Polskie Radio
Section05
maszyny

"Mimowolne cyborgi". Ludzie, maszyny i futurystyczna wizja świata

- Od samego początku istotą homo sapiens, jako osoby świadomej, społecznej, jest dążenie do wykraczania poza ograniczenia biologii, samodoskonalenie się i dążenie do rozwoju. Chociaż, paradoksalnie, prowadzi to do wykraczania poza kondycję ludzką i wkraczania w kondycję postludzką - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" autor książki "Mimowolne cyborgi" Łukasz Kamieński.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction maszyny Dwójka Jakub Jamrozek

Robot zastąpił człowieka. Odśnieżanie z rękami w kieszeniach

Idealna zima ma dwie zasadnicze cechy: delikatnie mrozi i cieszy oko miękkimi zaspami śniegu. Zachwyt nad taką aurą kończy się w momencie, gdy trzeba odśnieżyć podjazd czy podwórko. Z pomocą w problemach XXI wieku przychodzi technologia - robot, który może zrobić to za nas!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio Kierowców zima śnieg robotyka robot praca technologie Chiny Polskie Radio maszyny społeczeństwo

Polski przemysł maszyn rolniczych wraca do gry

Polski przemysł maszyn rolniczych odradza się, choć nie sprzyja temu brak kadry konstruktorskiej. Po zmianach ustrojowych zlikwidowany zostały wydział kształcący takich specjalistów na politechnice w Płocku oraz Instytut Budownicta, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie. Teraz jednak sytuacja zaczyna się zmieniać, o czym świadczy bogata ekspozycja polskich maszyn w czasie targów AGROTECH w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski rolnictwo maszyny