ST4NLEE: robie rap dla siebie, bo on zostanie po mnie - Moje życie w przeszłości bywało hardcorowe - przyznaje ST4NLEE. - Doświadczenia, którymi się karmiłem były niekiedy niezbyt lekkie. Chciałem to uzewnętrznić. Jak się okazało, utworzyło to spójną historię. Wyszło jak wyszło - dodaje. Zobacz więcej na temat: Czwórka Numer Raz rap
Włodzimierz Kleszcz o koncercie "Solidarność Anti-Apartheid" 13 grudnia upływa 30 lat od koncertu "Solidarność Anti-Apartheid". Wydarzenie to odbyło się w nieistniejącej już hali Stoczni Gdańskiej i stało się jednym z najbardziej znaczących w historii polskiego reggae. Zobacz więcej na temat: Czwórka Maken reggae muzyka hp
"Świąteczna melodia" Rafała Brzozowskiego - Ta piosenka powstała na plaży w Santa Monika. Kupiliśmy gitarę i nagraliśmy "prewkę". Po powrocie do Polski stwierdziliśmy, że zrobimy z tego singiel świąteczny - powiedział w radiowej Jedynce Rafał Brzozowski. Zobacz więcej na temat: Rafał Brzozowski Maria Szabłowska
Dotyk jako geneza muzyki. Spotkanie z Kubą Krzewińskim Cielesność materii, z której zrobione są instrumenty, ich kształt i jeszcze gest, który towarzyszy powstawaniu dźwięku, to wszystko inspiruje kompozytora, który był gościem audycji "Nowa Polska". Zobacz więcej na temat: muzyka współczesna Ewa Szczecińska KULTURA
Sławomir Świerzyński: disco polo to przede wszystkim muzyka do zabawy - Rynek disco polo jest cały czas polski. Są firmy fonograficzne, agencje koncertowe, które bardzo dobrze z tego żyją - powiedział na antenie PR24 Sławomir Świerzyński. Zaznaczył, że fenomen tej muzyki polega na tym, że "jest to przede wszystkim muzyka taneczna". Zobacz więcej na temat: POLSKA społeczeństwo disco polo
Coals o lunatykowaniu i melancholijnym trapie - Granie koncertów jest fajniejsze niż tworzenie muzyki. Co prawda przygotowania do występów są stresujące, za to świadomość, że możemy na scenie realizować marzenia, rekompensuje nam wszystko - mówią członkowie duetu Coals. Zobacz więcej na temat: Czwórka muzyka elektroniczna Alternatywa Mateusz Tomaszuk
Polacy w Metropolitan Opera. Byliśmy tam od początku - Już podczas drugiego wieczoru inaugurującego działalność opery nowojorskiej w 1883 roku, gwiazdą była Marcelina Sembrich-Kochańska. Specjalnie dla niej wystawiono "Łucję z Lammermooru" - opowiadał w Dwójce krytyk Jacek Marczyński Zobacz więcej na temat: opera Nowy Jork Anna Skulska
Karen Kamensek: opera "Echnaton" brzmi jak płynny miód - Ten utwór ma bogate brzmienie, które jest ciepłe, gęste, spójne - o operze Philipa Glassa, która zabrzmiała na inaugurację sezonu Metropolitan Opera opowiedziała w Dwójce pt. "Echnaton" amerykańska dyrygentka. Zobacz więcej na temat: opera Nowy Jork Wojciech Michniewski Joanna Grotkowska Milena Gąsienica KULTURA
Barbara Hesse-Bukowska gra Chopina Audycję poświęciliśmy Barbarze Hesse-Bukowskiej (1930 - 2013) - wybitnej pianistce i chopinistce, laureatce II nagrody IV Konkursu Chopinowskiego w 1949 r. W jej interpretacji posłuchamy czterech nokturnów z opusów 32, 48 i 55, Poloneza - Fantazji As-dur op. 61 oraz Walca As-dur op. 69 nr 1. Wszystkie nagrania powstały w studiach Polskiego Radia pod koniec lat 50-tych i 60-tych. Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin muzyka klasyczna ciekawostki Adam Rozlach koncerty
