruwacz Kulturalny". O "Historii literatury polskiej" Anny Nasiłowskiej

- Moja książka jest próbą przekonania czytelnika, że z tą piśmiennością warto się zaprzyjaźnić i że może przynieść to jakiś profit. Absolutnie nie wierzę, że sztuka pisania się skończyła - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk), autorka "Historii literatury polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Leopold Tyrmand społeczeństwo literatura język polski Polska Akademia Nauk

Dariusz Pachocki: Tyrmand miał w domu założone podsłuchy

- On do końca nie wierzył w to, że jest podsłuchiwany, natomiast próbowała go do tego przekonać Barbara Hoff. Wyszło to dopiero po jego śmierci. Podczas remontu najzwyczajniej w świecie wypruto kable ze ścian. Są też inne materiały, które znalazły się w IPN, zarekwirowane podczas rewizji w domu Barbary Hoff - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" autor książki "Alfabet Tyrmanda".
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand Dwójka KSIĄŻKA KULTURA Dorota Gacek

"Rozpruwacz Kulturalny". O społeczeństwie tzw. wiecznych dzieci

- Wieczne dziecko traci możliwość bycia dorosłym lub ogranicza sobie tę dorosłość do końcówki swego życia. Także zawęża swą dorosłość np. do bardzo wąskiego spektrum, np. do kariery zawodowej – mówił w Polskim Radiu 24 dr Zenon Waldemar Dudek, psychoterapeuta, psychiatra. - Psychika dziecięca daje poczucie mocy i boskości, natomiast usuwa możliwość bezpośredniego doświadczenia cienia, np. cierpienia czy choroby - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Leopold Tyrmand psychologia psychiatria choroba społeczeństwo

Marcel Woźniak: wokół postaci Tyrmanda narosło wiele mitów i legend

- Jego postać przez lata wzbudzała wiele emocji. Leopold Tyrmand za życia, ale i później, niczym świetlista kometa, ciągnął za sobą długi warkocz niedopowiedzeń. Często ludzie dodają, że on sam tworzył mity wokół siebie, co być może było trochę prawdą – mówił w Polskim Radiu 24 Marcel Woźniak, reportażysta i biograf Leopolda Tyrmanda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Leopold Tyrmand

Marcel Woźniak: Leopold Tyrmand jest dla mnie geniuszem

- Był takim człowiekiem, który zawsze potrafił się w każdej sytuacji odnaleźć i napisać coś, czego nikt inny nie napisał, przenieść pewne rzeczy, które widział gdzieś indziej, w jakieś nowe miejsce i dzięki temu odnajdywał się w tych różnych miejscach i dawał nam tak niezwykłe rzeczy, jak ta literatura, którą po sobie zostawił - mówił pisarz i scenarzysta oraz biograf Leopolda Tyrmanda.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand biografia literatura KULTURA Paweł Siwek

"Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda. Realia historyczne

- Wśród ludzi, z którymi Tyrmand spotykał się na co dzień, niewiele było tych, którzy szli do więzienia, albo którzy wyszli z więzienia w 1953-1954 roku. To jest interesujące, chociaż trudne do wyjaśnienia, że środowiska intelektualno-artystyczne były w znacznym stopniu chronione. Wiele osób było koniunkturalistami - mówił prof. Andrzej Paczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand Andrzej Paczkowski literatura KULTURA Anna Lisiecka