Dominik Bukowski Quartet wystąpił na żywo w Trójce! Najpiękniejsza muzyka zwykle przepełniona jest smutkiem, nostalgią, bolesnymi sprawami. To wszystko uszlachetnia dźwięki.Tak właśnie dzieje się w przypadku płyty "Transatlantyk" kwartetu Dominika Bukowskiego. Zobacz więcej na temat: Trójka koncert Muzyczne Studio im. Agnieszki Osieckiej
Czystość: obciach czy powód do dumy? Czysta gra, czyste dźwięki, czyste ręce… bezsprzecznie pożądane, a czyste myśli i czyste serce? Zobacz więcej na temat: gospel wiara chrześcijaństwo
Wojciech Michniewski: era mistrzów się chyba skończyła - Teraz orkiestry potrzebują już czego innego niż mistrzów, którym mogłyby się zawierzyć - mówił w Dwójce ceniony dyrygent i kompozytor. Zobacz więcej na temat: Wojciech Michniewski Ewa Szczecińska KULTURA dyrygent
Czołówka z "5-10-15" wraca w wesji electro-funk Singlem promujący krążek podsumowujący 50-lecie twórczości Sławomira Łosowskiego jest uwspółcześniona wersja "Bez ograniczeń energii", ścieżki dźwiękowej z nadawanego do 2007 roku młodzieżowego programu telewizyjnego "5-10-15", którego był czołówką. Zobacz więcej na temat: Czwórka Mateusz Kulik Aleksandra Jasińska Kombi Sławomir Łosowski internet
Wajnberg na płytach W niedzielę 8 grudnia przypadła 100. rocznica urodzin Mieczysława Wajnberga (1919-1996). W audycji opowiedzieliśmy o albumach, które znać należy, zrecenzowaliśmy nowości, których nie brakuje i wskazaliśmy ważne nagrania z dyskografii kompozytora. Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna Jacek Hawryluk
Nokturny Claude’a Debussy’ego przed Płytowym Trybunałem Dwójki Najlepszą interpretację dzieła francuskiego kompozytora wybrało jury w składzie: Wojciech Michniewski, Kacper Miklaszewski i Andrzej Sułek. Zobacz więcej na temat: Claude Debussy muzyka klasyczna Jacek Hawryluk Wojciech Michniewski kacper miklaszewski Andrzej Sułek
Grudniowy, rodzinny czas Czesław Mozil, Grajkowie Przyszłości i przebojowy, adwentowy artystyczny projekt pt. "Kiedyś to były święta". Zobacz więcej na temat: Czesław Mozil Kasia Stoparczyk STYL ŻYCIA dzieci dzieciństwo
"Aria czy Barbaria". Pokolenie lat 90. w obecnej kulturze - Tematy, które były podejmowane w latach 90., były tematami importowanymi. Było to poniekąd prawo dżungli, a najbardziej szokujące było dla mnie to, że widziałem niektóre rzeczy z bliska - powiedział w Polskim Radiu 24 Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor. Zobacz więcej na temat: POLSKA KULTURA lata 90 literatura TEATR Redbad Klijnstra Magdalena Piejko Wojciech Mucha FILM
Maciej Tubis: samo nagranie płyty to nie wszystko – Dla mnie nowa płyta to zawsze przeżycie. Robimy własna muzykę i nigdy nie mamy do końca pewności, jak to się sprawdzi. To dla mnie bardzo ważna rzecz i przygotowuję się do niej miesiącami – mówi lider Tubis Trio, pianista Maciej Tubis. Zobacz więcej na temat: Trójka muzyka hp Marek Niedźwiecki rozmowa Jazz